Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nehrbte sa! Vyskúšajte tieto cviky, po ktorých budete vyššia a štíhlejšia

reklama:
Nehrbte sa! Vyskúšajte tieto cviky, po ktorých budete vyššia a štíhlejšia
Nehrbte sa! Vyskúšajte tieto cviky, po ktorých budete vyššia a štíhlejšia Foto: www.freepik.com

Keď sa človek hrbí, predkláňa a chúli sa smerom dopredu, povoľuje a necháva klesnúť ramená a stláča hrudník. Na podporu správneho držania tela sú teda potrebné cviky, ktoré prednú časť tela rozťahujú. Pozrite sa, ktoré to sú.

Mnohé z nás od detstva prenasledovala rodičovská a neskôr učiteľská poznámka: „Nehrb sa. Narovnaj sa.“ V detstve nám to liezlo na nervy, v puberte sme sa z toho mohli zblázniť, a v dospelosti zrazu vidíme, že správne držanie tela má svoje výrazné plus. Keď sa totiž človek drží vzpriamene, vyzerá vyššie a štíhlejšie. A tiež sebavedomejšie. Je to jednoduché: spôsob, ktorým svoje telo držíme v priestore, odráža jeho vnútorné napätie a ťahy. Inak povedané, ak sa niekto hrbí, môže za to nerovnováha v jeho tele. Ak teda niekto pre svoje pohodlie nedokáže sedieť na stoličke inak ako s jednou nohou zaháknutou okolo druhej, je jasné, že práve v tejto polohe sa jeho telesné svalstvo dokáže najlepšie uvoľniť.

Ako sa zbaviť zhrbeného chrbta

Z čoho taká nerovnováha vzniká? Poloha tela odráža všetky poranenia, ktoré kedy človek utrpel, či už ide o nejaké vrodené deformity alebo utŕžené drobné či väčšie úrazy. Stačí si spomenúť, koľkokrát za život zakopol alebo pošmykol, koľkokrát spadol a narazil si chrbát, kostrč alebo zátylok. Tehotenstvo a pôrod, nosenie bábätka v náručí, jeho držanie pri dojčení, to všetko podstatným spôsobom ovplyvňuje držanie tela ženy. Telo je nútené prispôsobovať sa záťaži, zaujímať nepohodlné pozície a ešte viac sa nahrbovať kvôli udržaniu rovnováhy. To všetko samozrejme zanecháva výrazný odtlačok na stave organizmu ako celku. Samotná snaha, samotná vôľa zmeniť takto vnútené držanie tela v tomto prípade jednoducho nestačí. Telo sa skrátka inak držať nemôže.

Samozrejme, že keď ide o dôsledky úrazu, je na dosiahnutie správneho držania tela nevyhnutné predovšetkým odstrániť následky takej traumy. S tým si výborne vie poradiť osteopatie, čo je liečebný systém, ktorý sa zaoberá odstraňovaním mechanických porúch kostrovej sústavy. Avšak aj bez nej môžeme držanie svojho tela podstatne zlepšiť. Ak netrpíme následkami úrazu, ale ide skôr o dôsledok dlhodobého preťažovania, je najlepším prostriedkom vhodná fyzická záťaž a cvičenie.

Behajte, plávajte, tancujte, hrajte rôzne pohybové hry, robte všetko, aby ste zapojili do pohybu celé telo, všetky svalové skupiny. Srdce nech zrýchlene bije, pľúca dýchajú aktívnejšie a pot nech sa z vás len leje – pokiaľ vám to však dovoľuje celkový zdravotný stav.

Pokiaľ vytrváte, budete sa deň po dni cítiť lepšie. Nejde iba o to, čo uvidíte v zrkadle, ale o váš celkový pocit. Možno, že budete musieť vyskúšať viac druhov rôznych pohybových aktivít, než nájdete tú, ktorá bude vyhovovať práve vám, ale toto úsilie vám za to určite stojí. Pokiaľ máte k športu ďaleko, začnite každodennými prechádzkami. Stačí ísť z práce pešo, prípadne si prechádzku pretiahnuť, aby to bolo nejakých 40-60 minút. Je to skvelý spôsob ako svaly zbaviť napätia, ktoré sa v nich počas dňa nahromadia. Môžete si zacvičiť aj na hrazde, ale musíte dodržať jednu podmienku: nezoskakujte z nej, spúšťajte sa pomaly na zem.

