Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mladé smrekové výhonky- Podporujú imunitu a pomáhajú pri kašli

reklama:
Mladé smrekové výhonky- Podporujú imunitu a pomáhajú pri kašli
Mladé smrekové výhonky- Podporujú imunitu a pomáhajú pri kašli Foto: depositphotos.com

Blahodarné účinky smrekových výhonkov na ľudský organizmus sú známe už celé stáročia. Mladé výhonky sú doslova nabité vitamínom C, uľavujú od kašľa i prechladnutia a pomôžu pri bolestiach kĺbov. To však nie je zďaleka všetko. Využijete ich aj v kuchyni, a to na výrobu lahodných džemov či ako korenie.

Ihličnany sú rozhodne jedným z pokladov prírody. Ich liečivé účinky boli objavené už v dávnej minulosti, keď sa stali súčasťou takzvaného ľudového liečiteľstva. Živica rozmiešaná na pastu s ďalšími bylinami, ktoré majú protizápalový účinok, sa prikladala na zapálené rany a podporovala hojenie. Pri prechladnutí a úpornej nádche bolo ako liek odporúčané vykurovanie drevom ihličnanov. Okrem toho sa ihličnany vo forme sirupov či macerátov využívali na liečbu zažívacích problémov, kašľa či bolestiach kĺbov.

Liečivá silica mladých smrekových výhonkov

Na liečenie je kľúčová silica, ktorú smrekové výhonky obsahujú. Táto silica má silne protizápalové a dezinfekčné účinky. Vďaka tomu potláča zápaly horných dýchacích ciest, tlmí kašeľ, je schopná zmierniť reumu alebo svalové bolesti. Vzhľadom na to, že silica obsahuje tiež veľmi vysoké množstvo vitamínu C i ďalších antioxidantov, môže slúžiť na posilnenie imunity a je vhodná ako skvelý prírodný doplnok pri jarnej očiste. O ďalších liečivých účinkoch smrekových výhonkov pojednáva nedávna zahraničná štúdia.

Kedy a ako zbierať mladé smrekové výhonky

Zber mladých smrekových výhonkov má pochopiteľne niekoľko pravidiel. Dôležité je z každej vetvičky obrat len pár výhonkov, aby smrek mohol ďalej rásť. Zberajte zo spodnej časti stromu, kam až dosiahnete. Z celkového množstva výhonkov v spodnej tretine stromu však určite nezberajte viac ako jednu štvrtinu.

Výhonky môžete nazbierať od jari zhruba do polovice mája. Správna chvíľa nazber sa však líši podľa množstva slnečného svitu ajarných teplôt. Zbierajte vždy len mladé výhonky, ktoré sú krásne zelené a majú ešte jemné ihličky, výhonky by nemali byť dlhšie ako cca 5 cm. Na zber si ideálne zvoľte slnečný deň a zbierajte len na miestach, kde si môžete byť istí, že stromy nie sú chemicky ošetrené. Vyhnite sa tiež stromom pozdĺž ciest.

Ako vyrobiť sirup zo smrekových výhonkov

Asi najčastejším využitím smrekových výhonkov je výroba sirupu, ktorý sa používa pri kašli alebo ako podpora imunity. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Potrebovať budete umyté a osušené mladé výhonky, cukor (biely alebo trstinový) a citrón.

Postup je nasledujúci. Na dno zaváracieho pohára nasypte trochu cukru. Na to naskladajte prvú vrstvu výhonkov a zasypte zhruba rovnako vysokou vrstvou cukru. Naň položte dve kolieska citrónov. Takto postupujte, až je pohár plný. Pohár dobre zaskrutkujte a nechajte lúhovať aspoň 3 týždne.

Ako vyrobiť marmeládu či džem

Marmeláda zo smrekových výhonkov má výraznú ľahko natrpknutú chuť. Môžete ju použiť ako korenie, dip alebo dochucovadlo šľahačkových či maslových krémov. Skvele si padne aj s výberovými syrmi.

Na túto marmeládu budete potrebovať cca kíl smrekových výhonkov, 400 gramov cukru, želírovací prostriedok 3:1 a 200 ml citrónovej šťavy. Postupujte nasledovne. Odoberte väčšiu hrsť výhonkov na neskôr. Ostatné výhonky dajte do hrnca, zalejte vodou, priveďte do varu a povarte cca 3 minúty. Potom nechajte lúhovať asi 5 minút. Vodu zlejte a smrečky nechajte v hrnci vychladnúť. Následne výhonky rozmixujte, a potom pridajte aj tie zostávajúce, čo ste si nechali bokom. Pridajte želírovací prostriedok a postupujte podľa jeho návodu.

Kúpeľ zo smrekových výhonkov

Okrem sirupu a marmelády sa smrekové výhonky pridávajú do kúpeľa, kedy pomáhajú na bolesť kĺbov a pôsobia protizápalovo. Navyše uvoľňujú svaly. Nebojte sa zo smrekových výhonkov urobiť aj čaj. Tu však použite skutočne tie najmenšie smrekové výhonky.

Zdroj: National Library of Medicine, healthbenefitstimes.com., styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.