Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Materská láska. Pokiaľ ju po pôrode necítite, nie ste nutne zlá mama. Nie je to automatický cit

reklama:
Materská láska.
Materská láska. Pokiaľ ju po pôrode necítite, nie ste nutne zlá mama. Nie je to automatický cit Foto: www.gettyimages.com

Akonáhle toho tvorčeka prvýkrát uvidíte, je z toho láska ako hrom. Ten najsilnejší cit, ktorý ste kedy cítili. Behom pár sekúnd jednoducho viete, že pre svoje dieťa urobíte čokoľvek a že ste nikoho v živote nemilovali viac. Lenže čo keď to tak nie je? Čo keď po pôrode cítite všetko možné, len nie nával lásky?

Väčšina žien to tak naozaj má. Hneď po pôrode cíti k svojmu potomkovi takú silnú lásku a cit, že to až berie dych. Ale sú aj matky, ktoré to majú úplne inak. Koniec koncov napríklad štúdia z roku 1980 autorov K. M. Robsona a R. Kumara uvádza, že až 40 % prvorodičiek a 25 % druhorodičiek cítilo bezprostredne po pôrode, a keď svoje dieťa prvýkrát chovali, skôr ľahostajnosť. Podľa mnohých štúdií toto odznie zhruba do týždňa, ale rozhodne nie je nijako extrémne neobvyklé, že to trvá aj niekoľko mesiacov, kým sa podarí vzťah k dieťaťu vybudovať.

Prečo sa materská láska nedostaví

Jednoznačná odpoveď neexistuje, príčiny sa môžu rôzniť. „V ideálnom prípade by tento euforický stav mali zaistiť hormóny, avšak nie je to pravidlom. Ženu ovplyvňuje napríklad priebeh tehotenstva, pôrodu aj prvé chvíľky po ňom. Pokiaľ bol pôrod pre matku traumatický, boli pri ňom komplikácie alebo prežíva náročné vzťahové obdobie, nával radosti naozaj prísť nemusí,“ hovorí životná koučka Lenka Procházka.

Svoju úlohu samozrejme zohráva aj vaše osobné nastavenie, povaha, temperament aj to, aký vzťah ste mali vy samy so svojou matkou.

Najčastejšie ide o nasledujúce problémy:

  • Ťažký (traumatizujúci) pôrod.
    Nemožnosť byť s dieťaťom bezprostredne po pôrode (keď má matka či dieťa zdravotné problémy, kvôli ktorým spolu nemôžu byť).
    Vzťahové problémy s otcom dieťaťa.
    Existenčné problémy (radosť z dieťaťa preváži strach z budúcnosti).

A pretože sa po pôrode nedostaví očakávaná láska, ale naopak negatívne pocity, niet divu, že idú ruka v ruke s pocitmi hanby, viny a silnej sebakritiky, že ste ako ženy zlyhali.

Materská láska nie je automatická

Odborníci sa zhodujú, že predstavy o materskom inštinkte, ktorý sa postará v podstate o všetko (aby ženy túžili mať deti, aby okamžite vedeli, ako sa o ne starať, a okamžite ich milovali), je tak trochu mýtus. „Stávka na všepasiteľný materský inštinkt je často zradná, každá žena sa musí ešte len naučiť byť matkou,“ hovorí psychologička Catherine Monk z University Columbia. Tak ako so všetkým, čo sa treba naučiť, aj tu platí, že každý máme svoje tempo, niekomu to ide hneď, inému to trvá dlhšie.

Pokiaľ patríte do druhej skupiny, ešte to neznamená, že nie ste dobrá mama. „V novej pozícii sa potrebujete usadiť a to podľa mňa trvá pokojne aj ďalších 9 mesiacov, je to také druhé tehotenstvo – razantná zmena životného štýlu. Do toho riešite fyzické a hormonálne zmeny. To všetko je potrebné spracovať, vyrovnať sa s tým a nájsť znova samého seba,“ potvrdzuje Lenka Procházka.

Ako vybudovať puto s dieťaťom

Čas je liek na kdečo a v tomto prípade pomáha. Čím viac času so svojim dieťaťom ste, čím dlhšie sa o neho staráte (hoci treba ide o rutinné činnosti, ako je prebaľovanie, kúpanie, kŕmenie…), tým viac vzájomný vzťah posilňujete. Je to vlastne ako v milostnom živote – niekto zažije lásku na prvý pohľad, iný ju musí budovať – ale láska je to nakoniec tak či tak, tu aspoň v úplnej väčšine.

Ako sa v dospelosti vysporiadať s toxickými rodičmi

Ďalším okamihom, keď sa veci väčšinou začínajú zlepšovať, sú chvíle, kedy sa začne dieťa viac prejavovať. „Vzťah mamy a dieťaťa sa vyvíja postupne. Akonáhle sa dieťa začne smiať, vyslovovať prvé slabiky, naťahovať ručičky, prídu tie momenty, kedy láska zosilní, pretože vidíme spätnú väzbu a tá je pre každého dôležitá,“ upresňuje Lenka Procházka.

Nezabúdajte ale ani na odpočinok – každý potrebuje čas a priestor len pre seba a to, že je z vás zrazu mama, na tom nič nemení. Mali by ste dôsledne dočerpávať energiu a dobíjať si baterky, pretože unavená, vyčerpaná, psychicky aj fyzicky zdeptaná mama nemá na nič silu.

Čo keď ide o popôrodné depresie

Ak pochybnosti neslabnú, nemiznú a puto sa neobjavuje, mohlo by ísť o popôrodnú depresiu. Tá má mnoho ďalších príznakov ako len to, že necítite k dieťaťu bezhraničnú a okamžitú lásku. Každopádne pokiaľ viac ako dva týždne pociťujete návaly úzkosti, depresívne stavy, apatiu, stratu záujmu o čokoľvek (nielen o dieťa), alebo máte dokonca samovražedné myšlienky, mohlo by ísť o toto ochorenie. V tom prípade na nič nečakajte a ihneď vyhľadajte odbornú pomoc.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.