Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte dvojročné dieťa? Nečakajte, že bude trpezlivé a empatické

reklama:
Máte dvojročné dieťa?
Máte dvojročné dieťa? Nečakajte, že bude trpezlivé a empatické Foto: www.gettyimages.com

Hoci vieme, že dieťa nie je malý dospelý, občas mávame na svoje deti príliš veľké nároky. Po dvojročných deťoch napríklad chceme, aby sa vedeli ovládať. Aké ďalšie očakávania voči batoľatám sú nerealistické?

Do ordinácií psychologických a terapeutických poradní často chodia rodičia, ktorí si nevedia rady so svojimi dvoj až trojročnými deťmi. Častým dôvodom je nezvládnutá detská zlosť a emócie vôbec. Je ale dôležité si uvedomiť, že mnoho z vecí, s ktorými bojujeme, je v skutočnosti úplne normálnych. V tomto veku sa dieťa ešte len učí orientovať vo svete, rozpoznávať svoje emócie i emócie ostatných. Neustále sa učí, skúma, ohmatáva si hranice. Dvojročné deti ešte nevedia ovládať svoje emócie a impulzy. Môže byť podráždené, nahnevané alebo plačlivé bez toho, aby malo schopnosť sa s tým účinne vysporiadať. Server parent.com zverejnil niekoľko oblastí, v ktorých by sme mali byť k dvojročnému dieťaťu zhovievaví. Pretože dieťa skrátka ešte nie je dostatočne vyspelé, aby ich zvládlo.

1. Neočakávajte empatiu

Vadí vám, že je vaše dvojročné dieťa sebecké? Že sa nechce deliť? Zdieľanie vecí ale nie je pre takto malé deti prirodzené. Preto ich za každú cenu nenúťte, aby sa napríklad o sladkosti alebo hračky delili so súrodencami či kamarátmi. Namiesto toho im choďte príkladom. Dvojročné deti nie sú schopné plne chápať pravidlá a očakávania v spoločnosti. Môžu sa pokúšať skúmať hranice a testovať, čo je a nie je dovolené. Zároveň je nezmyselné, aby ste od dvojročného dieťaťa očakávali, že bude empatické a citlivé. Dvojročné deti ešte len začínajú rozvíjať schopnosť empatie a pochopenia pohľadu druhých. Nemôžu rozumieť tomu, ako sa cítia ostatní ľudia.

2. Záchvaty hnevu sú bežné

Dôvodom častých záchvatov hnevu je to, že malé deti sa ešte nemôžu naplno vyjadriť. Nedokážu ešte rozlíšiť medzi silnými emóciami, a preto na udalosti reagujú jediným spôsobom, ktorý poznajú – a to hnevom, revom či kopaním. Jedna z najhorších vecí, ktorú môžete pri tejto situácii urobiť, je záchvatu hnevu podľahnúť a dať dieťaťu to, čo chce. Učíme tak deti, že zlosť je nástrojom, vďaka ktorému dostanú to, čo chcú. Uvedomte si, že dieťa nedokáže dostatočne verbalizovať emócie. Ak sa dieťa hnevá, buďte nablízku, aby neublížilo sebe alebo ostatným. Po záchvate hnevu mu nič nevyčítajte, ale objímte ho a upokojte. Tiež sa snažte vyhýbať situáciám, ktoré zlosť prebúdzajú (typicky je to kombinácia únavy a hladu).

3. Trpezlivosť? Neviem

Dvojročné deti chcú všetko hneď. Čakanie ich frustruje. To, že im vysvetľujete, že na niektoré veci si skrátka musíme počkať, príliš nepomáha. Čo robiť? V niektorých prípadoch môže pomôcť, keď rozptýlite pozornosť svojho dieťaťa tým, že mu navrhnete nejakú atraktívnu alternatívu.

4. Hra s ostatnými nie je samozrejmosť

Niektoré mamičky sú zúfalé z toho, že dieťa sa na pieskovisku „nevie hrať“. Neustále berie deťom vedierka a nenechá si vysvetliť, že musí myslieť na druhých. Kontakt s druhými deťmi je však veľmi dôležitý, pretože dieťa sa pri ňom učí, napodobňuje správanie ostatných. Uvidíte, že plnohodnotná hra s ostatnými deťmi ešte len príde.

5. „Nehody” sa stávajú

Dvojročné deti sa stále učia kontrolovať svoje telesné funkcie, ako je močenie a stolice. Aj keď už ich učíte na nočník, je úplne bežné a normálne, že nehoda sa občas stane. Netrestajte, nevyčítajte, nevytvárajte z toho rodinnú tému.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.