Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Piata detská choroba – Ako vzniká a ako ju liečiť?

reklama:
Piata detská choroba - Ako vzniká a ako ju liečiť?
Piata detská choroba - Ako vzniká a ako ju liečiť? Foto: www.freepik.com

Podrobný sprievodca piatou chorobou pre rodičov – ako rozpoznať príznaky, aké sú možnosti liečby, a aké sú preventívne opatrenia. Vyzbrojte sa všetkými potrebnými informáciami o tejto detskej chorobe.

Piata choroba je vírusové ochorenie spôsobené parvovírusom B19 a najčastejšie sa vyskytuje u detí na jar a v zime. Prenáša sa kvapôčkovo alebo v období tehotenstva z matky na plod. Akonáhle dieťa chorobu prekoná, získava doživotnú imunitu.

Čo je to piata choroba?

Piata choroba alebo erythema infectiosum je vírusové ochorenie. Prejavuje sa vyrážkou, zvýšenou teplotou, bolesťou hlavy a svalov. Názov piata choroba vznikol v dobách, kedy si ešte lekári neboli istí, čím je ochorenie spôsobené, preto mu jednoducho bolo priradené číslo, rovnako ako niektorým iným detským chorobám.

Príčiny piatej choroby

Piatu chorobu spôsobuje vo všetkých prípadoch parvovírus B19 a existujú tri spôsoby šírenia – priamym kontaktom, kvapôčkovo alebo transplacentárne. V detskom veku sa takéto ochorenia šíria rýchlo, obzvlášť pokiaľ sú deti vo veľkom kolektíve a nedodržiavajú správne hygienické návyky. Ďalším spôsobom je prenos krvou či krvnými derivátmi alebo v tehotenstve z matky na plod. Piata choroba sa vyskytuje prevažne u detí v školskom veku, eventuálne u predškolákov a batoliat. V prípade, že dospelá osoba chorobu v detstve neprekonala, môže prepuknúť aj u nej. Veľmi ojedinelý je výskyt u staršej populácie.

Príznaky piatej choroby

Typickým príznakom je vyrážka, ktorá sa najskôr objaví na tvári a pripomína tvar motýlieho tela a potom sa objavuje aj na trupe a končatinách. Tá sa premieňa vzhľadom na teplotu prostredia. Choroba sprevádza aj niekoľkodňová horúčka, bolesť hlavy, nádcha a bolesť svalov a kĺbov. Piata choroba môže prebiehať aj bezpríznakovo.

Ako rozpoznať piatu chorobu? Podľa typickej vyrážky a sprievodných symptómov. Pokiaľ navyše viete, že sa vo vašom okolí nachádza dieťa s piatou chorobou, potom máte takmer istotu. Choroba obvykle neprináša žiadne komplikácie, navyše liečba je len symptomatická, teda nie je potrebný stály lekársky dohľad. Vzhľadom na podobnosť príznakov s inými detskými ochoreniami je ale najlepšie navštíviť detského lekára, ktorý určí správnu diagnózu. A liečba je potom na vás.

Infekčnosť a prenos piatej choroby

Piata choroba je veľmi infekčné ochorenie vzhľadom na prenos kvapôčkami. Stačí, keď si dieťa neumyje ruky po stretnutí s nakazeným alebo nakazený kýchne. Dieťa (alebo dospelý) je infekčné zhruba týždeň pred vypuknutím prvých príznakov. V čase výskytu vyrážky už je len malé riziko prenosu choroby.

Priebeh piatej choroby

Inkubačná doba piatej choroby je 14 dní. Medzi prvé príznaky patrí vyrážka s horúčkou. Vyrážka zvyčajne ustúpi do 10 dní, rovnako ako ostatné sprievodné symptómy. V niektorých prípadoch sa ale presunie na iné miesto na koži a celý proces hojenia sa opakuje. Väčšinou choroba ustúpi bez komplikácií, nutná je trpezlivosť a symptomatická liečba. Viac pre vášho potomka urobiť nemôžete, ale verte, že jeho trápenie rýchlo prejde.

Diagnóza piatej choroby

Diagnostika piatej choroby je jednoduchá, pediater stanovuje diagnózu na základe prejavených príznakov. V komplikovanejších prípadoch je možné vykonať laboratórne vyšetrenie preukazujúce špecifické protilátky.

Liečba piatej choroby

Piata choroba obvykle odznie sama od seba, teda nie je potrebná žiadna špeciálna liečba a všetko zvládnete z pohodlia domova. Podávajú sa lieky na zrazenie horúčky a bolestí av prípade svrbivej vyrážky možno použiť krémy, ktoré pokožku upokoja. Na zmiernenie horúčky a upokojenie vyrážky je vhodné aj sprchovanie chladnou vodou alebo omývanie hubkami namočenými v studenej vode. Ako pri väčšine chorôb na urýchlenie liečby pomôže kľudový režim, dostatočný pitný režim a príjem vitamínu a minerálov na podporu imunity. Aby sa deti netrápili nepríjemnými príznakmi, skúste ich rozptýliť, aby mysleli na niečo iné a čas im utekal rýchlejšie.

Keď sa vyskytnú komplikácie, či už v podobe neustávajúcej horúčky, dlhodobého zvracania alebo iných príznakov, ktoré s chorobou nesúvisia, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. K hospitalizácii dochádza len v krajných prípadoch, keď dieťa zároveň trpí iným závažnejším ochorením alebo má z nejakého dôvodu zníženú imunitu, ktorá spôsobuje horší priebeh piatej choroby.

Prevencia piatej choroby

Základnou prevenciou piatej choroby je dodržiavanie hygienických návykov. Umývanie rúk, obmedzenie styku s nakazenými a pitie len z vlastných fliaš. Dôležitá je aj podpora imunity, vďaka ktorej telo lepšie zvláda priebeh chorôb alebo sa im úplne vyhne. V pokoji môže byť len ten, kto už piatu chorobu v minulosti prekonal.

Rizikové faktory a na čo si dávať pozor

Rizikom pri inak neškodnej chorobe je množenie vírusu v kmeňových bunkách. To môže spôsobiť anémiu u oslabených pacientov s leukémiou. V ojedinelých prípadoch dochádza k zápalu kĺbov, poškodeniu nervového systému a srdca alebo poruche mozgu. Rizikovou skupinou sú aj tehotné ženy (predovšetkým v 2. trimestri). Vírus totiž pri prenose na plod môže spôsobiť jeho vážne poškodenie.

Piata choroba u dospelých a v tehotenstve

Piata choroba je v dospelosti vzácna. Väčšinou už prebehla v detstve. Keď ale dospelá osoba chorobu v detstve neprekonala, môže sa jej tiež nakaziť. Či už od vlastného potomka, tak od iných detí alebo dospelých. Prejavuje sa rovnakými príznakmi: horúčkou, vyrážkou, bolesťou hlavy, nádchou a pod. Choroba sa nevyhýba ani tehotným ženám, u ktorých sa potom rieši predovšetkým zdravie plodu.

Zdroj: www.pilulka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.