Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nechýba vám céčko? Tu máte niekoľko dôvodov, kedy sa oplatí jesť vitamín C vo veľkom

reklama:
Nechýba vám céčko?
Nechýba vám céčko? Tu máte niekoľko dôvodov, kedy sa oplatí jesť vitamín C vo veľkom Foto: www.gettyimages.com

Je zima, sezóna respiračných chorôb, takže aj náš najznámejší vitamín zažíva boom. Avšak nejde len o prechladnutie alebo covid, kedy sa ľudia viac ládujú vitamínom C. V ktorých bežných prípadoch má zmysel užívať céčko v megadávkach?

  • Bežná denná dávka vitamínu C je cca 100 mg, pre fajčiarov a v niektorých situáciách viac.
    Megadávky (500-1000 mg) sú vhodné pri infekčných chorobách, rekonvalescencii, strese či zníženej vstrebateľnosti.
    Pri vyššom príjme céčka je vhodné rozdeliť dávky počas dňa a voliť kvalitné doplnky.

Zdravý človek má prijať potrebné živiny v strave, čo platí aj pre vitamín C. Lenže pre mnohých z nás je to teória. Navyše niekedy nastanú situácie, keď potrebujeme oveľa viac céčka a už ho ľudovo povedané nedokážeme ujsť. Potom má cenu užívať doplnky stravy so céčkom, ktoré sú voľne predajné v lekárňach.

Hľadáte potraviny, ktoré majú veľa vitamínu C? Tu ich máte:

Odporúčaná denná dávka

Keď ste zdraví ako repa, netrápi vás akútne ani chronické zdravotné problémy, vaša denná odporúčaná dávka (ďalej DDD) vitamínu C by mala byť zhruba okolo 100 mg denne. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu ide o 95 mg u žien a 110 mg u mužov. Avšak u fajčiarov sa má DDD céčka zvýšiť asi o tretinu. Ďalej sa viac céčka odporúča u tehotných a dojčiacich žien, u seniorov a u ľudí so zvýšeným fyzickým výdajom. Stále sa však bavíme o prirodzených stavoch.

Kedy jesť megadávky

V niektorých situáciách je žiaduce zvýšiť príjem céčka na 500 až 1000 mg za deň. O ktoré prípady sa najčastejšie jedná?

  • infekčné choroby
    rekonvalescencia po operáciách, úrazoch, popáleninách
    znížená vstrebateľnosť vitamínu C (napríklad kvôli chronickým črevným problémom)
    dlhodobý stres/psychická záťaž/výrazná únava

Megadávky céčka aj dobu ich užívania by vám mal ideálne odporučiť lekár, ktorý dobre pozná váš zdravotný stav. Prípadne lekárnik.

Ráno, na obed, večer…

Akonáhle prijímate veľa vitamínu C v podobe suplementov, rozdeľte si ich do viacerých dávok cez deň (napríklad: ráno, na obed, popoludní, neskôr večer). Tým podporíte lepšiu využiteľnosť céčka. Telo nevie tento vitamín uchovať do zásoby a „vezme“ si len také množstvo, aké potrebuje, zvyšok prirodzene vylúči močom.

Za najpraktickejšiu formu doplnkov stravy sa považuje takzvané lipozomálne céčko – špeciálne upravené tak, aby sa v tele uvoľňovalo postupne a lepšie sa vstrebalo. Lipozomálne doplnky stravy sú ale drahšie ako tie obyčajné.

Na čo pozor

Vitamínom C sa nedá predávkovať. Avšak nejde vylúčiť, že si väčšími dávkami môžete podráždiť žalúdok alebo viac zaťažiť obličky. Aj preto by ste ich nemali užívať naraz (ak nejde o lipozomálnu formu, keď napríklad 500 mg céčka ponúka 1 tableta).

Pozor! Radšej sa takto sami nepokúšajte liečiť, ak máte napríklad poruchu metabolizmu železa, sklon k obličkovým kameňom alebo užívate lieky, ktorých účinok tento vitamín narúša. Alebo ste alergický na vitamín C alebo niektorú zložku obsiahnutú v doplnku stravy s céčkom.

Zdroj: Harvard Health Publishing, NZIP, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.