Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pocit vyhorenia zažíva stále viac rodičov

reklama:
Pocit vyhorenia zažíva stále viac rodičov
Pocit vyhorenia zažíva stále viac rodičov Foto: www.gettyimages.com

Narodenie bábätka je nezabudnuteľným okamihom v živote rodičov. Starostlivosť o neho, rovnako ako o staršie deti, ale so sebou prináša okrem krásnych chvíľ aj únavu a vyčerpanie. Veľakrát tak nie je čas starať sa aj o svoje blaho. O to viac potom mnohým rodičom môže hroziť vyhorenie.

Hoci je skúmanie syndrómu vyhorenia u rodičov pomerne nové, výskum ho už aj tak dokázal jasne identifikovať ako problém, ktorý je viditeľný naprieč globálnymi komunitami a kultúrami.

Možno ste tiež rodič a hovoríte si, že trocha odpočinku a spánku navyše to spraví, ale rovnako ako napríklad pri pracovnom vyhorení nie je riešenie také jednoduché.

Štyri známky rodičovského vyhorenia

Odborníci rozhodne varujú pred tým, aby sa pojem rodičovského vyhorenia bral na ľahkú váhu. Podľa nich ide o rozširujúci sa syndróm, ktorý je výsledkom rodičovského stresu a vypätia. U rodičov sa podľa nich prejavuje štyrmi základnými príznakmi:

  • Zažívajú fyzické alebo emocionálne vyčerpanie – poprípade oboje.
    Prepadajú ich pocity hanby, že nie sú tak dobrými rodičmi, ako bývali predtým.
    Prepadajú ich pocity „otrávenia či znechutenia“, že sú rodičmi.
    Zažívajú pocity citového odpojenia od svojich detí.

Napriek realite, ktorá dokazuje, že podobné pocity zažíva mnoho rodičov, nedávny výskum zistil, že viac ako 60 % z nich nerobí nič, aby sa s danými pocitmi vyrovnali, uvoľnili sa, oddýchli si a nabrali sily.

Rovnaký výskum ukázal, že dvaja z piatich rodičov pociťujú takú únavu, že ovplyvňuje ich schopnosť byť takým rodičom, akým chcú byť.

Takmer polovica rodičov potom nemá počas dňa toľko času, aby zvládli všetko, čo je potrebné, cituje výsledky prieskumu server Guardian.

A práve v nedostatku času, ktorý treba venovať rodine, je potom ešte zložitejšie nájsť si chvíľku sami pre seba. Potreba to ale je, rovnako ako pri akomkoľvek inom type vyhorenia. Prospeje to nielen fyzickému a duševnému zdraviu, ale aj vďaka tomu budú môcť lepšie zvládať „pasce“ rodičovstva, čo prospeje aj rodine ako celku.

Aké pozitívne kroky by mali rodičia urobiť, aby zabránili syndrómu vlastného vyhorenia, ktoré by malo negatívne dopady aj na deti a rodinu? Odborníci ponúkajú štyri kroky.

Menej kritiky voči vlastnej osobe

Každý rodič niekedy zažije dni, kedy bude mať pocit, že nerobí to najlepšie, čo by mohol. Že je unavený, pretiahnutý a jeho spojenie s potomkom nie je v poriadku. V takej chvíli by podľa odborníkov mal nastúpiť tzv. „súciť so sebou samým“.

Čo to znamená? Byť k sebe zhovievavejší, a to hlavne vo chvíľach, keď sme v strese alebo sa niečo nedarí. Urobíme tým niečo pre svoje zdravie, rovnako ako dáme deťom „životnú skúsenosť“, ktorá sa im bude raz v živote hodiť.

Je teda potrebné sa starať aj sami o seba. Pretože, ako sa hovorí, keď je „spokojný rodič, je spokojné aj dieťa“. A že robíte chyby? Kto nerobí. Skúste sa z nich poučiť a ďalej ich neriešiť. Nikto nie je koniec koncov dokonalý.

Preformulovanie starostlivosti

Ako rodičia dávame mnohokrát prednosť deťom pred sebou. Vlastné potreby sa stávajú akýmsi „voliteľným“ doplnkom, ktorý sa rieši len vtedy, ak na neho ostane čas. Pre mnohých by to dokonca bolo aktom sebectva. Lenže tak to nie je.

Rodičia, ktorí nezanedbávajú starostlivosť o vlastnú osobu, a dokonca ju uprednostňujú, bývajú sebavedomejší, rovnako tak dokážu lepšie bojovať s rodičovskými povinnosťami a problémami.

Aj malá každodenná starostlivosť o seba má veľký vplyv

Keď sa povie starostlivosť o seba samého, mnoho ľudí si vybaví návštevy kúpeľov, dovolenky či čokoľvek podobné. Lenže pravda je taká, že hoci aj uvedené aktivity môžu pomôcť, sú tu aj každodenné maličkosti, ktoré môžu rodičom pomôcť v tom cítiť sa lepšie.

Čo sa treba len na pár minút zastaviť, všetkého nechať, a len tak dýchať? Alebo si zájsť s kamarátom alebo kamarátkou na krátku prechádzku? Aj drobnosti, ktoré robí človek kvôli sebe a pre seba, sa počítajú.

Žiadosť o pomoc

K syndrómu vyhorenia u rodičov môžu často prispievať aj ďalšie faktory, ako je nedostatok podpory okolia, vysoká miera zodpovednosti, vplyv okolitých udalostí, finančné obavy a ďalšie. Je preto viac ako dôležité, aby sa rodičia, rovnako ako každý človek, ktorý sa o niekoho stará, nebáli požiadať o pomoc zvonku, pokiaľ budú mať pocit, že je toho na nich veľa.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.