Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nerozmaznávate svoje dieťa príliš? Položte si týchto 5 otázok

reklama:
Nerozmaznávate svoje dieťa príliš?
Nerozmaznávate svoje dieťa príliš? Položte si týchto 5 otázok Foto: www.gettyimages.com

Rodičia chcú svojim deťom dopriať to najlepšie. Môžeme ale v našom úsilí uspokojiť všetky detské priania prekročiť hranicu? Ako spoznať, že dieťa začíname až príliš rozmaznávať?

Veľa rodičov doslova robí to, čo deťom vidí na očiach. Je dcéra očarená bábikou vo výklade? Potrebuje syn nutne ďalšieho plyšového psíka, aj keď už ich má desať? Tých pár stoviek ma nezabije, hovoríte si možno, a dieťa bude mať takú radosť…

Je však otázkou, či to, že sa snažíte uspokojiť prakticky akékoľvek prianie dieťaťa, a ideálne bez odkladov, robíte skutočne v jeho najlepšom záujme. „Dieťa by malo zniesť aj určitú formu nepohodlia a malo by vedieť, že nedostane zďaleka všetko, čo si zachce,“ hovorí americká detská psychologička Lauren Silvers, ktorej postrehy na túto tému priniesol server cnbc.com. „Niekedy musíte prianiu dieťaťa odolať, aby ste ho naučili, že sa samo vie vyrovnať s tým, že niečo nie je po jeho, a že niektoré veci nedostane vôbec, alebo si na ne musia počkať.”

Nie je to len o hračkách

Psychologička hovorí o takzvanej „materiálnej nadmiere pôžitkárstva“, kedy rodič dáva dieťaťu takmer všetko, čo si dieťa zaumieni. To je tou najjednoduchšie rozpoznateľnou cestou rozmaznávania. Existuje však aj iný typ rozmaznávania, ktorý nie je založený na hračkách, sladkostiach a ďalších veciach. Zjednodušene povedané sú to situácie, keď rodičia pre dieťa robia viac, než je v skutočnosti potrebné: napríklad za neho riešia aj drobné ťažkosti, zasahujú pri konfliktoch medzi rovesníkmi, ktoré by si dieťa postupne malo naučiť riešiť samo. V dlhodobom horizonte sa to však nevypláca, pretože takýto prístup deťom nepomáha rozvíjať zručnosti potrebné pre spokojný a úspešný život.

Zaujíma vás, ako ste na tom v otázke rozmaznávania vy? Lauren Silvers odporúča, aby ste si položili tieto otázky:

1. Bráni moje konanie dieťaťu v učení a zvládaní úloh, ktoré sú dôležité pre jeho rozvoj?

Úprimne si odpovedzte na otázku, či dieťaťu skutočne doprajete dostatok samostatnosti a zodpovednosti. A samozrejme aj dôvery, že si s určitými ťažšími momentmi dokáže poradiť samo. Do tejto oblasti patrí aj zdanlivo banálna situácia, keď napríklad matka ovešaná taškami nechá v električke sedieť svoje osemročné dieťa, alebo nesie školákovi ťažkú tašku, „aby ho, malého chudáčika, nebolel chrbát.”

2. Venujem z rodinného rozpočtu neprimerané množstvo prostriedkov za hračky pre dieťa?

Napriek tomu, že možno vaša rodina patrí k tým, ktoré si môžu dovoliť utrácať aj za nepotrebné veci, zamyslite sa nad tým, či je to pre vaše dieťa najlepšie. Postupne dieťa učte, že ak si niečo praje, môže si na to našetriť z vreckového alebo z drobných „brigád“ v domácnosti.

3. Ak vychádzam dieťaťu v ústrety a plním jeho priania, nie je mojou motiváciou to, aby som si uľahčila svoju rodičovskú úlohu?

Niektorí rodičia dieťaťu vyjdú v ústrety len preto, aby mali pokoj. Hoci je to do určitej miery pochopiteľné a robíme to všetci, z tohto postoja by sa nemal stať obvyklý rodičovský program.

4. Dokážem povedať dieťaťu NIE?

Kedy ste svojmu dieťaťu naposledy povedali NIE, to ti nekúpim, NIE, tam nepôjdeme, NIE, nedostaneš už ďalší cukrík, NIE, nebudeš si púšťať ďalšie video…?

5. Má moje dieťa problém so sebaovládaním, nedostatkom empatie a zodpovednosti?

Deti, ktoré nie sú vychovávané s jasnými mantinelmi a pravidlami, môžu mať problémy s rozlíšením medzi tým, čo je povolené, a čo nie. Zároveň deti, ktoré si zvyknú, že dostanú vždy to, čo chcú, môžu mať problém so zvládaním svojich emócií. Nemajú totiž možnosť dostatočne rozvíjať svoju schopnosť trpezlivosti a dlhodobejšiemu úsiliu, ktoré vedie k dosiahnutiu cieľa. Tým sa môže znížiť ich schopnosť odolávať rôznym impulzom a túžbam.

Nadmerné rozmaznávanie je navyše často spojené s tým, že deti nemajú dostatok príležitostí niesť dôsledky svojich chýb, čo bráni rozvoju zodpovednosti. Okrem toho príliš rozmaznávané deti nedokážu pochopiť potreby a pocity druhých ľudí.

Zdroj. www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.