Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nedarí sa vám schudnúť? Tu je 6 účinných rád

reklama:
Nedarí sa vám schudnúť? Tu je 6 účinných rád
Nedarí sa vám schudnúť? Tu je 6 účinných rád Foto: www.freepik.com

Ak sa pokúšate zbaviť sa nadbytočných kilogramov a stále sa vám to nedarí a to aj napriek tomu, že dodržiavate všetky výživové pravidlá a dbáte na patričnú fyzickú záťaž, chcelo by to najskôr určité úpravy. Možno medzi našimi tipmi nájdete to, čo je potrebné zmeniť, aby ste dosiahli vytúžený cieľ.

Dôverujte bielkovinám

Bielkoviny telo nepotrebuje iba na vytváranie svalovej hmoty. Prospievajú aj tým, že znižujú tiahnutie k sladkostiam a navyše ich konzumáciou dosiahnete dlhší pocit sýtosti. Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytovala nadváha či obezita, potom minimálne 25 percent vášho denného kalorického príjmu by mali tvoriť bielkoviny. Na ich spracovanie spotrebuje organizmus viac energie ako na spracovanie sacharidov (uhľohydrátov).

Do každého svojho denného jedla by ste teda mali zaradiť aspoň jednu potravinu bohatú na bielkoviny – napríklad vajcia, grécky jogurt, syr Cottage alebo morčacie prsia. Preháňať to však tiež nesmiete. Dietologička Līga Balode pripomína, že prehnaná konzumácia bielkovín môže vyvolať nechuť až odpor k potravinám, ktoré sú ich bohatým zdrojom. Pravidelný nadmerný príjem bielkovín môže okrem toho spôsobiť choroby obličiek a vysoký tlak. Zvyšuje tiež riziko dni a vzniku obličkových kameňov. A navyše sa prehnaná konzumácia bielkovín môže paradoxne stať dôvodom, pre ktorý sa nedokážete zbaviť prebytočného tuku na bruchu. Najmä to platí vtedy, ak je zdrojom bielkovín predovšetkým mäso. Ľudské telo je schopné stráviť asi 30 g bielkovín v jednom jedle – to je napríklad 150 g kuracieho mäsa (váha surového mäsa). Nezabúdajte však, že bielkoviny sú tiež v strukovinách či daroch mora, obsahujú ich orechy aj niektoré druhy zeleniny. Na posedenie môžete zjesť len určité množstvo bielkovín – a tomu treba prispôsobiť nielen veľkosť, ale aj zloženie porcie.

Väčšinu jedla konzumujte v prvej časti dňa

Lepšie je jesť viac dopoludnia, pretože energiu, ktorú z jedla dostaneme, musíme tiež využiť. Pokiaľ ju v rovnaký deň nevyužijeme, uloží ju telo do tukových zásob. Ak chce človek normalizovať svoju váhu a telesný objem, nemal by rozhodne nikdy vynechávať raňajky ani obed. Všeobecne platí, že raňajky, dopoludňajšia desiata a obed by mali tvoriť päťdesiatpäť percent celkového množstva jedla za deň. Vedúci Lotyšskej asociácie dietológov Andris Bremanis navyše dodáva, že výživnosť raňajok by mala byť daná do súvislosti s časom, ktorý uplynul od posledného jedla večer a aj s denným režimom.

Ak máme režim nastavený tak, že spať chodíme neskôr, nemôžeme sa čudovať, že po prebudení nemáme hlad ani chuť do jedla. Pokiaľ sme včera jedli v neskoršom čase, nemali by sme sa ráno do raňajok nútiť. Ak však chodíme spať pred polnocou a máme viac-menej obvyklý denný režim, mali by sme sa ráno po prebudení naraňajkovať, pretože počas noci poklesla hladina cukru. Pokiaľ nemáme na jedlo chuť, počkáme hodinu či dve, kým sa sama neprihlási. Raňajky by mali organizmus naštartovať, mali by byť primerané obvyklým aktivitám a mali by obsahovať sacharidy, teda nejaké pečivo, ovsené vločky alebo müsli. Je samozrejmé, že bohatosť raňajok manuálne pracujúceho a klasické kancelárske sily by sa mali výrazne líšiť.

Či už dopoludňajšie alebo popoludňajšie, konzumované jedlo by malo byť predovšetkým kvalitné. Vyhýbajte sa všetkým éčkam, nedajte sa zmiasť nápismi typu „Fit“ či „Fitness“, ktoré vás klamú napríklad na „zdravých“ raňajkových zmesiach. Je v nich plno tuku a cukru. Bohužiaľ, väčšina výrobcov a spracovateľov potravín vašu snahu schudnúť nijako nepodporuje.

