Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

OCD alebo obsedantne kompulzívna porucha. Čo to znamená?

reklama:
OCD alebo obsedantne kompulzívna porucha. Čo to znamená?
OCD alebo obsedantne kompulzívna porucha. Čo to znamená? Foto: ps://www.freepik.com/

Zvonku možno vyzerá trochu smiešne, pre mnohých môže však byť týraním mozgu, ktorý ich nenechá v pokoji žiť. Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením, sú odkázaní na neustále kontroly svojho života, rituály ktoré brzdia nezvyčajne vtieravé myšlienky a mnoho opatrení.

Možno ste niekedy boli zmätení z toho, že toto ochorenie opisuje každý inak. Je to zrejme preto, že sa neprejavuje u všetkých ľudí rovnako, jedná sa o určitú zmes obsesí a kompulzií, kedy ani nemusia byť u človeka prítomné oba javy. Môže byť preto zložitejšie rozpoznať, že niekto trpí podobnou poruchou.

Obsesie sa dajú definovať celkom jednoducho. Ide o zmes neprijateľných, nepríjemných myšlienok, o ktoré nikto nestojí, a hoci sa ich dotyčný snaží potlačiť, obvykle to nikam nevedie. Predstavuje si, ako v aute vo vysokej rýchlosti nabúra alebo sa neustále vracia k myšlienke, že na prízemí nevypol varič. Nebýva výnimkou, že to človeka uvádza do depresívnych a inak nepríjemných stavov. Z toho sa ale následne vyvíja kompulzie.

Kompulzie sú už o niečo zložitejšie a prejavujú sa rôznymi spôsobmi. Dalo by sa povedať, že ide o rituály, ktoré potrebujú ľudia, aby sa upokojili a zažehnali nešťastie. Musí treba tridsaťkrát poklepať nohou o chodník alebo štyrikrát zbehnúť a vybehnúť schody. Dá sa to vnímať tak, že ak trpí obsesiou, ktorá mu v jeho mozgu hovorí, že by mohol dnes pri jazde do práce niekoho zraziť a sám sa zabiť v aute, objaví sa kompulzia, ktorá hovorí, že aby tomu zabránil, musí sa pred nástupom do auta tridsaťkrát pomodliť. Nech vám to znie akokoľvek, presne toto človek urobí a vďaka rituálu je vo vnútri presvedčený, že nebezpečenstvo zažehnal. Pokiaľ si nie je istý, či to urobil správne, či dobre počítal, pokojne to zopakuje aj dvakrát alebo trikrát navyše, aby sa ubezpečil, že sa to „počítalo“.

OCD často ľuďom komplikuje život, zdržuje ich, spôsobuje im problémy v práci alebo kvôli nej vnikajú zdravotné komplikácie. Nejde len o psychický problém. Ak trpíte OCD, ste vlastne tak trochu paranoidný, a pokiaľ sa teda rozhodnete ráno vyžehliť, než pôjdete do práce, je celkom pravdepodobné, že aj keď vyrazíte o deviatej, miesto o desiatej, dôjdete do práce o dvanástej. Cestou vás totiž OCD prinúti trikrát vrátiť sa skontrolovať, že ste nenechali žehličku na doske bežať.

V podstate trpíte neustálou neistotou, ktorá vám nedovoľuje prežiť život v pokoji. Rovnako je to aj s ľuďmi, ktorí sa napríklad boja ochorenia. Chodia prehnane teplo oblečenia, všetko neustále dezinfikujú, vrátane seba samotných, čo im môže spôsobiť až kožné problémy. Pokiaľ zájde OCD príliš ďaleko, postihnutý človek vo svojom živote skutočne trpí. O čo viac sa snažia tieto myšlienky potlačiť, o to viac sa mu samozrejme vracajú a dotierajú.

Násilie v rámci OCD

O čom sa príliš nehovorí, je typ poruchy, ktorý privádza do mysle násilné myšlienky. Možno ste si donedávna mysleli, že ľudia s obsedantne kompulzívnou poruchou sú len čudáci, čo sa uisťujú, že si správne zoradili farby pasteliek pre svoj duševný pokoj. Pravdou ale je, že myšlienky, ktoré prichádzajú do ich myslí, bývajú často oveľa temnejšie a šokujúce.

Ak niekto trpí obsesiami plnými agresie, s pochopením sa stretne len zriedka. Takí ľudia sa potom za svoje myšlienky hanbia, tají ich a mnohokrát sa presne kvôli tomu zdráhajú vyhľadať pomoc, až sami dostávajú z týchto myšlienok úzkosti. V praxi to môže vyzerať tak, že napríklad myslíte na to, že napadnete a zabijete niekoho z rodiny bez toho, aby ste na neho mali zlosť alebo trpeli potrebou fyzicky napádať ďalších ľudí. V podstate máte strach, že niekomu ublížite bez toho, aby ste chceli a nedokážete na to prestať myslieť. Pokiaľ sa ale zveríte kamarátovi, že často premýšľate o napadnutí člena rodiny, pravdepodobne ho to dosť vydesí a práve tým ľudia s OCD veľmi trpia, sú uzavretí v bubline s vlastnými myšlienkami.

Liečba stresom

Na to, či trpíte OCD, sa dá urobiť aj jednoduchý test, sami zrejme z článku spoznáte, či sa vidíte v niektorom z týchto rokovaní. Stanoviť diagnózu potom dokáže lekár a je možné skúsiť túto poruchu liečiť. Nejde o nasadenie liekov a ich doživotné užívanie, ale o možnosť terapie, ktorá by mala v podstate odnaučiť človeka riešiť stresové situácie a nepríjemné obavy kompulzií. Medikamenty sú často nasadené tiež, ale kľúčové je prevedenie terapie. Tak v podstate prebieha jednoduchým a ľahko drastickým spôsobom. Človek je opakovane vystavovaný stresu, ktorý v ňom vyvoláva obsesiu a následne má zakázané uplatniť kompulziu, aby sa upokojil. Postupne by si mal pacient uvedomiť, že nie je potrebné myšlienky ničím utlmovať či kompenzovať, pretože to vôbec nič nezmení.

Nie každý sa ale vyliečiť dokáže. Podľa štúdie sa dosahuje úspešné vyliečenie zhruba u 75 percent pacientov. Zlepšenie potom môže pretrvávať niekoľko rokov po terapii, alebo aj zostať trvalé. Výsledky liečby u obsesí bez nejakých jasných kompulzií sú ale výrazne horšie. Počet pacientov ktorí liečbu odmietnu alebo nedokončia je vysoký a u menej ako 50 percent pacientov sa stavy skutočne zlepšia.

Terapia máva aj lepšie výsledky u detí ako u dospelých. Niekedy dôjde liečba až k neurochirurgickému zákroku. Ako sa ale naše chápanie mozgových procesov, ktoré sú základom učenia, zlepšuje, máme vyhliadku do budúcnosti, že tieto znalosti môžeme využiť na zvýšenie účinnosti a špecifickosti psychoterapie. Aj keď zatiaľ niektoré stratégie nevstúpili do bežnej klinickej praxe, existuje niekoľko sľubných počiatočných krokov v tomto smere, najmä v liečbe úzkostných porúch.

zdroje: Zdravi.euro.cz, Medicinapropraxi.cz, Ncbi.nlm.nih.gov, styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.