Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Namáčať, nezalievať! Len vtedy budú orchidey zdravé a pokvitnú

reklama:
Namáčať, nezalievať! Len vtedy budú orchidey zdravé a pokvitnú
Namáčať, nezalievať! Len vtedy budú orchidey zdravé a pokvitnú Foto: tps://www.freepik.com

Mnohí z nás majú rovnakú skúsenosť: ako darček dostaneme alebo si z obchodu prinesieme nádhernú orchideu. Má pevné listy a dych vyrážajúce kvety, ktoré musia mať podperu, aby sa rastlina nezlomila. Za pár týždňov je ale všetko inak.

Orchidea dokvitla a nové kvety nenasadila, v horšom prípade jej dokonca žltnú listy a nevyzerá dobre. Zmeňte to správnou starostlivosťou a dosiahnite ďalšiu kvitnúcu krásu. Pravidiel je hneď niekoľko a týkajú sa substrátu, nádoby, v ktorej orchidey pestujete, zalievanie aj hnojenie, ale ich dodržiavanie za výsledok rozhodne stojí.

Korene orchideí potrebujú svetlo

Pri pestovaní orchideí používajte substrát, ktorý je určený práve pre nich. Kúpite ho v záhradníctve alebo na internete, ale premyslite si, aký vyberiete. Niektoré obsahujú hlavne kôru, a tak dlhodobo neudržia vlhkosť, takže orchidey potom musíte častejšie zalievať. Na trhu sú však aj substráty s rašelinou alebo ďalšími zložkami, ktoré držia vodu po dlhšiu dobu, ale pre zmenu to nesmiete so zálievkou preháňať, aby korene neuhnívali.

Okrem primeranej vlhkosti potrebujú korene orchideí svetlo, preto uprednostnite priehľadné kvetináče aj obaly napríklad pred keramickými, ktoré sú síce dekoratívnejšie, ale rastline nebudú toľko prospievať. Na hnojenie orchideí používajte špeciálne prípravky podľa návodu, inak nebude mať dostatok živín pre kvetenstvo.

Pozor, nezalievať!

Orchidey nezalievajte, ako ste zvyknutí u iných rastlín, ale namáčajte. Do väčšej nádoby nalejte vodu, ideálne dažďovú, a ponorte do nej celý kvetináč, aby substrát nasiakol. Tento postup opakujte, akonáhle bude zase vyschnutý, čo sa stane zhruba za jeden až dva týždne. V zime frekvenciu „zálievky“ znížte na raz za mesiac. Listy môžete tiež rosiť odstátou vodou, a to jedenkrát denne.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.