Nezabudnite podrobiť starostlivej prehliadke svoje pracovné miesto: pohodlná stolička so sedadlom trochu nakloneným dopredu, stôl s ideálne vyhovujúcou výškou, možnosť mať lakeť ruky, ktorá pracuje s myšou, položený na stole, monitor vo výške očí a nevyhnutné krátke prestávky a pretiahnutie každých štyridsaťpäť , to sú nevyhnutné podmienky.

Keď sa človek hrbí, predkláňa a chúli sa smerom dopredu, povoľuje ramená a stláča hrudník. Na podporu správneho držania tela sú teda potrebné cviky, ktoré prednú časť tela uvoľňujú a rozťahujú. Zostava, ktorú tu uvádzame, umožňuje dokonalé pretiahnutie svalového reťazca prednej časti tela: od svalov na chodidlách cez holene, stehná, priamy brušný sval, až po svaly prednej časti krku. Svalstvo zadného povrchu tela precvičíme v jednom z uvádzaných cvikov tiež.

Dôležité: cvičenie má vám musí byť príjemné. Môžete cítiť aj ľahkú bolestivosť či napätie a po cvičení príjemnú únavu.

  • Posaďte sa na päty, zakloňte sa dozadu, oprite sa o ruky, nadvihnite kolená nad podlahu a preťahujte svalstvo prednej časti nohy od priehlavku cez členok až po holeň.
    Znovu sed na pätách, záklon, oprite sa dozadu o dlane a zdvíhajte panvicu nahor a dopredu. Napínate a preťahujete svalstvo prednej časti stehien.
    Ďalší cvik pripomína jogovú pozíciu hada. Je to však iba vonkajšia podoba. Predvolená pozícia je ľah na bruchu. Čelo máte položené na zemi, ruky natiahnite nahor pozdĺž tela. S nádychom sa oprite o ruky, ktoré posuniete lakte na úroveň pása, a zdvíhate sa nad podlahu. Bradu nedvíhajte, držte ju vodorovne s podlahou. Ani prehnutie v páse nie je také silné, ako u jogového hada. Cítiť by ste mali iba napätie priameho brušného svalu. Ostatné zóny by mali zostať bez napätia. Pokiaľ nebudete hneď spočiatku cítiť napätie brušného svalu, nič sa nedeje – tréningom správneho napätia postupne dosiahnete.
  • Aby ste pás uvoľnili od záťaže, ktorú predstavoval predchádzajúci cvik, postavte sa a uvoľnene sa predkloňte s rukami voľne zvesenými dole. Zostaňte tak 30-60 sekúnd.
    Postavte sa pred otvorené dvere. Oprite sa vnútornou stranou predlaktia o zárubne. Lakte musíte mať nižšie ako ramená. Hrudník suňte dopredu. Naťahujete tak svalstvo spodnej časti hrudníka. Teraz sa oprite o predlaktie, ktoré posuniete po zárubni nahor – to znamená, že lakeť bude vyššie ako ramená – a opakujte tlak na hrudník. Naťahujete hornú časť svalstva hrudníka.
    Teraz pretiahnite prednú časť krku. Postavte sa do stoja zlého, ruky sú pozdĺž tela. Paže teraz ťahajte smerom dole a mierne dopredu, zatiaľ čo bradu zdvihnete a upierate ju nahor k stropu. Cítite pri tom svalové napätie.
    Celý súbor cvikov zakončíte preťahovaním tela nahor. Postavte sa na špičky, paže zdvihnite nahor a končekmi prstov ich zo všetkých síl vyťahujte nahor. Hlavu nezakláňajte. Skúste si predstaviť, že vás nejaký vesmírny vysávač vyťahuje nahor a vy ste stále vyššia a vyššia…

Ukazovateľom správnosti prevedenia cvikov vám bude pocit, že sa telo rozpohybovalo, uvoľnilo, hrudník sa otvoril, chrbát prehol a brada teraz úplne automaticky smeruje nahor…

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.