Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Moje dieťa zle spí. Kde hľadať príčiny nespavosti u detí?

reklama:
Spánok
Foto: www.gettyimages.com

Pozitívnou správou je, že nespavosť u detí nie je tak rozšírená ako u dospelých, ale aj napriek tomu sa s ňou môžete mnohokrát stretnúť. Malé aj väčšie dieťatko nemôže zaspať, často sa v noci prebúdza a dobre sa potom nevyspí ono samo a samozrejme ani vy. Kde hľadať dôvody nespavosti alebo problémov so spánkom u malých detí a čo s tým môžete robiť?

Spánok je proces, do ktorého sa premieta a ktorý ovplyvňuje celý rad vecí. Duševná pohoda či nepohoda, hlad i skladba denného jedálnička, choroba, rast zubov, svrbiaci ekzém, hormonálne zmeny, teplota v miestnosti, intenzita zážitkov počas dňa, nepohodlné oblečenie, ranné svetlo a tiež všemožné zvuky… Aj my sami si v dospelosti toto všetko uvedomujeme.

Pre zaspanie a kvalitný spánok potrebujeme mať pokoj a tmu, a ak si dáme navečer ťažké jedlo, nemôžeme zaspať. Máme svoje zaspávacie rituály v podobe čaju, knihy alebo televízie. A dieťa prežíva to isté. Len to spočiatku nevie povedať, vyjadriť potrebu ani vykonať zmenu. Pokiaľ riešime problémy so spánkom, je potrebné sa zamerať na všetky tieto oblasti, v ktorých môže byť skrytá príčina.

Má dieťa nastavený režim?

Čo za nespavosťou u detí často stojí, má zo svojej praxe vypozorované pediatrička MUDr. Denisa Nyplová: „Nespavosť u mňa v ordinácii nie je úplne téma číslo jedna, a ak to riešime, tak dominantne u bábätiek, násťroční k nám s tým chodia raritne. U bábätiek sa ako príčina obvykle ukáže problematika nenastavenia si pravidelného režimu a usínacieho rituálu, ktoré bábätká potrebujú a oceňujú práve pokojným spánkom. Alebo za nespavosťou stojí nenaplnenie základných potrieb, ako sú hlad, smäd, teplo, zima, nevymenená plienka, neistota v priestore, absencia teplej náruče a tak ďalej. U násťročných bývajú potom často príčinou nespavosti stres, úzkosti, frustrácia, študijné nároky, hormóny.” To potvrdzujú aj výskumy, ktoré uvádzajú, že v 73 % prípadov je nespavosť u detí mladších ako päť rokov spôsobená aspektmi týkajúcimi sa správania – životný štýl, podmienky pre spánok, nevymedzené hranice.

Odhalenie problému

Pokiaľ už je dieťa schopné samo povedať, čo mu bráni v zaspaní či prečo sa v noci prebúdza a nemôže spať, je tu veľká pravdepodobnosť, že problém zvládneme sami vyriešiť. Pokiaľ je ešte príliš malé, potom by sme sa mali v prvom rade zamerať na spánkový režim dieťaťa. Má vytvorenú predspánkovú rutinu? Uspávací rituál? Čo často spánku predchádza a môže to prípadne dieťa znervózňovať, rozptýliť? Ako naňho pôsobia rozprávky, na ktoré sa pozerá? Má posteľ, na ktorej sa mu dobre spí? Je miestnosť dobre vetraná, chladná, alebo prekúrená? Pije pred spaním veľa? Koľko hodín spí cez deň? Kedy končí jeho posledné popoludňajšie spanie? Má potom dostatok stimulov, aby sa unavilo?

V neposlednom rade treba zohľadniť aj temperament dieťaťa. Niektoré deti sú skrátka viac spavé ako iné, a nie je teda možné porovnávať svoju ratolesť s inými.

