Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Domáca liečba s týmito potravinami naozaj funguje!

reklama:
Domáca liečba s týmito potravinami naozaj funguje!
Domáca liečba s týmito potravinami naozaj funguje! Foto: www.freepik.com

Skôr ako sa vydáte do lekárne, skúste zapátrať v špajze alebo v chladničke. Nájdete tam totiž domácu zásobáreň potravín, ktoré nielenže skvele chutia, ale aj liečia. Čo robiť, keď vás trápi nádcha, kašeľ, bolesti chrbta alebo iné problémy?

Naše babičky nemali toľko liekov, ktoré moderná medicína ponúka dnes, a tak si často pomáhali surovinami, ktoré sa bežne využívajú v kuchyni. Cibuľa, tvaroh, soľ alebo zemiaky môžu totiž v určitých prípadoch zafungovať veľmi podobne ako drahé farmaceutické preparáty.

Cibuľa a cesnak

Oboje obsahuje cenné silice, vitamíny (najmä skupiny B, ale aj C a A), minerály a stopové prvky, ktoré dohromady pôsobia ako výborný posilňovač imunity a tiež ako prírodné antivirotikum a antibiotikum. Preto je vhodné obe potraviny zaraďovať do jedálnička pravidelne ako súčasť prevencie ochorení. Zároveň ale cibuľa aj cesnak pomôžu, keď už chorobu máme.

Cesnak je mimoriadne účinný pri akejkoľvek viróze. Najlepšie však funguje surový. Mali by ste skonzumovať minimálne 1 strúčik denne, a to buď v nátierke, alebo napríklad v cesnakovej polievke, pripravenej zo silného vývaru. Tak dodáte telu dve „medicíny“ naraz. Vývar z mäsových kostí totiž obsahuje bielkovinu kolagén, ďalej dôležité aminokyseliny a minerály, vápnik a vitamín C. V spojení s čerstvo rozotreným cesnakom sa z neho stáva elixír zdravia.

Cibuľa sa skvele osvedčila proti kašľu. Stačí ju nakrájať nadrobno, zaliať medom, pridať citrónovú šťavu a nechať pár hodinu vylúhovať. Potom môžete zmes jesť po lyžičkách alebo ju precediť a užívať ako liečivý sirup. Cibuľa tiež pomáha zmierniť alergické reakcie po uštipnutí hmyzom. Stačí ju rozkrojenú položiť na postihnuté miesto a nechať pôsobiť.

Náš tip: Z cibuľových šupiek a na plátky nakrájanej cibule môžete tiež uvariť čaj, ktorý zmierni príznaky prechladnutia. Popíjajte ho 3x denne.

Zemiaky

Ďalšia zásobáreň zdravia! Zdanlivo obyčajné zemiaky obsahujú vitamíny C, E, B, A, K, ďalej minerály, z ktorých najcennejší je draslík, potom aj vlákninu, esenciálne aminokyseliny a látku alantoín. Tá má výrazné hojivé a regeneračné účinky a pomáha okrem iného v boji s bakteriálnymi infekciami. Vďaka vysokému obsahu draslíka je vhodné jesť zemiaky ako súčasť diuretických diét pri ochoreniach srdca a obličiek, ale aj na zlepšenie depresívnych nálad. Šťava zo surových zemiakov pomáha pri zápaloch žalúdka, obklad z nastrúhaných surových zemiakov mierni niektoré druhy ekzémov a naopak obklad z varených horúcich zemiakov uľavuje od bolestí chrbta a pomáha pri nádche

Náš tip: Uvarte zemiaky, aj so šupkou ich rozšťouchejte a položte na plátno alebo gázu a potom priložte na postihnuté miesto. Pri nádche sa zemiakový obklad prikladá na čelo a na zátylok, pri bolestiach chrbta presne na miesto bolesti. Len pozor, zemiaky sa nesmú prikladať na kožu úplne vriacej, mohlo by dôjsť k popáleniu.

Soľ

Pomáha likvidovať baktérie v ústnej dutine, zvonka aj vnútorne znižuje bolesť a zlepšuje stav dýchacích ciest. Výplachy nosa soľnými roztokmi sú po stáročia používanou účinnou pomôckou, ako predísť alergii alebo ju zmierniť, využívajú sa tiež pri liečbe nádchy alebo na zvlhčovanie a hojenie nosnej dutiny, napríklad po operáciách. V plátennom vrecúšku nahriata soľ podobne ako zemiaky pomáha zmierniť chronické bolesti chrbta. Medzi obľúbené kúpeľné procedúry patrí aj takzvaná haloterapia, teda inhalácia suchej soli. Prebieha typicky v soľných jaskyniach, kde soľ pri optimálnej teplote uvoľňuje potrebné minerály do ovzdušia. Pobyt v soľnej jaskyni pomáha posilňovať imunitu, zmierniť astmu i alergie a predchádzať problémom s prieduškami a dýchacími cestami.

