Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Malé korenie ľudia málo používajú. Tíši bolesť a pôsobí proti zápalom aj rakovine

reklama:
Malé korenie ľudia málo používajú. Tíši bolesť a pôsobí proti zápalom aj rakovine
Malé korenie ľudia málo používajú. Tíši bolesť a pôsobí proti zápalom aj rakovine Foto: www.gettyimages.com

Po korení v tvare malinkého klinčeka spravidla siahame, keď príde sezóna voňavého vareného vína a pečenia perníkov. Aromatické korenie sa však už po tisíce rokov používa v ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne aj ako prírodný liek. Moderná veda dáva starým liečiteľom za pravdu: podľa výskumov klinček obsahuje látky, ktoré majú silné protizápalové, antioxidačné a bolesť tíšiace účinky. Vedecké experimenty navyše naznačujú, že by mohol byť aj pomocníkom v boji proti rakovine. Pred častým užívaním klinčekov by sa ale mali mať na pozore ľudia, ktorí berú lieky proti zrážanlivosti krvi a ľudia s poruchou zrážanlivosti.

Antioxidanty proti starnutiu

Klinček do Európy priputoval z východoindonézskych ostrovov Maluku. Obľúbené korenie sú v skutočnosti sušené kalichy s púčikom zo stromu s názvom klinčekovec korenistý.

Najčastejšie po klinčekoch siahneme pri varení a pečení, ale niektorí ľudia užívajú potravinové doplnky z tohto korenia, ako je klinčekový extrakt, klinčekový olej a mletý klinček, na podporu svojho zdravia.

Klinčeky a jeho účinky:

Klinček je skvelým zdrojom:

  • vitamínu K
    mangánu
    draslíka
    beta-karoténu
    eugenolu

Liečivé vlastnosti klinčekov nie sú zatiaľ dostatočne preskúmané, ale predbežné štúdie naznačujú, že látky, ktoré klinček obsahuje, môžu ľudskému organizmu ponúknuť zaujímavé účinky.

„Klinček má obzvlášť vysoký obsah zlúčeniny eugenol, ktorá tvorí 70 až 90 percent klinčekového esenciálneho oleja. Bolo preukázané, že eugenol má silné protizápalové, protirakovinové, antioxidačné a bolesť tíšiace vlastnosti,“ píše web Health zameraný na zdravie.

Klinček obsahuje tiež veľa mangánu. Tento minerál pomáha vášmu telu hospodáriť s enzýmami, ktoré pomáhajú opravovať kosti a vytvárať hormóny.

„Mangan môže pôsobiť aj ako antioxidant, ktorý chráni vaše telo pred škodlivými voľnými radikálmi, teda nestabilnými atómami, ktoré spôsobujú poškodenie buniek a vedú k starnutiu,“ uvádza portál o zdraví WebMD.

Ďalším antioxidantom, ktorý klinček ponúka, je beta-karotén, vďaka ktorému má toto korenie sýtu hnedú farbu. „Karoténové pigmenty sa môžu premeniť na vitamín A, čo je dôležitá živina na udržanie zdravých očí,“ upozorňuje WebMD.
Ako uvariť čaj z klinčeka

Návod na čaj z klinčekov:

  • do malého hrnca nalejte 1 väčší hrnček vody
    pridajte 1 polievkovú lyžicu klinčekov
    priveďte vodu s klinčekom do varu
    nechajte 1 až 2 minúty povariť
    sceďte nápoj do hrnčeka, môžete ho ochutiť medom aj trochou mletej škorice

Čaj z klinčekov pomáha pri viróze a prechladnutí, zlepšuje trávenie a tiež má pozitívny vplyv na čistenie pečene. Môžete piť až dva hrnčeky denne, túto čajovú kôru by ste však nemali užívať dlhodobo. Eugenol, ktorý klinček obsahuje, totiž riedi krv.

Zázračný eugenol na zápaly, plesne aj zápal pľúc

Jedným z najznámejších a najpozoruhodnejších účinkov klinčekov je zmiernenie bolesti zubov. Stojí za nimi eugenol, ktorý pôsobí ako prírodné antiseptikum. Vedecké štúdie zistili, že ústne vody na báze klinčekov môžu pomôcť predchádzať vzniku zubného povlaku, zápalom ďasien a ďalším problémom. Extrakt z klinčekov navyše pomáha znížiť hladinu cukru v krvi.

V tradičnej medicíne sa klinček používa na liečbu rôznych infekcií, vrátane infekcií dýchacích ciest. Pomáha okrem iného pri kašli. „V ajurvédskej medicíne sa klinček používa na potlačenie kašľa tým, že uvoľní krčné svaly,“ uvádza web Well + Good, ktorý sa zaoberá zdravým životným štýlom.

Inhalovanie pary z vody s vareným klinčekom môže otvoriť upchaté nosné cesty pri prechladnutí alebo pri inom ochorení dýchacích ciest.

Podľa webu Health výskumy dokonca preukázali, že ústna voda s klinčekmi zabíja v ústach nebezpečné druhy baktérií a niektorých ľudí tak môže ochrániť pred zápalom pľúc.

Klinčekový olej môže byť aj jednou zo zbraní proti patogénom, ktoré spôsobujú kvasinkovú infekciu v tele, alebo proti plesni Aspergillus, ktorá môže napadnúť pľúca, srdce, mozog aj ďalšie orgány ľudí s oslabenou imunitou.

„Eugenol, hlavná účinná látka v klinčekoch, navyše pomáha pri liečení infekcie spôsobenej herpetickými vírusmi a ponúka antivírusové účinky proti žltačke typu A a chrípke A,“ upozorňuje web Health.

Sľubné výsledky klinčekov v boji proti rakovine

Poznatky zo štúdií na zvieratách a v skúmavkách naznačujú, že konzumácia klinčekov a klinčekového oleja môže mať protirakovinové účinky a pomáha chrániť pred zápalmi a poškodením buniek. Štúdie na hlodavcoch napríklad ukázali, že vysoké dávky klinčekov môžu pomôcť znížiť rast nádorov u niekoľkých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. Niektoré pokusy v skúmavke naznačili, že eugenol môže brániť aj rastu nádoru u rakoviny krčka maternice a pažeráka. Štúdie, ktoré by to potvrdili aj u ľudí, však zatiaľ chýbajú.

Kto by sa mal klinčeku vyhnúť?

Potravinové doplnky s klinčekmi alebo prehnané dávky klinčekov by však mohli byť nebezpečné pre dojčatá a deti aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Aj keď eugenol v klinčekoch môže znižovať hladinu cukru v krvi, pre diabetikov príliš veľké dávky klinčekov nie sú vhodné. Kombinácia eugenolu s inzulínovými liekmi totiž môže spôsobiť, že hladina cukru v krvi klesne príliš nízko.

Podľa lekárov by sa pred prehnaným užívaním klinčekov mali mať na pozore aj ľudia, ktorí berú lieky proti zrážanlivosti krvi a ľudia s poruchou zrážanlivosti.

Zdroj: www.denik.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.