Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nie je nákazlivý a postihuje deti aj dospelých. Zápal stredného ucha. Ako ho liečiť?

reklama:
Nie je nákazlivý a postihuje deti aj dospelých. Zápal stredného ucha. Ako ho liečiť?
Nie je nákazlivý a postihuje deti aj dospelých. Zápal stredného ucha. Ako ho liečiť? Foto: freepik.com

Prichádza spravidla rýchlo a je veľmi bolestivý. Zápal stredného ucha postihuje najčastejšie malé deti, nevyhýba sa ale ani dospelým. Podľa čoho ho poznáte, ako sa dá tomuto ochoreniu predchádzať a či je v rámci liečby naozaj nutné vždy ucho takzvane pichnúť, vysvetlia lekári.

Kto v detstve prekonal zápal stredného ucha, iste si veľmi dobre pamätá, o aké bolestivé trápenie sa jedná. Podľa lekárov sa so zápalom stredného ucha stretli aspoň raz za život až tri štvrtiny dospelých. „Choroba sa vyskytuje hlavne v zimných mesiacoch. Podľa prieskumov prekoná do dvoch rokov veku infekciu stredoušia 70 % všetkých detí,“ uvádza praktický lekár Dušan Zhoř. Na čo sa pri tomto ochorení pripraviť a ako prebieha liečba?

Ako vznikne v uchu zápal

Ušný bubienok a Eustachova trubica, to sú dve časti ucha, ktorých sa tento problém týka. Bubienok je akási membrána, ktorá tvorí pomyselnú prepážku medzi vonkajším a stredným uchom, Eustachova trubica potom prepája oblasť stredného ucha s nosohltanom. Pokiaľ je trubica dobre priechodná, vyrovnáva tlak a jej úlohou je okrem iného tiež odvádzať prípadnú tekutinu zo stredného ucha von.

Keď sa ale do nej dostane infekcia, napríklad ako pridružená komplikácia pri viróze či infekcii horných dýchacích ciest, Eustachova trubica neplní svoju funkciu, často opuchne a tým sa zúži. V strednom uchu sa potom môže hromadiť tekutina a hnis, ktoré tlačia na bubienok. Ten sa v dôsledku toho výrazne napína a práve to je príčinou intenzívnej bolesti.

„Absolútna väčšina zápalov nie je z dlhodobého hľadiska nebezpečná. Ukazuje sa ale, že sú rodiny, u ktorých je riziko vzniku chronického zápalu stredného ucha vyššie, veľmi často sa vyskytuje spoločne s alergiami,“ hovorí lekár Dušan Zhoř.

Postihuje hlavne malé deti

Zápal stredného ucha (čiže otitída) trápia najčastejšie deti v batoľacom a predškolskom veku. U tých najmenších patrí medzi rizikové faktory pre vznik zápalu predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, zväčšená nosné mandle, chladné a vlhké počasie, nádcha a kašeľ, ale aj zlá technika smrkania. Lekári pozorujú aj určitý vplyv genetických dispozícií. Zápal je väčšinou vírusového pôvodu, príčina ale môže byť aj bakteriálna. Dobrou správou je, že na rozdiel od nádchy, kašľa a respiračných infekcií, sa ním nemôžete od nikoho nakaziť.

„Veľa detí do šiestich rokov prekoná zápal stredného ucha len v miernej forme, ktorá sama odznie. Pokiaľ by bol ale väčší zápal neliečený alebo by sa jednalo o opakované neliečené zápaly stredného ucha, môže byť následkom porucha sluchu či nedoslýchavosť, čo sa u malých detí môže prejavovať aj zhoršenou výslovnosťou,“ varuje Ilona Hülleová, praktická lekárka pre deti a dorast.

Príznaky: Teplota a bolesť

Pokiaľ sa dieťa sťažuje na bolesť ušká, spozorní zrejme každý rodič. Pokiaľ má k tomu malý pacient ešte pridružené symptómy v podobe zvýšenej teploty alebo horúčky, nádchy a kašľa či bolesti v krku, je potrebné vyhľadať pediatra. U dojčiat a batoliat, ktoré ešte nevedia povedať, čo presne ich bolí, spoznáte problém napríklad tak, že si dieťa často siaha na uško, nechce si naň ľahnúť, odmieta, aby ste mu priložili obklad alebo ho cez ucho čo i len pohladili. Nemôže zaspať alebo sa s plačom budí a je celkovo nepokojné a podráždené alebo naopak nezvyčajne apatické. Pri zápale stredného ucha sa totiž bolesť stupňuje spravidla vo večerných a nočných hodinách.

Liečba: Sú potrebné antibiotiká a pichnutie ucha?

„Spravidla nie je hneď nutné nasadzovať liečbu antibiotikami, aj keď to k tomu zvádza, pretože problémy bývajú úporné a bolestivé. Avšak väčšina infektov je vírusových, dôvodom je väčšinou pretlak v stredouší kvôli nedostatočnej cirkulácii vzduchu medzi ústnou dutinou a stredoušnou opuchnutou Eustachovou trubicou. Hlavnou terapiou by teda mala byť antihistaminiká a antipyretiká (lieky tlmiace horúčku), ďalej lieky proti opuchom, bolestiam a s protizápalovým účinkom. Pichnutie ucha je až poslednou voľbou, keď predchádzajúca liečba zlyhá,“ opisuje lekár Dušan Zhoř.

Jeho slová potvrdzuje a dopĺňa aj pediatrička Ilona Hülleová: „Väčšina zápalov stredného ucha sa lieči podľa príznakov, teda symptomaticky, väčšinou sa nenasadzujú hneď antibiotiká. Zápal stredného ucha je často spojený s nádchou, takže sa nasadzujú aj nosné kvapky, aby došlo k uvoľneniu spojenia medzi nosohltanom a stredným. Až pri komplikáciách, alebo pokiaľ klinické známky svedčia pre bakteriálnu infekciu, sa nasadzujú antibiotiká, prípadne sa vykonáva prepichnutie ušného bubienka.“

Prevencia zápalu stredného ucha

  • pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály
    častý pobyt vonku na čerstvom vzduchu
    pravidelná pohybová aktivita
    správne vykonávaná hygiena uší i ústnej dutiny
    vhodné obliekanie do zimného počasia
    očkovanie proti pneumokokovým infekciám, ktoré dokáže zabrániť šíreniu baktérií spôsobujúcich zápal

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.