Viac sa hýbte a zaoberajte sa fyzickou prácou

Pokiaľ sa domnievate, že za svoje bujné tvary vďačíte génom, máte čiastočne pravdu. Genetika skutočne zohráva v ľudskom metabolizme veľkú úlohu. Napriek tomu však veľmi veľa závisí od vás samotných. Ľudia, ktorí pracujú fyzicky, napríklad niekde na vidieckom statku, sú obvykle v dobrej forme, pretože počas dňa spália mnoho kalórií.

Nikto však netvrdí, že by ste mali svoju kancelársku profesiu náhle nahradiť fyzickou prácou. Sú však veci, ktoré sa dajú meniť vcelku ľahko a bezbolestne. Napríklad chodiť do práce pešo, nepoužívať výťah, jazdiť na bicykli, začať behať alebo sa venovať chôdzi s nórskymi palicami. Už polhodinová energická prechádzka urobí divy.

Nezabúdajte, že aj bežné domáce práce pomáhajú spaľovať kalórie. Keď sa po upratovaní vydáte na nákup pešo a po ceste späť nevyužijete výťah, urobíte pre svoje zdravie to najlepšie. Za odmenu sa potom môžete poriadne odviazať pri nejakej rytmickej skladbe.

Nezabúdajte na ovocie a zeleninu

Nielen tí, ktorí chcú chudnúť, na zeleninu a ovocie by nemal zabúdať nikto. Pokiaľ je však vaším cieľom zníženie váhy, mali by ste obzvlášť dbať na to, aby ste denne skonzumovali dve porcie ovocia a aspoň tri porcie zeleniny. Nejde iba o to, že oboje je plné vitamínov a iných zdraviu prospešných látok. Zelenina aj ovocie obsahujú mnoho vlákniny, ktorá pri chudnutí zohráva dôležitú úlohu. Dodáva pocit sýtosti a zrýchľuje metabolizmus. Platí, že ovocie by ste mali jesť predovšetkým ráno a dopoludnia. Dôvodom je vyšší obsah cukru.

Nevynechávajte prílohy

Mnoho ľudí, ktorým sa nedarí zbaviť nadváhy, sa uchyľuje k tomu, že jedia iba mäso a zeleninu. V snahe konečne schudnúť zavrhnú všetky prílohy. Predtým boli podobné diéty priamo odporúčané. Telo však potrebuje aj živiny obsiahnuté v prílohách. Veľa znamená spôsob prípravy. Nahraďte hranolky alebo vyprážané zemiaky varenými. Samozrejme obmedzte množstvo. Na obed by tanier mali zo štvrtiny zapĺňať bielkoviny – mäso, syr alebo strukoviny, ďalšiu štvrtinu práve príloha, napríklad ryža, zemiaky alebo cestoviny. Zvyšná polovica taniera by mala patriť zelenine. Pri večeri prílohu ešte o polovicu znížime a nahradíme toto množstvo zeleninou. Výživa v druhej polovici dňa by mala uprednostniť bielkoviny pred sacharidmi. Na popoludňajšiu desiatu vypite hrnček acidofilného mlieka, na večeru si dajte kúsok mäsa so zeleninou a jeden malý zemiak.

Skúste zelený čaj

Pitný režim je pri chudnutí dôležitý. Pravidelné a dostatočné pitie podporuje metabolizmus a preukázateľne zvyšuje energetický výdaj – a to až o 30 percent. Pokiaľ človek vypije za deň aspoň poldruha litra čistej vody, spáli tým priemerne 200 kJ. Voda svojim objemom podporuje pocit sýtosti a nemá žiadne kalórie. Smäd je často zamieňaný za hlad – pritom stačí sa napiť nejaké slabo mineralizované vody a „hlad“ sa vytratí.

Sú navyše nápoje, ktoré nielen zabránia pocitu smädu, ale priamo podporujú chudnutie. Jedným z veľmi účinných je zelený čaj. Tento starobylý nápoj má pre ľudské zdravie veľmi mnoho dôležitých vlastností. Je zásaditý, obsahuje mnoho vitamínov a antioxidantov, znižuje cholesterol, zlepšuje prekrvenie tkanív, zubom prospeje obsahom fluóru a čo je významné pre chudnutie: znižuje hladinu krvného cukru, posilňuje metabolizmus, má termogénne účinky, ktoré podporujú spaľovanie tukov a všeobecne potláča chuť. Navyše je lahodný aj neosladený. Pravidelné pitie šálky zeleného čaju sa vám tak môže stať oným povestným spojením príjemného s užitočným.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.