Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Peľová sezóna je tu: Ako sa pripraviť a chrániť pred alergiami

reklama:
Peľová sezóna je tu: Ako sa pripraviť a chrániť pred alergiami
Peľová sezóna je tu: Ako sa pripraviť a chrániť pred alergiami Foto:www.freepik.com

S príchodom jarnej sezóny sa mnohí Slováci začínajú potýkať s alergiami. Tento rok sa príroda prebudila ešte skôr, čo znamená predčasný boj s peľovými alergénmi. Ako sa s nimi vysporiadať a čo nové nám odborníci radia?

 

Pomaly, ale isto sa rozbieha sezóna jarnej peľovej alergie. Vzhľadom na miernejšiu zimu sa príroda prebudila skoro o dva týždne skôr, čo spôsobuje, že niektorí ľudia začínajú trpieť alergickou nádchou a inými príznakmi peľových alergií už teraz. Na Slovensku žije viac ako 2,5 milióna ľudí s alergiou, ale odhaduje sa, že skutočný počet je omnoho vyšší, keďže mnohí nemajú alergiu diagnostikovanú alebo sa u nich ešte plne neprejavila.

Peľové alergény sú všadeprítomné a ľahko prenikajú do tela. „Alergia sa zvyčajne prejaví okamžite, do niekoľkých minút. Typickými príznakmi sú senná nádcha, záchvaty kýchania, upchatý nos alebo zápal spojiviek. Nie je výnimkou ani svrbenie celého tela. Medzi vážnejšie príznaky patrí dýchavičnosť,“ vysvetľuje alergológ Martin Hospodka.

Každý pacient má svoje špecifické príznaky a kombináciu alergénov, ktoré mu spôsobujú problémy. To znamená, že musí každoročne dodržiavať vlastný peľový kalendár podľa sezóny kvitnutia rastlín.

Najlepšou prevenciou je obmedziť kontakt s alergénmi, čo môže byť pre niektorých ľudí nerealizovateľné, keďže by museli vo svojom období úplne prestávať chodiť von.

Alergológ a imunológ Radek Klubal z Medicínskeho centra Praha popisuje, že už v februári kvitnú pozdĺž vodných tokov olše a v druhej polovici marca alebo najneskôr na začiatku apríla breza. Tieto stromy sú z alergologického hľadiska najvýznamnejšie. Keďže peľové zrná týchto stromov obsahujú niektoré podobné časti, často platí, že ak je niekto alergický na brezu, reaguje aj na jelše a liesky. Neskôr na jar kvitnú topole, javory, duby a jasany, ale na tieto druhy už alergici nereagujú tak intenzívne.

Ako prebieha štandardná liečba?

Keď na jar alergia zaútočí naplno, začnete kýchať a posmrkávať, je potrebné predovšetkým dostať telo do prirodzeného stavu, dostatočne odpočívať, neprepínať sa pri športe, obmedziť stres a zamyslieť sa nad jedálničkom. Pri zhoršení stavu vyhľadajte odborníka.

Alergici, ktorí sú sledovaní u špecialistu, mávajú so svojím lekárom dohodnutú stratégiu, ako celé obdobie peľových alergií zvládnu, a to vrátane dostatku predpísaných liekov.

Aj ostatným sa odporúča kúpiť si pri nepríjemných prejavoch voľnopredajné prípravky proti alergiám, tzv. antihistaminiká.

S liekmi je dobré začínať ešte skôr, než sa objaví dráždivý peľ. „Keď o sebe niekto vie, že máva alergiu na brezu, oplatí sa začať brať antihistaminiká napríklad týždeň predtým, než stromy vykvitnú, a pokračovať po celú dobu kvetu. Pokojne mesiac. Tým zabránime zhoršeniu alergie a zdravotného stavu. Po prepuknutí silnej reakcie už ten istý liek nemusí zabrať a treba navštíviť alergológa, ktorý predpíše na upokojenie napr. kortikoidy,“ popisuje odborník.

Ťažkým alergikom, ktorí sa obávajú nadchádzajúcej peľovej sezóny, pomôžu protipeľové fólie v oknách či kvalitná čistička vzduchu. Je dobré minimalizovať čas trávený v prírode a po návrate z vonku si vyprať šaty a osprchovať celé telo vrátane vlasov.

Pomôcť môže aj homeopatia

Rovnako ako pri štandardnej liečbe je aj pri homeopatii dôležité začať s liečbou ešte pred začiatkom peľovej sezóny, aby bol organizmus lepšie pripravený, včasné nasadenie liečby zvyšuje jej efekt. Avšak začať je možné s liečbou aj v priebehu alergickej reakcie.

Samoliečba pomocou homeopatík je odporúčaná len pri ľahších a nekomplikovaných nosových a očných prejavoch. Pokiaľ sú prejavy intenzívnejšie, je vždy potrebné problémy skonzultovať s lekárom homeopatom, prípadne preškoleným lekárnikom.

Výhodou homeopatických liekov je, že nemajú žiadne nežiaduce účinky a možno ich odporučiť deťom aj tehotným ženám alebo dojčiacim mamičkám. Je možné ich navyše aj kombinovať s ostatnými liekmi.

Základným liekom na alergie je Poumon Histamine 15C, ktorý zmierňuje, až úplne zastavuje alergickú reakciu. Ďalej homeopatické lieky zamerané na toleranciu peľových alergénov – Pollens 15C a na alergickú nádchu Allium Cepa 9C a na očné ťažkosti liek zo svetlíka lekárskeho Euphrasia officinalis 9C. O vhodnom dávkovaní a správnej kombinácii homeopatického lieku sa vždy radšej poraďte so svojím lekárom či lekárnikom preškoleným v homeopatii.

Čo možno neviete o alergiách

  • Skríženie peľovej alergie a reakcie na niektoré potraviny znamená, že napr. alergik na brezu môže mať zároveň problémy pri konzumácii koreňovej zeleniny, jabĺk, vlašských a lieskových orechov. Obsahujú totiž podobné zložky ako peľové zrno brezy.
    Dážď a alergia. Tesne pred búrkou býva v ovzduší veľké množstvo peľových zŕn, čo alergikom vadí. Zároveň však dážď niektoré peľové zrná namočia, ona napučia, prasknú a do vzduchu sa uvoľnia ďalšie malé čiastočky, ktoré opäť alergiu zhoršia.
    Vyšetrenie, na čo je pacient alergický, sa vykonáva pomocou tzv. prick testu. Na pokožku predlaktia nanesie lekár kvapku alergénu a pomocou ihly nepatrne naruší povrch kože. Podľa začervenania v mieste vpichu rozhoduje o látkach alebo rastlinách, ktoré alergiu spôsobujú.
    Ak nie je možné sa pôsobeniu alergénu vyhnúť a predpísaná medikácia nie je účinná, zvažujú lekári tzv. imunomoduláciu. Pri nej sa dlhodobo organizmus vystavuje malým dávkam alergénu. Cieľom je formovať imunitný systém, aby pri kontakte s alergénom nevyvolával alergickú reakciu. Úspešnosť tejto liečby je cca 40%.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.