Pomôcť dokáže pediater

Pokiaľ si nevieme rady, je na mieste osloviť pediatra. Niekedy je nespavosť súčasťou diagnózy ADHD alebo ADD. Podľa príčiny potom lekár odporučí iného odborníka, napríklad psychológa, neurológa, dermatológa a podobne. Problémy so spánkom nie je radno podceňovať, pretože sa premietajú do celkového každodenného fungovania dieťaťa. Dieťa, ktoré trpí nedostatkom kvalitného spánku, býva cez deň unavené, malátne, zle sa sústredí, býva náladové a podráždené. Lekárske štúdie tiež ukazujú, že u detí so zlým školským prospechom sa častejšie vyskytuje insomnia alebo nespavosť.

Nespavosť je najčastejšia u bábätiek a batoliat

Obtiažne a dlhé zaspávanie, nočné a skoré prebúdzanie sa riešime najmä u dojčiat a batoliat. V tomto období býva najčastejšie príčinou problémov so spánkom fakt, že sme nevytvorili pravidelný spánkový režim, za nespavosťou teda môžu byť nevhodné výchovné prístupy. Dieťa sa nenaučilo zaspávať samostatne, zaspávanie má spojené s asociáciou fľaše, s dojčením, so správaním a pod., bez toho nezaspí a vyžaduje to aj v noci.

Niekedy sa objavuje aj tzv. syndróm nočného ujedania a upíjania, ktorý býva typický u detí neurotických a depresívnych matiek. Vyznačuje sa tým, že sa dieťa v noci prebúdza a vyžaduje jedlo a pitie, bez ktorých znovu nezaspí.

U starších detí sa potom objavujú nočné mory, psychické problémy, úzkosti či neurotické poruchy, uvoľnené pravidlá pre čas ľahnutia na spánok a nevytvorený pevný denný režim. U dospievajúcich sú často na vine hormonálne zmeny, psychické problémy alebo aj konzumácia energetických drinkov. Dobrou správou je, že nespavosť je riešiteľná a často prirodzene odznie s vývojom dieťaťa.
Montessori tipy pre lepší spánok u najmenších:

Zaspávací rituál

Najmenšie deti potrebujú na zaspávanie rutinu, preto sa hodí vytvoriť nejaký uspávací rituál. Niekto dieťatko pred spaním kúpe, číta mu rozprávku, rozpráva sa s ním pred spaním, dáva spať spoločne plyšové hračky alebo bábiky… Ak aktivity pred spaním prebiehajú vždy v rovnakom poradí, prirodzene vedú dieťa k spánku.

Montessori posteľ = spanie na zemi

Montessori spanie kladie dôraz na potrebu samostatnosti, a preto namiesto postieľky s mrežami alebo klasické vyvýšené postele volí spanie na matraci priamo na zemi či posteľ nízko pri zemi. Pred posteľ sa dáva mäkký koberec a pozdĺž steny vankúš. Mizne strach z toho, že dieťa spadne, a naučí sa postupne zaspávať samo aj po nočnom prebudení sa. Aj malé batoľa je schopné z postele vyliezť a pohybovať sa po izbe bez toho, aby potrebovalo našu neustálu kontrolu. Posteľ je vhodná už aj pre malé bábätko.

Pozor na prestimulovanie

Keď dieťa začne v noci plakať, častá tendencia rodičov býva vziať ho do náručia a nosiť. „Niekedy to však býva kontraproduktívne a dieťa je prestimulované – zdvíhanie, hojdanie, spievanie, chodenie… Môžete skúsiť ponechať ho v postieľke a len ho hladkať po chrbte či nožičkách a hovoriť k nemu upokojujúcim hlasom, prípadne si k nemu ľahnite, pritlačte sa. Ucíti tlkot vášho srdca a to ho uspáva,“ odporúča Natalie Petit, autorka knihy Sprievodca vedomou výchovou. Zaoberá sa láskavým rodičovstvom.

zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.