Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kedy sa nemá robiť cisársky rez? Tieto veci by ste rozhodne mali vedieť o cisárskom reze!

reklama:
Kedy sa nemá robiť cisársky rez? Tieto veci by ste rozhodne mali vedieť o cisárskom reze!
Kedy sa nemá robiť cisársky rez? Tieto veci by ste rozhodne mali vedieť o cisárskom reze! Foto: www.freepik.com

Mnoho žien považuje cisársky rez za jednoduchšiu alternatívu pôrodu, obzvlášť kvôli obavám z bolesti. Avšak lekári sa na túto tému pozerajú inak. Cisársky rez je stále považovaný za chirurgický zákrok, ktorý by mal byť vykonaný iba v oprávnených prípadoch.

Podiel cisárskych rezov je v Českej republike pomerne vysoký. Zhruba 18 % z celkovej pôrodnosti tvoria práve pôrody cisárskym rezom. U žien, ktoré sú na rizikovom tehotenstve, je to dokonca dvadsaťpäť percent.

Kedy sa cisársky rez odporúča?

Pôrod cisárskym rezom sa odporúča u prípadov, keď je život ženy alebo plodu v ohrození. Snahou lekárov je však udržať ich počet čo najnižší, pretože ide o pomerne veľkú operáciu brucha.

Na vykonanie cisárskeho rezu sa lekári rozhodnú vtedy, ak by normálny pôrod predstavoval riziko pre matku alebo plod. To je napr. v prípadoch rôznych ochorení tehotných žien (napr. choroby srdca, astma, choroby čriev). V týchto prípadoch sa lekári pre cisársky rez rozhodnú už v priebehu tehotenstva a mamička je o tom dopredu informovaná. Hlavnou podmienkou prevedenia „cisára“ je, že hlavička alebo iná veľká časť plodu nesmie byť vstúpená v panve.

Predtým bola hlavnou indikáciou zúžená panvica, dnes je indikácií k cisárskemu rezu oveľa viac:

  • Nepravidelnosti a patologické polohy plodu (šikmá a priečna poloha).
    Často sa vykonáva pri viacpočetnom pôrode, najmä ak hrozia komplikácie.
    Cisársky rez môže byť odporučený ženám okolo štyridsiatky, ktoré rodia prvýkrát a ktoré okrem veku spĺňajú aj ďalšie predpoklady.
    Dôvodom sú aj choroby alebo problémy, ktoré vznikli počas tehotenstva (preeklampsia, eklampsia, závažné očné vady – nezáleží na počte dioptrií, ale na tom, či sú už v dôsledku napríklad krátkozrakosti viditeľné zmeny na očnom pozadí).
    Ak má matka vážne choré srdce a nemôže podstúpiť námahu, ktorú prirodzený pôrod predstavuje. Lekári môžu odporučiť „cisára“ aj ženám s epilepsiou alebo cukrovkou.
    Neočakávané situácie počas pôrodu (akútne ohrozenie plodu nedostatkom kyslíka, anomálne naliehanie plodu, nepomer medzi plodom a panvou, porucha maternicovej činnosti atď.).

Doba rekonvalescencie

Lekári uvádzajú, že vrátiť sa po cisárskom reze späť do bežného života netrvá oveľa dlhšie ako po klasickom pôrode. Rozdiel hneď po operácii je hlavne v tom, že je rodička živená infúziami. Akonáhle sa ale tie odpoja, môže sa o svojho potomka starať ako iné matky.

Treba tiež počítať s tým, že každá rana sa hojí. Jazva po „cisárovi“ preto nie je výnimkou. Môže spočiatku bolieť alebo štípať, prvé dni zostáva v rane tenká hadička spojená s odsávacou fľašou, ktorá odvádza sekrét z rany mimo priestoru brucha. Keď sa rana dobre hojí, odstránia sa stehy po šiestich až ôsmich dňoch.

Šitie je vhodné sprchovať aj s mydlom asi za 2 týždne (žiadna vaňa), potom je dobré začať bruško jemne masírovať. Masáž sa predtým neodporúča, a to najmä z dôvodu možného zanesenia baktérií a následne sťaženej možnosti hojenia.

Ako sú na tom brušné svaly?

Približne dva mesiace od zákroku sa neodporúča fyzická aktivita alebo zdvíhanie ťažkých bremien. Dôvodom je práve prerušenie kompaktnosti brušných svalov, ktoré potrebujú čas, aby plne zrástli. Cvičenie je dovolené, ale malo by byť s ohľadom na nezaťažovanie brušnej steny.

Ako na tom sú brušné svaly skutočne, nám povedala MUDr. Andrea Duchačová, prvorodička, ktorá rodila práve cisárskym rezom:

„S brušnými svalmi to tak rýchlo ako s pôrodom rozhodne nejde. Mala som pomerne dlho pocit, akoby som žiadne brušné svaly ani nemala. Väčšina bežných činností, pri ktorých sa brušné svaly automaticky zapájajú, pre mňa bola pomerne dlho dosť obtiažna, vrátane zdvíhania sa z postele. Keď som po nejakom čase začínala cvičiť, mala som pocit, že ani úplne jednoduché cviky nie som schopná urobiť.“

Ako cvičiť po cisárskom reze?

Cisársky rez je operačný zákrok ako každý iný, aj preto je potrebné k nemu pristupovať rovnakým spôsobom, a než začnete s cvičením „brušákov“, je potrebné sa zamerať predovšetkým na aktiváciu panvového dna. Veľmi príjemné sú dychové cvičenia – predýchanie brušnej oblasti, dolného hrudníka a horného hrudníka. Dych pomáha prekrviť a vyživiť celé telo, prostredníctvom nádychu sa nám preťahujú svaly hrudníka a brucha, dych masíruje vnútorné orgány.

Problematikou pôrodov a cisárskeho rezu sa zaoberá aj dokumentárny cyklus Jakuba Klingohra Robotníci života, ktorý mapuje jednu z najzložitejších ciest v živote človeka.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.