Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kde sa vzali vajíčka na Veľkú noc?

reklama:
veľkonočné vajíčka
Kde sa vzali vajíčka na Veľkú noc? Foto: ttps://www.freepik.com

Veľká noc je obdobím plným tradícií, symboliky a radosti. Aj keď sa mnohí dnes už nezaoberajú ich hlboko duchovným významom, jedno zostáva nezmenené – vajíčka. Symbolizujú nový život, pestrosť a príchod jarnej obnovy. Poďme spolu objaviť, ako sa tieto tradície líšia v rôznych častiach Európy a akú úlohu v nich zohrávajú vajíčka.

Veľká noc je časom rozmanitosti, či už ide o formy alebo chuti. Od klasických slepačích vajec, cez čokoládové s fondánom, marcipánom, po želé a perníkové varianty. Ich sladkosť najviac poteší detské srdcia, no fascinuje aj dospelých. Jej farby a pestrosť nám pripomínajú príchod jari, obdobie plné nových začiatkov a radosti. Každý kraj má svoje unikátne zvyky, ako sa s týmito symbolmi narába.

Na Slovensku, podobne ako v Čechách, prevláda tradícia, že vajíčka daruje žena. Tieto darčeky, buď sladké pochúťky alebo skutočné vajcia, sú odmenou za umelecký výkon – deťom stačí predniesť koledu a zaslúžia si svoju odmenu. Medzi mladými dievčatami má vajíčko úlohu výkupného. Naša tradícia s korbáčmi je známa svojou unikátnosťou, kde dievčatá môžu, ale nemusia, ponúknuť vajíčko ako výkupné, a niekedy to nahrádzajú polievaním vodou ako obranným mechanizmom.

V severnej Európe, napríklad v Nemecku alebo Holandsku, zohráva hlavnú úlohu pri rozdávaní veľkonočných vajec králik alebo zajac, čím sa ešte viac umocňuje symbolika nového života. Veľkonočné vajíčka, ukryté v tráve, majú deti nájsť, čo pridáva na vzrušení a zábave.

chlapec s košíkom
Kde sa vzali vajíčka na Veľkú noc?Foto: depositphotos.com

Na juhu Francúzska sa zase stretávame s tradíciou, kde vajíčka „prinášajú“ zvony. Odlietajú v Štvrtok veľkého týždňa do Ríma na požehnanie od pápeža a vracajú sa na Veľkonočný pondelok s radostnou novinou vzkriesenia. Ich návrat sprevádza hlasné zvonenie a „padajúce“ vajíčka, ktoré potom deti vyhľadávajú.

V Alpách je situácia špecifická kvôli faune. Dominantné hlodavce, svište, sú zodpovedné za skrývanie veľkonočných vajíčok, čo je zvyk typický pre historické územie Savojska , čast Talianska a Švajčiarska.

Tieto rozmanité zvyky a tradície ukazujú, ako rôzne kultúry oslavujú obnovu a radostnú energiu, ktorú Veľká noc prináša.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 28. marca 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.