Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôvera medzi rodičmi a dospievajúcimi deťmi: ako ju vybudovať a čo všetko si hovoriť

reklama:
Dôvera medzi rodičmi a dospievajúcimi deťmi
Dôvera medzi rodičmi a dospievajúcimi deťmi: ako ju vybudovať a čo všetko si hovoriť Foto: www.gettyimages.com

Ak ste rodič, potom najskôr chcete, aby vám vaše deti všetko hovorili a mali ste s nimi taký ten priateľský vzťah ako Lorelai a Rory v Gilmorových dievčatách. A nejaký čas to tak funguje. Komplikácie však nastávajú, keď sa vaši potomkovia dostanú do toho veku, kedy sa začnú zverovať skôr svojim rovesníkom ako rodičom. To je samozrejme v poriadku a je jasné, že vám nebudú hovoriť všetko. Ale isté veci by ste stále vedieť mali a vaše deti by k vám mali mať dostatočnú dôveru, aby vám ich hovorili. Máme pre vás tipy, ako si ju vybudovať.

Keď sú deti malé, majú tendencie vám, ako rodičom, všetko hovoriť. Chcú, aby ste to vedeli. Myslí si, že máte všetko vedieť. Ste pre nich skrátka najbližšie osoby, s ktorými zdieľajú všetky informácie o tom, čo sa naučili a čo sa im prihodilo. Je pre nich až takmer nemožné udržať nejakú lož. Obvykle, keď im ich starší súrodenec povie, nech vám toto nehovoria, urobia pravý opak.

To sa však často s postupom času mení. Vie napríklad, že ak urobia niečo „zlé“, napríklad si zničia šaty, a povedia vám to, nahneváte sa na ne. Navyše keď sú v puberte, postupne sa odpútavajú od svojich rodičov a so svojimi problémami sa mnohokrát obracia na svojich rovesníkov. Za čo ich nemôže nikto viniť, skrátka sa snaží baviť s niekým, kto je na tom rovnako ako ony. Navyše v tomto veku nadväzujú prvé romantické vzťahy a tie predsa do detailu nechcú riešiť s rodičmi.

Do určitej miery by s nimi ale tieto záležitosti (a ďalšie) riešiť mali. Potom totiž nastane tá chvíľa, kedy môže byť ťažké nájsť rovnováhu medzi potrebou teenagera po nezávislosti a súkromí a vašou potrebou vedieť, čo sa deje, aby bol v bezpečí. Napríklad je dobré vedieť, s kým chodí as kým sa priatelia, aby ste vedeli, na koho sa obrátiť, ak by napríklad nebol doma v čase, v ktorý mal byť doma. Preto je dobré začať budovať dôveru čo najskôr. A my pre vás máme niekoľko tipov, ako na to:

1. Spoločne trávený čas je dôležitý

Nájdite záujmy a aktivity, ktoré môžete vykonávať so svojimi deťmi. Či už sa jedná o hranie bedmintonu, alebo sledovanie seriálu. Odbúra to tlak a vy aj vaše ratolesti budete môcť byť viac sami sebou a viac sa sebe navzájom otvoríte.

2. Rešpektujte ich súkromie

Teenageri prechádzajú vo svojom živote intenzívnym obdobím súkromia. Osobný priestor sa pre nich stáva veľmi dôležitým. Rodič by tak nemal byť podozrievavý kedykoľvek, keď jeho potomok chce tráviť čas osamote, alebo so svojimi priateľmi. Túžba po súkromí vždy neznamená, že dochádza k nedôveryhodnej činnosti. Preto je potrebné mať dobré základy dôvery a veriť v ich poctivosť.

3. Rozhodne ich nešpehujte

Akonáhle vaše dieťa vstúpi na sociálne siete, je úplne prirodzené, že sa začnete báť sexuálnych predátorov a celkovo toho, s kým si tam píše a ako. Aj tu je ale potrebné rešpektovať jeho súkromie. Edukovať ho o bezpečnosti na internete a následne veriť, že si z toho niečo vezme.

4. Porozprávajte sa s nimi o dôležitosti úprimnosti

Deťom občas nedochádza, čo môžu spôsobiť, keď klamú. Môžu zahmlievať, aby sa vyhli problémom, chránili svojich kamarátov, skryli svoje emócie, vyzerali lepšie či pôsobili nezávisle, ale pravdou je, že by mali poznať dôvod, prečo chcete, aby k vám boli úprimné. Čo je najmä vaša starosť o ne. Skúste im vysvetliť, že potrebujete, aby s vami hovorili v istých veciach na rovinu, aby ste vedeli, že sú v poriadku. A že to nie je žiadna rodičovská klietka, ale čisto z toho dôvodu, že ich máte radi a záleží vám na nich.

5. Dbajte na to, aby vám vaše deti mohli veriť

Nedá sa očakávať, že vám vaši pubertálni potomkovia budú dôverovať, pokiaľ pre to nebudete nič robiť. Buďte teda dôslední. Pokiaľ dáte sľub, dodržte ho. Neklamte im, ak nechcete, aby oni klamali vám. Potom máte väčšiu šancu, že vás vaše deti budú brať za vierohodné. Dôvera by predsa len mala byť vzájomná.

6. Konverzujte

Zaujímajte sa. Snažte sa svojim deťom počúvať a pochopiť ich. Sústreďte sa skôr na ich zámer, než na ich správanie. Pokiaľ im nerozumiete, pýtajte sa. Používajte objasňujúce a otvorené otázky.

7. Podeľte sa s nimi o svoje chyby

Učený z neba nespadol. Každý robí chyby. Aj vy ste iste počas dospievania nejaké urobili. Pokiaľ o nich svojim potokom porozprávate, možno sa s nimi viac zblížite a oni sa vám potom nebudú báť priznať, ak nejaký prešľap urobia.

8. Ovládajte svoje emócie

Pamätajte, že ak vám deti zaklamú, nemusí to byť nutne osobné. Skúste si teda pokojne nechať vysvetliť, prečo to urobili. Potom im objasniť, prečo je to zle a aké z toho plynú dôsledky.

9. Neškatuľkujte ich

Skúste k svojim deťom zároveň pristupovať ako k ľuďom a rešpektovať ich. Nie ich vnímať ako pubertiakov podľa stereotypných predstáv, teda bezohľadné, lenivé a neustále naštvané so zvláštnym štýlom obliekania. Aj to môže pomôcť k tomu, aby vám viac verili.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.