Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na nedostatok vitamínov sú deti citlivé. Ako spoznať, či im nejaký nechýba?

reklama:
Na nedostatok vitamínov sú deti citlivé.
Na nedostatok vitamínov sú deti citlivé. Ako spoznať, či im nejaký nechýba? Foto: www.freepik.com

Detský jedálniček by mal byť zostavený obzvlášť starostlivo, práve deti sú totiž veľmi citlivé na nedostatok vitamínov. Príčinou nedostatku vitamínov v organizme však nemusí byť len zle vyvážená strava dieťaťa, ale aj zvýšená spotreba vitamínov pri fyzickej a psychickej záťaži. Mali by ste preto vedieť, ktoré vitamíny sú pre deti najdôležitejšie a ako rozpoznať ich nedostatok.

Názov vitamín zaviedol v roku 1911 poľský chemik Kazimír Funk. Označil tak pre život (vita) dôležité dusíkaté zlúčeniny (amín). Vitamíny sú látky organického pôvodu, ktoré slúžia na zabezpečenie správneho priebehu mnohých biochemických reakcií v organizme.

Na čo si dať pozor

Vitamínové doplnky stravy pre deti majú podobu gumových cukríkov, aby deťom bolo čo najpríjemnejšie ich užívanie. Majte však vždy na pamäti, že to nie sú cukríky. Pozerajte sa na vitamíny ako na doplnky stravy či lieky a nedovoľte deťom, aby ich nekontrolovane pojedali. Rozhodne by im to neprospelo.

Vitamíny pre novorodencov a dojčatá

Dojčenie predstavuje pre dieťa ideálnu výživu v prvých šiestich mesiacoch a obsahuje všetky potrebné vitamíny pre novorodencov a dojčatá, ale aj tak sa bábätkám umelo dodávajú niektoré vitamíny.

Novorodencom a dojčatám sa umelo dodáva vitamín K ako prevencia krvácavej choroby novorodencov. Podáva sa jednorazovo po pôrode do svalu. Vitamín K sa podáva ústami pri výlučnom dojčení dieťaťa až do 12. týždňa veku. To bráni vzniku neskorej formy krvácavej choroby.

V prvých mesiacoch života sú pre dojčatá veľmi dôležité aj vitamíny zo skupiny D. Predovšetkým potom vitamín D2 (ergokalciferol), ktorý sa nachádza v napr. v rybom oleji, a vitamín D3 (cholekalciferol), ktorý vzniká v koži pod vplyvom slnečného žiarenia.

Vitamíny pre batoľatá

Potreba vitamínov u batoliat je väčšinou krytá pestrou stravou: mliečna výživa (vitamíny A, D, vápnik, fosfor), ryby a hydinové mäso (vitamíny skupiny B, kyselina listová, železo, zinok, jód, fluór), strukoviny (vitamín B, kyselina listová, horčík, draslík, vápnik a železo), ovocie a zelenina 3 – 4 porcie denne s dôrazom na listovú zeleninu, (vitamín C, karotenoidy, draslík, vápnik, horčík, železo), celozrnné pečivo a obilniny (vitamín B1, B2, B6, železo, horčík a zinok).

Vitamíny pre predškolákov a školákov

Deti v škole, hlavne počas chrípkového obdobia, ľahko ochorejú, takže je vhodné podporiť ich obranyschopnosť vyššími dávkami B-komplexu, vitamínu D a C.

Vitamíny pre adolescentov

Vzhľadom na rýchly rast, zvýšenú fyzickú i psychickú záťaž v škole je fyziologicky zvýšená spotreba vitamínov C, B, A aj D. Ešte väčšie množstvo potrebujú deti, ktoré sa stravujú alternatívne – vegetariánstvo, vegánstvo.

Ako spoznať nedostatok jednotlivých vitamínov

Aby ste svojim deťom dopriali to najlepšie, je vhodné sa naučiť rozpoznať, kedy vášmu dieťaťu ten ktorý vitamín chýba. O potravinách bohatých na vitamíny a antioxidanty sme písali tu.

Vitamíny rozpustné vo vode

  • Vitamín B1: svalová únava, nechutenstvo, chudnutie a podráždenosť, výrazný nedostatok vitamínu B1 vyvolá megaloblastickú anémiu (porucha tvorby červených krviniek), a poruchy funkcie mozgu.
    Vitamín B2: znížená odolnosť proti infekciám – zápaly kože, prejavy akné, seboreická vyrážka, zápaly slizníc v ústnej dutine, na jazyku, zápaly kútikov úst, zápaly spojiviek a očných viečok, anémia.
    Vitamín B6: porucha tvorby červených krviniek, seboreické vyrážky v oblasti nosa, očí, početné neurologické prejavy – zvýšená dráždivosť, kŕče (pri závažnom nedostatku najmä u novorodencov a dojčiat), periférne zápaly nervov.
    Vitamín B9 (kyselina listová): porucha tvorby červených krviniek, brnenie končatín (parestézia), slabosť, únava, opakované zápaly v ústnej dutine.
    Vitamín B12: porucha tvorby červených krviniek, znížené svalové napätie u dojčených detí matiek so závažným nedostatkom vitamínu B12 (napr. vegetariánok či matiek s pernicióznou anémiou, Crohnovou chorobou alebo s porušenou produkciou tzv. vnútorného faktora žalúdočnej sliznice).
    Vitamín C (kyselina askorbová): únava, znížená odolnosť proti infekciám, spomalená rekonvalescencia, zhoršené hojenie rán, pri veľkom nedostatku zápaly a krvácanie ďasien.

Vitamíny rozpustné v tukoch

  • Vitamín A: nechutenstvo, zriedkavo aj očné (šeroslepota) a kožné (olupovanie kože) príznaky.
    Vitamín E: porucha tvorby červených krviniek (hemolytická anémia), najmä u nedonosených detí alebo detí s poruchou vstrebávania tukov.
    Vitamín D: u rastúceho dieťaťa vzniká porucha vývoja kostí – krivica (rachitis) – mäkké záhlavie, zdurenie zápästia a členkov, ohnutie dlhých rourovitých kostí, znížená svalová sila, znížená odolnosť proti infekciám, alergia, cukrovka I. typu, obezita…
    Vitamín K: poruchy zrážanlivosti krvi (krvácanie do CNS, zažívacieho traktu, z nosa ai).

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.