Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nevyhýba sa ani štíhlym športovkyniam! Prečo celulitídou trpia hlavne ženy?

reklama:
Nevyhýba sa ani štíhlym športovkyniam! Prečo celulitídou trpia hlavne ženy?
Nevyhýba sa ani štíhlym športovkyniam! Prečo celulitídou trpia hlavne ženy? Foto: www.gettyimages.com

Možno by sa mohlo zdať, že celulitída sa týka hlavne žien s nadváhou, ale opak je pravdou. Nevzhľadné jamôčky na problematických partiách mávajú aj vyšportovaní ľudia. Prečo pomarančová koža vzniká a ako sa jej zbaviť, alebo aspoň zmierniť jej prejavy?

Celulitída, teda pomarančová koža, je pomerne bežný kozmetický problém. Nájdete ju až u osemdesiatich percent žien a asi u desiatich percent mužov. Prečo to tak je a dá sa vôbec nejako predísť jej vzniku? A čo robiť, ak už ju máte?

Čo je celulitída?

Celulitíde sa hovorí pomarančová koža a presne tak vyzerá – nerovnosti či hrbolčeky na koži, najčastejšie v oblasti stehien, bokov a zadku. Týka sa hlavne žien, pretože tie majú geneticky viac tukových buniek ako muži – ale ani niektorým pánom sa tento, našťastie skôr kozmetický ako zdravotný, problém nevyhýba.

Prečo vzniká celulitída?

Vznik pomarančovej kože ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov – dedičnosť, hormóny, stav lymfatického obehu a životný štýl. „Vplyv má aj usporiadanie podkožných buniek, ktoré sú u žien uložené inak ako u mužov. A treba zdôrazniť, že celulitída nie je problém obéznych, ale že môže postihnúť aj štíhle,“ uviedla MUDr. Lucie Poliak, estetická a korektívna dermatologička z RP Clinic.

Je možné celulitíde zabrániť alebo ju „vymazať“?

Nevyhýba sa ani štíhlym športovkyniam! Prečo celulitídou trpia hlavne ženy?
Nevyhýba sa ani štíhlym športovkyniam! Prečo celulitídou trpia hlavne ženy?Foto: www.gettyimages.com

Celulitída býva označovaná ako niečo, čo „objavili“ kozmetické firmy, aby mohli hlavne ženám ponúknuť svoje prípravky na jej odstránenie – pretože vedia, že už od prírody k nej majú práve ony väčšie dispozície.

A to aj tie, ktoré aktívne a pravidelne športujú a nemajú ani veľa podkožného tuku. Aj keď pravidelný pohyb neznamená, že ste úplne mimo „nebezpečia“ vzniku celulitídy, rozhodne ho nezavrhujte, nerobíte ho predsa kvôli vzhľadu kože, ale kvôli celkovému zdraviu a kondícii. Ale aby sme vás nedemotivovali – predsa len môže cvičenie celulitídu zlepšiť.

Vplyv má aj strava a celkový životný štýl. Zhoršujú ju potraviny s vysokým obsahom soli, tuku a rôznych konzervantov, ktoré sú dôvodom vzniku metabolických porúch, a podporujú tak aj rozvoj celulitídy. Stavu svojej kože ďalej neprospievate, keď nedodržiavate pitný režim. Pomarančovú kožu podporí aj nedostatok pohybu, spánku, fajčenie, pitie alkoholu a ďalšie zlozvyky zvyšujúce množstvo toxínov v organizme.

Fungujú špeciálne krémy?

Keď už sme sa zmienili o kozmetických prípravkoch proti celulitíde, treba podotknúť, že odborníci sú v hodnotení ich účinnosti opatrní. „Zatiaľ neexistuje žiadny vedecky overený prípravok, ktorý môže natrvalo redukovať prejavy celulitídy. Áno, niektoré môžu pokožku dobre hydratovať alebo vyživovať, ale nemôžu riešiť vizuálne problémy, ktoré sú spôsobené podkožným tukom. Ak už si takýto krém chcete zaobstarať, voľte produkty s retinoidmi, tie podľa štúdií môžu poskytnúť dočasný efekt pevnejšej pokožky a tým ‚maskovať‘ jamky,“ hovorí dermatológ MUDr. Ján Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Pomôže s celulitídou laser a masáže?

Často diskutované sú aj metódy, ktoré využívajú laser, alebo lymfatické masáže. Tie môžu vzhľad kože tiež vylepšiť, ale majú skôr krátkodobý efekt a zaberajú predovšetkým u tých, ktorí majú celulitídu v počiatočnej fáze.

Môžete sa stretnúť aj s ponukou procedúr, ktoré využívajú rôzne prístroje – odborníci radia, aby ste zistili, či majú FDA certifikát (schválenie úradu pre kontrolu potravín a liečiv v USA). Tento certifikát je vodítkom, že majú aspoň elementárnu účinnosť, ktorú propagujú.

„Medzi prístrojmi s FDA certifikátom, ktoré sú na našom trhu, a majú tak potvrdenú svoju účinnosť, patria hlavne tie rádiofrekvenčné. Metóda rádiofrekvencie búra podkožné tukové bunky a v  kombinácii s vhodnou stravou a cvičením môže zlepšiť nevzhľadné jamky. Niektoré rádiofrekvenčné metódy tiež zvyšujú produkciu kolagénu a elastínu v pokožke, takže sa zlepší textúra kože a celulitída sa obmedzí,“ hovorí dermatológ MUDr. Ján Kučera. Práve takéto prístroje využívajú aj niektoré celebrity, aktuálne napríklad Kim Kardashian.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.