Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Infarkt, panický záchvat alebo syndróm zlomeného srdca – všetky majú podobné príznaky

reklama:
Infarkt, panický záchvat alebo syndróm zlomeného srdca – všetky majú podobné príznaky
Infarkt, panický záchvat alebo syndróm zlomeného srdca – všetky majú podobné príznaky Foto: www.gettyimages.com

Takmer každý dospelý človek zažil niekedy rozchod taký bolestivý, že mal pocit, že sa jeho srdce rozbilo. A nebol ďaleko od pravdy. Nie že by sa tak stalo doslova a tento orgán sa roztrieštil na niekoľko kusov, ale je možné, že na chvíľu prestal fungovať tak, ako má.

Zlomené srdce nie je iba termínom, ktorý sa používa hovorovo, v populárnych pesničkách či knižkách. Ide o medicínsky pojem, ktorý je odborne nazývaný tako-tsubo kardiomyopatia a bol popísaný japonskými bádateľmi začiatkom 90. rokov minulého storočia. Ide o náhle ochabnutie srdcovej svaloviny (myokardu) v ľavej komore, ktorá zaisťuje pravidelné sťahy srdca a kde dochádza k vypudeniu okysličenej krvi do veľkého krvného obehu. Vyzerá tak podobne ako infarkt či panický záchvat, ktorý spočiatku rovnako pôsobí ako infarkt.

Prejavuje sa náhlou bolesťou na hrudi, dýchavičnosťou, nepravidelným srdcovým tepom, nízkym krvným tlakom, niekedy aj upadnutím do bezvedomia. Na rozdiel od skutočného infarktu však nedôjde k uzavretiu vencovitých ciev. Že nie sú upchaté či uzavreté, sa však zistí až ich vyšetrením. Príčinou býva emočný stres, ktorý spôsobuje nárast stresových hormónov, najmä adrenalínu, čo spôsobí dočasné oslabenie srdcového svalu – kardiomyopatiu.

V rámci liečby sú najčastejšie využívané najmä látky na zníženie krvného tlaku (ACE inhibítory), ktoré blokujú účinky adrenalínu, prípadne lieky proti stresu a úzkosti. K zotaveniu obvykle dôjde v priebehu niekoľkých dní až týždňov po udalosti vyvolanej stresom bez akýchkoľvek trvalých následkov, pretože srdcový sval nie je trvalo poškodený.

Podľa doktora Miroslava Hudca z kardiologického oddelenia trineckej Nemocnice Podlesí môže byť liekom aj nová láska a aktívny sexuálny život, ako povedal tlačovému oddeleniu nemocnice. Počas sexu sa totiž uvoľňujú endorfíny a oxytocín, ktoré upokojujú a znižujú stres, a zároveň dochádza k zmierneniu pocitu osamelosti. Osamelý a sociálne izolovaný človek podľa neho trápi svoje srdce rovnako, akoby bol obézny a fajčil.

Zaujímavé pritom je, že sa syndróm zlomeného srdca oveľa častejšie týka žien ako mužov. A to podľa údajov Clevelandskej nemocnice až v 88 %. Objavuje sa pritom najmä v neskoršom veku, po menopauze (zvyčajne v rozpätí 58 až 77 rokov). Nie je pritom celkom isté, prečo to tak je. Jedným z možných vysvetlení je, že ženský hormón estrogén, ktorý chráni srdce pred akýmikoľvek škodlivými účinkami hormónov uvoľňovaných v reakcii na stres, s vekom klesá. Staršie ženy tak môžu byť náchylnejšie na účinky náhleho stresu.

Existuje možnosť, ako sa ochrániť pred zlomeným srdcom?

Keby bol prášok, ktorý by si človek mohol vziať a zaistiť tak, že jeho srdce nebude rozdrvené emóciami, išlo by o nedostatkový tovar, pretože to je pocit, ktorý nikto nechce zažiť. Bohužiaľ nič také nie je a človek sa musí riadiť podľa svojho úsudku.

Rita Watson, ktorá sa dlhodobo zameriava na tému vzťahov pre server Psychology Today, radí, ako sa ochrániť proti zlomenému srdcu, nasledovné:

  • Neidealizujte si svoj náprotivok a počúvajte, čo vám hovorí (či čítajte z toho, ako sa k vám správa). Pokiaľ hovorí, že teraz nechce s nikým byť, verte mu.
  • Dajte na svoje inštinkty.
  • Žite v prítomnosti, užívajte si dobré časy, láskyplné chvíle s niekým, na kom vám záleží. Ale nelipnite na nich, ak sa veci medzi vami zmenia, zhoršia. Tieto chvíle boli krásne, ale teraz sú minulosťou a nemožno kvôli tomu udržiavať nezdravý vzťah.
  • Nesústreďte sa iba na svojho partnera, neurobte z neho stred vášho vesmíru. Sústreďte sa aj na vašich priateľov, rodinu, ale predovšetkým na seba.
  • Uistite sa, že osoba, ktorú milujete, je aj váš najlepší kamarát. Pretože niekto taký by vás cielene nezranil.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.