Náš tip: Skúste inhalovať soľný roztok doma. Približne 10 g soli zmiešajte s 1 litrom vody. Zahrejte a horúci soľný roztok vlejte do vhodnej nádoby, vaničky alebo do umývadla. Ponorte doň ruky až po lakte a zároveň sa snažte vdychovať paru. Preventívne túto procedúru vykonávajte 1x denne, liečebne 3x denne. Pri bolesti v krku skúste kloktať soľným roztokom, pripraveným z 200 ml vody a dvoch lyžičiek soli.

Paradajky

Paradajky nepatria len medzi chutné ovocie, kam sa botanicky radí, ale tiež ide o cenenú potravinu s liečivými účinkami. Paradajky totiž obsahujú značné množstvo minerálov, vitamínov a antioxidantu lykopénu. Ten chráni telo pred rakovinovým bujnením, znižuje zápalové procesy a má tiež antibakteriálne účinky. Lykopén je obsiahnutý najviac pod šupkou a nevadí mu ani tepelná úprava, práve naopak, z kečupu alebo rajčiny získate paradoxne lykopénu viac. Celkovo sa paradajky využívajú pri mnohých chorobách. Pomáhajú pri zápaloch močových ciest a pri zväčšení prostaty, zlepšujú trávenie a regulujú hladinu cholesterolu. Paradajková šťava mierni vysoké horúčky a únavu. A to stále nie je všetko. Paradajky pomáhajú aj zvonku. Vedeli ste napríklad, že keď vás pri mori spáli medúza, mali by ste si popálené miesto hneď pokvapkať šťavou z paradajok? Paradajková šťava celkovo prospieva pokožke. Lieči plesne, zápaly aj slnečné spáleniny.

Náš tip: Ak to v lete preženiete so slnením, prvou pomocou môžu byť na plátky nakrájané paradajky. Priložte ich na postihnuté miesta kože a prekryte gázou. Nechajte pôsobiť hodinu.

Tvaroh

Tvaroh je nielen zásobáreň bielkovín, ale aj liečivá potravina. Keďže tvaroh ochladzuje, je vítaným jedlom v letných mesiacoch. Ale aj v zime preukáže telu dobrú službu. Okrem iného prospieva žalúdku, je ideálny pri chudnutí, pretože zasýti a nemá veľa kalórií, zvonka pomáha tvarohový obklad mierniť angínu aj horúčku, prikladá sa na opuchnuté miesta a mierni zápaly. Tvarohový zábal na prsia môžu využiť mamičky pri dojčení. Keď sa priloží včas, dá sa tak predísť liečbe antibiotikami pri zápale prsníka.

Náš tip: Tvaroh aplikujte buď rovno na postihnuté miesto a prikryte gázou, alebo ho dajte do igelitového vrecka a ten priložte na opuchnuté alebo zapálené miesto na tele. Vrstva tvarohu by mala byť vysoká asi 2,5 cm a musí postihnuté miesto o niekoľko centimetrov taktiež presahovať. Len tak bude efektívne pôsobiť. Nechajte pôsobiť približne pol hodiny.

Banány

Banány sú nielen chutnou desiatou, ale aj prirodzeným zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov. Vďaka svojmu zloženiu dokážu regulovať trávenie, upravujú zápchu aj hnačku, zmierňujú predmenštruačný syndróm, znižujú opuchy, posilňujú nervovú sústavu a pomáhajú prekonať depresie. Pravidelná konzumácia banánov taktiež pomáha znižovať krvný tlak a chráni srdce. To ale stále nie je všetko. Banány sú vynikajúcim vyslobodzovačom pri opici. Skvele dokážu utíšiť žalúdok „na vode“ a dodať telu potrebné minerály. A pomáhajú aj zvonka, napríklad pri komárom bodnutí alebo pri liečbe bradavíc. S obľubou sa tiež používajú ako súčasť pleťových masiek.

Náš tip: Priložte na bradavicu banánovú šupku žltou stranou von a pripevnite ju obväzom alebo náplasťou. Nechajte pôsobiť cez noc.

Zdroj. www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.