Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kričíte na deti kvôli známkam? Nerobte to!

reklama:
Kričíte na deti kvôli známkam? Nerobte to!
Kričíte na deti kvôli známkam? Nerobte to! Foto: www.gettyimages.com

Blíži sa polročné vysvedčenie a samozrejme sa v žiackej knižke objavujú rôzne známky. Že nie sú práve potešujúce? Na krik a výčitky radšej zabudnite.

Prečo sa neoplatí kričať na potomka kvôli známkam?
Vy si zakričíte, ale príčinu neodstránite
Príčin zlých známok môže byť veľa. Ale v rámci hnevu a kriku sa k tej, ktorá trápi vášho školáka, najskôr nikdy nedostanete. Vy si vybijete zlosť, dieťa sa uzavrie do seba bez toho, aby s vami viac diskutovalo, a nejaké zázraky v prospechu sa najskôr čakať nedajú…
Trestáte, nepomáhate
Kričiaci a obviňujúci rodič nie je pravdepodobne človekom, ku ktorému by si dieťa rado prišlo pre pomoc. Môže sa mu totiž zdať, že zlý prospech vyvolá len nával hnevu, takže keby ho priznalo, bude všetko ešte horšie. Čím sa ale dostávate do začarovaného kruhu. Potomok si nepovie o pomoc, pretože vy kričíte, dostane zlú známku a vy kričíte…
Krik je jednoducho krik
Mimochodom, dosť často sa tiež stáva, že dieťa si jednoducho zvykne, že zlé známky znamenajú doma kolotoč. Tak jednoducho počká, až sa upokojíte a ide sa ďalej. Akékoľvek rozčuľovanie tak vlastne stráca na účinnosti (ak by nejakú kedy malo). Je to vlastne len taký rituál, nič sa kvôli nemu nezmení.
Zbytočné poníženie
Predstavte si, ako je vám, keď na vás niekto zdvihne hlas. Ublížene, ponížene… A tak sa často cítia aj deti. Navyše sa podvedome „napasujú“ do úlohy obete, ktorá sa automaticky vzdáva zodpovednosti za všetko ostatné. Vrátane zlých známok.
Krikom k horším známkam?
Dieťa by k učeniu a snahe o lepšie známky malo mať aj inú motiváciu ako „aby mama s otcom nekričali“. Lenže samotnému sa ťažko hľadá. Nepomôžu ani zákazy, učiť sa z donútenia, navyše v dusnej domácej atmosfére nasávanie vedomostí nenahráva… Skôr sa dieťa ešte viac zatvrdí a školu aj s učením začne nenávidieť o to viac.

Dieťa neporovnávajte so súrodencami alebo spolužiakmi. Uvedomte si, že každé dieťa je jedinečné a každé sa učí svojou vlastnou rýchlosťou.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.