Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fungovať s Crohnovou chorobou je ťažké, ale nie nemožné! Ako s ňou bojovať a uspieť?

reklama:
Fungovať s Crohnovou chorobou je ťažké, ale nie nemožné! Ako s ňou bojovať a uspieť?
Fungovať s Crohnovou chorobou je ťažké, ale nie nemožné! Ako s ňou bojovať a uspieť? Foto: www.freepik.com

Crohnova choroba patrí k nepríjemným ochoreniam, ktoré trápia celkom dosť ľudí. Napriek tomu je možné proti nej bojovať a uspieť. Máme ďalšie informácie.

Crohnova choroba je vlastne chronický nešpecifický zápal tráviacej trubice. Najčastejšie sa prejavuje na prechode medzi tenkým a hrubým črevom, ale môže to byť aj inde.

Niekoľko čísel a faktov

Crohnovou chorobou u nás trpí asi 13-tisíc ľudí. A každoročne ich skoro 600 pribudne. Rizikovou skupinou sú deti a mladí ľudia. Skoro tretina pacientov sa o svojej diagnóze dozvie pred tridsiatym rokom života. Znamená to, že táto choroba ich poznamená na celý jeho zvyšok. Dôležitým faktorom je aj dedičnosť. Ak majú chorobu rodičia, je násobne vyššia pravdepodobnosť, že ochorejú aj deti. Ide o autoimunitné ochorenie, u ktorého nie je presne známa konkrétna príčina. Iba sa vie, že popri dedičnosti zohráva úlohu aj fajčenie či odstránenie slepého čreva v detstve či podávanie nesteroidných antireumatík.

Príznaky

Choroba často začína vo forme príznakov, ktoré sa črevom nesúvisia. Objavujú sa horúčky, ktoré nemajú jasný pôvod a vracajú sa. Chorý nemá chuť do jedla, chudne. U detí pozorujeme zlý alebo oneskorený rast. Vedľa čreva môžu byť postihnuté aj oči, kostra, koža, pečeň, pankreas, cievy a obličky. Akonáhle dôjde na črevné prejavy, dostavujú sa bolesti brucha a hnačka, ktorá sa nedá nijako riešiť a pretrváva. V oblasti konečníka sa môžu tvoriť fistule. Veľkým nebezpečenstvom je, že črevo postihnuté dlhotrvajúcim zápalom môže prasknúť a ohroziť tak pacienta na živote. Rovnako ohrozujúce potom je zvrat choroby v rakovinu.

Spôsob vyšetrenia

Lekári majú dnes k dispozícii celý rad postupov, ako zistiť, o aké ochorenie sa jedná. Niektoré postupy sú jednoduché a spočívajú v laboratórnom vyšetrení krvi, prípadne vo vyšetrení stolice. Pre lepšiu diagnostiku sú potrebné zobrazovacie metódy. Aj pomocou ultrazvuku je možné sledovať stlstenie črevnej steny či nejaký absces. Oveľa presnejšie je potom vyšetrenie endoskopom a gastroskopom. Pretože je ťažisko choroby obvykle v tenkom čreve, je výhodné, že dnes môžu lekári použiť kapsulu s kamerou, ktorú pacient prehltne. Kamera prejde celým tráviacim traktom a poskytne zábery, ktoré sú pre presnú diagnostiku potrebné.

Liečba

Liečba pochopiteľne zahŕňa lieky predpísané lekárom a potom aktivity pacienta, ktoré mu môžu veľmi uľaviť. Na liečbu sa používajú antibiotiká, kortikosteroidy a preparáty, ktoré znižujú imunitnú reakciu organizmu a tým potláčajú prebiehajúce autoimunitné ochorenia. K dispozícii sú aj špecializované biologické preparáty. V niektorých prípadoch musí dôjsť k chirurgickému zákroku. Nutný je v prípade perforácií a krvácania z čreva, niekedy sa hodí aj v iných prípadoch.

Z hľadiska domácej liečby je vhodné upraviť jedálniček. Mal by obsahovať veľa varenej zeleniny. Vynechajte papriky, cibuľu, uhorky a cesnak. Vhodné sú tepelne upravené jablká a broskyne. Oboje ale vopred olúpať. Je vhodné dopĺňať probiotiká. Neodporúčajú sa mliečne výrobky a banány, pretože zahlieňujú. Chorý by sa mal vyhnúť vyprážanému, nakladanému a ťažko stráviteľnému. Nemalo by sa konzumovať ani inak tak zdravá kyslá kapusta či výrobky z kvasníc. Škodlivý je alkohol a fajčenie. Prestať fajčiť možno napríklad podľa návodu tu. Z alkoholu môžete nanajvýš malý pohár piva či deci červeného vína po jedle. Vynechať by ste mali aj kofeín, čokoládu, kukuricu a margaríny.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.