Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kašeľ netreba podceňovať, môže signalizovať aj vážnu chorobu!

reklama:
Nepodceňujte kašeľ, môže signalizovať aj vážnu chorobu. Kedy spozornieť?
Nepodceňujte kašeľ, môže signalizovať aj vážnu chorobu. Kedy spozornieť? Foto: www.freepik.com

Počas prechodu medzi zimným a jarným obdobím môžeme typicky sledovať vyšší výskyt viróz. Je to jednak spôsobené tým, že je vo vzduchu vysoký počet vírusových aj bakteriálnych patogénov a ďalej kvôli častým prechodom z teplého do studeného prostredia. Tieto faktory spolu s oslabenou imunitou vedú takmer určite k ochoreniu. Jedným z najčastejších ochorení počas tohto obdobia je práve kašeľ. Niekedy neškodná viróza, ktorá za pár dní odznie, môže ale poriadne potrápiť a signalizovať aj veľmi vážne choroby.

Prechladnutie alebo iné infekčné ochorenia horných dýchacích ciest a pľúc sú vždy sprevádzané kašľom. Preto sa udáva, že je kašeľ jedným z najčastejších príznakov ochorenia dýchacích ciest. Je však nutné rozoznať, že v prípade viróz, teda bežného prechladnutia, sa jedná o ľahkú formu kašľa, ktorá by mala po pár dňoch odznieť. V prípade chrípky je to suchý a dráždivý kašeľ, keď pacient vyhľadáva lekára. Okrem týchto infekčných chorôb môže byť kašeľ príčinou bronchiálnej astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc alebo onkologického ochorenia pľúc či dýchacích ciest.

Na čo si dať pozor a čo robiť, ak vás trápi kašeľ

Okrem voľnopredajných aj predpísaných liekov na kašeľ je nutné dodržiavať určité opatrenia. Tá spočívajú v eliminácii faktorov, ktoré by mohli vyvolávať kašeľ.

Dbajte na to, aby ste sa nepohybovali alebo nežili v prašnom prostredí.
Kašeľ môže tiež spúšťať suchý vzduch, preto si môžete zaobstarať zvlhčovať vzduchu.
Ďalej je dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, najmä ak užívate lieky predpísané od doktora. Dbajte však na to, že káva, zelený čas ani sladené malinovky sa do pitného režimu nepočítajú.

Obmedzte alkohol na minimum. Ak máte predpísané antitusiká kodeínového typu, alkohol nekonzumujte vôbec.
Často vetrajte v miestnostiach, kde sa zdržiavate dlhšie.
Začnite s pľúcnou rehabilitáciou, čo sú rôzne dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu aj vo vykašliavaní hlienov alebo stavoch dýchavičnosti.

Čo môže spôsobiť dlhodobý a neliečený kašeľ

Pokiaľ vás dlhšiu dobu trápi kašeľ, je na mieste vyhľadať lekára. Aj bežný ľahký kašeľ počas virózy sa môže rozvinúť do závažnejšieho ochorenia a môže spôsobiť celý rad vážnych komplikácií. Často sú to rôzne poškodenia a trhliny v oblastiach dýchacích ciest, pľúc aj pažeráka, čo môže byť jedným z príznakov toho, že vykašliavate krv. Ďalej sa u pacientov, ktorí trpeli dlhú dobu silným kašľom a neliečili ho, vyskytujú drobné modrinky v tvare bodky v oblasti trupu. Kašeľ môže dokonca byť príčinou inkontinencie. V krajných prípadoch môže dôjsť až ku kašľovej synkope (kolapsový stav) a strate vedomia.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.