Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koľko je hodín? Praktické rady na to, ako deti naučiť čas a hodiny

reklama:
Praktické rady na to, ako deti naučiť čas a hodiny
Koľko je hodín? Praktické rady na to, ako deti naučiť čas a hodiny Foto: www.gettyimages.com

Koľko je hodín? Otázka, ktorú počas dňa položíte alebo sami počujete niekoľkokrát a odpovedáte na ňu hneď po pohľade na hodiny. Naučiť sa čas a hodiny si však vyžaduje pochopenie rôznych matematických pojmov a tiež schopnosť spájať súvislosti. Chcete svoje deti naučiť čas na hodinkách? Choďte na to krok za krokom.

Vyjadrovanie času je veľmi koncepčná, abstraktná zručnosť, ktorej pochopenie chvíľu trvá. Úplné zvládnutie určovania času môže deťom trvať niekoľko rokov, ale to vôbec neznamená, že s nimi niečo nie je v poriadku. Aj mnohí dospelí majú s rýchlym čítaním času problém a uprednostňujú digitálne hodiny a plne využívajú hodiny na mobiloch a počítačoch. Nespoliehajte sa však iba na „digitálky“ a naučte deti určovať čas aj na analógových hodinách.

Kedy začať s učením?

Deti začínajú chápať plynutie času a koncepty minulosti, prítomnosti a budúcnosti okolo 6-7 rokov a v tomto veku majú zároveň matematické zručnosti potrebné na to, aby pochopili princíp analógových hodín. Nástup do školy je preto najideálnejší čas na to, aby ste ich začali učiť analógové, teda ručičkové hodiny.

Dokonalé zvládnutie zručnosti vyjadrovania času si však žiada… čas. Aj v tomto prípade deti postupujú krok za krokom. Žiaci prvého ročníka sa najprv naučia určovať čas po celej hodine a po pol hodine, neskôr to zvládnu s presnosťou na 5 minút, a nakoniec už minútu po minúte. Takéto presné určovanie času by mali deti zvládnuť do ôsmich rokov.

Pripravte sa, začíname

Ešte predtým, než s deťmi prejdete na samotné čítanie času, naučte ich všetko o jeho plynutí. Deti by mali vedieť, že čas sa delí na menšie jednotky – dni, hodiny, minúty, sekundy. V rámci pochopenia dňa ich zoznámte s jednotlivými fázami dňa, teda ráno, obed, popoludní, poludnie, večer a noc. Pre lepšie porozumenie deťom pripomínajte, čo spolu robíte v danom čase dňa.

Samozrejmosťou pri učení sa času sú základné matematické zručnosti, bez ktorých to jednoducho nepôjde. Deti musia vedieť rozoznávať číslice od 1 do 12, neskôr do 60 a do tejto položky by potom mali vedieť napočítať.

Učíme sa hodiny krok za krokom

Vyjadrovanie času je abstraktný proces, preto je priamo nevyhnutné využívať počas učenia sa hodín rôzne praktické pomôcky. Neobídete sa bez veľkých ručičkových hodín, ideálne detských, ktoré majú čísla znázornené arabskými číslicami (tie rímske prídu až o niečo neskôr). Je dobré, ak budú na detských hodinách jednotlivé čísla alebo celé sektory hodín rozdelené farebne, čo deťom celý proces učenia uľahčí.

Krok č. 1: Identifikujte časti hodín

Prvý krok, ktorý musíte s deťmi zvládnuť, je identifikovať časti hodín. Čo je číslo, hodinová a minútová ručička? Na začiatok vynechajte hodiny s sekundovou ručičkou, tá môže byť pre deti zbytočne mätúce a rozptyľujúce. Pomenujte deťom jednotlivé časti hodín a precvičujte ich rozpoznávanie spolu s nimi.

Krok č. 2: Vyjadrovanie času na hodinu

Potom, čo sa váš drobček zoznámi s jednotlivými časťami hodín, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Ukážte deťom, ako vyzerá na ciferníku celá hodina – hodinová ručička, tá kratšia, smeruje na jednu číslicu, napríklad 2, a minútová ručička (dlhšia) smeruje na číslo 12. To znamená, že hodiny ukazujú dve hodiny. Precvičujte si s dieťaťom ukazovanie celé hodiny a nechajte ho na ciferníku nastaviť správny čas. Poproste ho, nech vám ukáže, ako vyzerá 5 hodín a sledujte, či tento koncept úplne pochopilo.

Krok č. 3: Vyjadrovanie polhodiny

Keď vaše dieťa porozumelo určovaniu času na celú hodinu, môžete mu predstaviť nový časový údaj – polhodinu. Pre dospelého je toto určovanie automatické, ale deťom môže pripadať trochu nezrozumiteľné. Malá hodinová ručička totiž nie je presne na veľkom čísle, ale trošku za ním. Avšak vždy, keď je napríklad medzi číslom 7 a 8, hovoríme o tom, že je sedem hodín a niekoľko minút. Minútová ručička v prípade polhodiny už nie je na čísle 12, ale 6. Deti určovanie času na polhodinu lepšie pochopia vtedy, ak sú hodiny farebne rozdelené alebo sa dokonca dajú jednotlivé „hodinové sektory“ vybrať.

Krok č. 4: Čas na päťminútové intervaly

Zvládajú už deti plynulo určovanie celé hodiny, polhodiny a zároveň vedia bez problémov napočítať do 5? Môžete ich začať učiť určovať čas v päťminútových intervaloch. V tomto kroku im budete musieť vysvetliť, že môžu počítať po piatich čiarkach, aby vedeli, koľko minút po celej hodine ubehlo, pričom vždy začína na prvej čiarke po čísle 12. Nepredbiehajte udalosti a postupujte pomaly. Je úplne v poriadku, ak spočiatku deti naučíte vyjadrovať iba intervaly do 30 minút, teda 5:25, ale už nie 5:45. Na určovanie päťminútových intervalov po polhodine sú väčšinou pripravené až deti okolo 7. roku. Ide totiž o zložitejší koncept a vyžaduje si prax.

Krok č. 5: Určovanie času po 30. minútach

Časy ako 2:55 alebo 7:45 môžu deťom spôsobovať zmätok, pretože malá hodinová ručička sa vtedy približuje k ďalšej hodine. Čas 4:50 deti často prečítajú ako 5:50 a nie je sa čomu diviť – hodinová ručička už totiž ukazuje takmer na číslo 5. Na vysvetlenie kroku č. 5 si vyhraďte viac času a dovoľte deťom na hodinách pozorovať, ako sa hodinová ručička pomaly posúva od jedného čísla k druhému. Sledujte spolu, ako sa posúva aj minútová ručička a upozornite deti na to, kedy prekročia hranicu čísla 12 a začne ukazovať ďalšiu hodinu. Aj v tomto prípade poslúži rozdelenie ciferníku na kúsky pizze – rýchlejšie deťom vysvetlíte, že ručička ešte nepresiahla hranicu a nenachádza sa v ďalšom trojuholníku.

Čas určuje naše dni, riadime sa ním a pri pohľade na hodiny vieme, koľko minút zostáva do odchodu z domu, v koľko bude upečený koláč, alebo či už je čas uložiť deti do postele. Naučte svoje deti vyjadrovať hodiny, je to zručnosť, ktorú v skutočnom živote skutočne využijú.

Zdroj: www.medvidkovehracky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.