Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naučme sa s vodou neplytvať! Je stále vzácnejšia

reklama:
Naučme sa s vodou neplytvať! Je stále vzácnejšia
Naučme sa s vodou neplytvať! Je stále vzácnejšia Foto: www.freepik.com

Efektívne využívanie prírodných zdrojov patrí ku kľúčovým témam dnešnej doby. Zvlášť voda sa stáva čoraz vzácnejšou komoditou a je nevyhnutné zamýšľať sa nad možnosťami, ako s ňou čo najlepšie nakladať. Šetriť s vodou je možné v každodennom živote pri mnohých príležitostiach. Hoci sa tieto úspory môžu javiť ako pomerne bezvýznamné, v konečnom dôsledku zmôžu veľa. 22. marca si pripomíname Svetový deň vody, poďme sa teda pozrieť, čo každý z nás môže urobiť pre hospodárnejšie nakladanie s touto životodarnou tekutinou.

Iba necelé 1% vody na planéte sa radí do kategórie pitná, čo len potvrdzuje dôležitosť toho, aby sa každý z nás zaoberal otázkou, ako s vodou, ktorú máme, nakladať čo najšetrnejšie. Určite nie je potrebné zdôrazňovať ani skutočnosť, že vďaka nasledujúcim krokom ušetríte aj peniaze.

Šetrná domácnosť

Koľkokrát denne necháte pretekať vodu pri čistení zubov či umývaní riadu? Toto je jedna z prvých vecí, ktorú by ste si mali odvyknúť. Len pri starostlivosti o vašu ústnu dutinu totiž zbytočne odtečie do odpadu niekoľko litrov vody, pritom stačí pustiť ju iba vo chvíli, keď je skutočne potrebné. Skvelým pomocníkom sú aj tégliky či poháre, do ktorých si vodu napustíte. Pokiaľ radi relaxujete vo vani, zvážte, či by vám nestačilo praktizovať túto kratochvíľu len občas. Keď vymeníte vaňu za sprchu, ušetríte až polovicu vody. Pre ilustráciu, za jeden týždeň môže taká úspora predstavovať až 400 litrov. Ešte menších strát docielite, ak aj pri sprchovaní budete praktizovať pravidlo o púšťaní vody iba v prípade potreby. Teda vo chvíľach, kedy sa mydlíte alebo aplikujete šampón, môže byť voda vypnutá.

Šikovných pomocníkov reprezentujú v domácnosti perlátory do batérií, ktoré vedia vodu prevzdušniť, a tým znížiť jej spotrebu. Variant predstavujú šetriče vody, ktorých cieľom je obmedzenie prietoku. Až 30% zvládne ušetriť aj páková batéria, ktorá skracuje dobu nastavovania teploty vody. Jej sofistikovanejšie podobou sú potom termostatické batérie, na ktorých si požadovanú teplotu priamo nastavíte. Širokú ponuku všetkých týchto vychytávok nájdete prehľadne na nákupnom radcovi Heureka.

Pri každom, hoci rýchlom opláchnutí riadu zbytočne do odpadu odteká veľa peňazí. Za 10 minút tohto štýlu umývania totiž spotreba vody môže byť až 200 litrov. Podstatne výhodnejšie teda je napustenie drezu alebo obstaranie umývačky riadu, ktorá navyše často disponuje aj úspornými programami. A pozor, umývačku púšťajte až vtedy, keď je plná. Rovnaký systém aplikujte aj pri práčke. Pri kúpe nových spotrebičov sa vždy sústreďte na parametre súvisiace so spotrebou vody a možnosti úsporných programov. Ešte v jednej miestnosti sa dá ušetriť nemálo vody, a to na toalete. Tu sa oplatí investovať do úsporného splachovacieho systému. Stačí chvíľka a vyheurekujete si ich niekoľko vrátane splachovacích tlačidiel rozdelených na dve časti, kde menšie predstavuje využitie 3 litrov vody a väčšie 6-7 litrov.

Aj keď máte všetko uvedené ošetrené, napriek tomu môže dochádzať k únikom, preto kohútiky aj WC pravidelne kontrolujte. Získate tak istotu, že nikde nič nepreteká alebo nekvapká. Napríklad pretekajúci záchod spôsobuje stratu až 80 litrov vody za hodinu a kvapkajúci kohútik vám navýši za rovnakú dobu spotrebu o 1 liter. Ak zistíte závadu a nie je práve po ruke nikto, kto by bol schopný napríklad vymeniť tesnenie, dajte pod kvapkajúci kohútik aspoň vedro, nech môžete vodu neskôr použiť a nepríde tak navnivoč.

Užitočná dažďová voda

Zalievanie záhrady či izbových kvetov rozhodne viac prospeje dažďová voda ako kohútiková a pre domácnosť je dažďová oveľa úspornejším riešením. Počiatočné investície do sudov či nádrží na vodu, ktorých širokú ponuku behom chvíle objavíte na nákupnom radcovi Heureka, sa vám čoskoro vrátia. Niektoré domácnosti dokonca dažďovú vodu využívajú aj na splachovanie toalety či umývanie auta.

Nenáročná záhrada

Starostlivosť o záhradu niečo stojí, pretože rastliny potrebujú vlahu. Keď si osvojíte niekoľko pravidiel, pôjde to lepšie a úspornejšie. Zalievanie záhrady robte v skorých ranných hodinách alebo večer, aby ste minimalizovali množstvo vody, ktoré sa odparí. Pravidelne kontrolujte, že hadica nikde netečie a koncovka dobre tesní. Medzi veľkých pomocníkov patrí mulč, ktorý vie zadržať vlhkosť. Ak chcete spotrebu vody a vašich zásahov v záhrade skutočne minimalizovať, ponorte sa do princípov xeriscapingu. Tento tajomný výraz vznikol spojením gréckeho slova xeros (suchý) a anglického escape (uniknúť). Zjednodušene to znamená, že záhradu osadíte suchomilnými rastlinami, doplníte o štrkový mulč a úpravy terénu, ktoré zachytia zrážkovú vodu. Ide o veľmi praktické riešenie znižujúce nároky na zálievku.

Zdroj: Wikipedia Commons, enviweb.cz, ceskestavby.cz, Heureka, zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.