Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kedy deti samé sedia?

reklama:
Sedenie
Foto: www.gettyimages.com
Tentokrát sa budeme venovať tomu, kedy deti samé sedia, čo je to pasívny sed a ako by mal vyzerať správny sed.
Mýtus: V 6. mesiacoch by malo dieťa už samo sedieť
Tento mýtus je veľmi rozšírený. Z hľadiska vývoja je to ale požiadavka úplne nereálna.

Kedy si teda vlastne deti samy začínajú sadať?

Je to väčšinou až úplne na konci vývoja, až potom, čo začnú liezť po štyroch a stúpnu si pri pevnej opore. Väčšina detí sedí tak okolo 10. mesiaca veku. Najprv sa totiž musí z polohy na bruchu dostať do tzv. hojdania na kolienkach, nasleduje lezenie, kľak a stoj pri pevnej opore a až naposledy sed. Do sedu sa deti najčastejšie dostávajú z polohy na štyroch tým, že prehodia zadoček do strany a opustia oporu o ruke. Práve lezením si posilňujú chrbtové a brušné svaly, ktoré ich potom udržia v samostatnom sede.

Až v okamihu, keď sedia bez opory rúk a dostanú sa do tejto pozície samy, majú chrbtové svaly dostatočne silné na to, aby ste ich mohli začať dávať do sedu v kočíku či jedálenskej stoličke.
Dovtedy je dobré kŕmiť deti v autosedačke či polohovateľnej stoličke s hornými pásmi a voziť ich v kočíku buď na brušku so zdvihnutou strieškou, alebo v polosede s oporou chrbta zdvihnutou do 45 stupňov. Niekedy si tak deti sadnú zo zvýšenej polohy v autosedačke, kočíku či na kolenách. Ale aj toto je pasívny sed v ktorom dieťa využilo zvýšenú polohu trupu. Dieťa je potrebné vrátiť späť do opory chrbta, väčšinou pomocou bezpečnostných pásov.

Prečo je pasívny sed taký problém?

Pretože okrem toho, že dochádza k preťaženiu chrbtových svalov, je schopný aj zablokovať psychomotorický vývoj. Väčšina pasívne posadených detí nikdy, alebo len veľmi krátko lezie.
Sed je spolu so stojom cieľom celého vývoja a lezenie je cesta k nemu. Pokiaľ dieťaťu ponúknete cieľ skôr, ako prejde cestu, pravdepodobne už sa po nej nikdy nevydá.

Ako by mal vyzerať správny sed?

Dôležité je, aby deti v samostatnom sede mali rovný chrbát.

Ďalej existuje niekoľko spôsobov, ako deti sedia. Najčastejší sed je s natiahnutými nohami pred sebou, ďalej sed prekážkový, kedy je jedna dolná končatina pokrčená a v neposlednom rade aj sed medzi pätami. Sed medzi pätami je z hľadiska vývoja najmenej výhodný, ale pozrite sa koľko z nás dospelých sedí na pätách. Aj v tomto prípade hrá úlohu genetika. Pri sede medzi pätami je potrebné strážiť hlavne rovné chodidlá. Najväčším problémom sú chodidlá vytočené zvonka, ktoré spôsobujú neprimerané zaťaženie bedrových kĺbov a podporujú plochonožie a valgozitu dolných končatín (nohy do X). Pokiaľ toto u svojich detí uvidíte, zarovnajte chodidlá do roviny.

Pomôže jednoduché cvičenie

Pokiaľ vaše dieťa nemá v sede úplne rovný chrbát, vyskúšajte balančný cvik stabilizácie sedu na lopte, pomocou ktorého môžete posilniť jeho chrbtové a brušné svaly formou hry:

Dieťa držíte za panvicu a palcami rovnáte chrbát pozdĺž chrbtice.

Potom pomaly vychyľujte loptu na jednu a na druhú stranu a čakajte na reakciu tela.

zdroj: vasedeti.cz

 

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.