Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mužská trauma z pôrodu a ako ho zvládnuť

reklama:
Mužská trauma z pôrodu a ako ho zvládnuť
Mužská trauma z pôrodu a ako ho zvládnuť Foto: www.gettyimages.com

Pôrod je bezpochyby náročnou životnou udalosťou pre ženy, ale nie je ľahký ani pre mužov. Britské štúdie preukázali, že je aj pre mužov náročný na psychiku a môže u nich vyvolať až posttraumatickú stresovú poruchu.

Muži nemajú maternicu, nerodia, teda logicky netrpia pôrodom fyzicky ako ženy. O tom žiadna. Avšak to neznamená, že je pre nich pôrod ľahký psychicky.

Až 90 % mužov je pri pôrode a sú vystavení riziku, že budú svedkami aj určitých komplikácií, čo v nich môže vyvolať strach, že prídu o matku a dieťa. Ten sa na nich môže podpísať a viesť až k PTSD, čo je skratka pre posttraumatickú stresovú poruchu.

Ide o úzkostnú poruchu spôsobenú nejakými stresujúcimi desivými udalosťami, ktoré sa často vracajú prostredníctvom náhle vyskakujúcich spomienok a nočných mor. Najprv bol termín spájaný iba so zážitkami mužov z vojny, kde boli svedkami nepredstaviteľných hrôz. Neskôr bola definícia sformulovaná tak, aby zahŕňala aj udalosti, keď osoba „bola svedkom vážneho fyzického ohrozenia alebo zranenia sebe alebo iným a pri ktorej táto osoba reagovala pocitmi strachu, bezmocnosti alebo hrôzy“.

Táto definícia tak môže zahŕňať aj pôrod. Obvykle sa postnatálna PTSD týka rodičiek, ktoré sa stretli s ťažkým pôrodom, so zlou starostlivosťou a podporou počas pôrodu či s nedostatkom empatie a súcitu zo strany nemocničného personálu. Môže sa ale rovnako tak týkať aj mužov, ktorí sa báli, že ich stratia. Zároveň sa môže vyskytnúť u mužov, ktorí trpia úzkosťou, majú menší počet detí, stretli sa s neplánovaným tehotenstvom alebo majú pocit menšej istoty pri zvládaní pôrodu.

Že sa s PTSD po pôrode stretli aj muži, preukázal nejeden výskum. Podľa britskej štúdie Susan Ayersovej a štúdie Rachel Bradleyovej a ich spolupracovníkov sa vyskytuje až u 8% mužov. Prejavuje sa podľa nich konkrétne pocitom strachu a úzkosti, vyskakovaním spomienok na pôrod, nočných mor, ťažkosťami vo vzťahu s partnerom aj so sexuálnou intimitou a problémami v nadviazaní vzťahu s dieťaťom.

Ako sa s popôrodnou traumou vyrovnať a ako sa mu dá predísť

Muži si málokedy priznajú, že sa s niečím takým stretli. Pokiaľ ste však u seba, či u vášho partnera, zaznamenali vyššie spomínané symptómy, je dobré vyhľadať odbornú pomoc. Optimálne nájsť terapeuta špeciálne vyškoleného v podpore duševného zdravia a traumy otcov.

V prípade, že ste sa vy, či váš partner, s traumou nestretli, ale obávate sa ho, sú tu cesty, ako sa naň pripraviť. Pri pôrode vždy existuje riziko komplikácií, tie vám však môže pomôcť zvládnuť pôrodná dula, ktorá rodičke a partnerovi poskytuje nepretržité informácie a fyzickú aj emocionálnu podporu. Otcovia sa navyše môžu zúčastniť pôrodných kurzov, aby si zvýšili sebavedomie pri pôrode a novom rodičovstve.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.