Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Do troch rokov deti nechápu čas. Preto sa nerozčuľujte keď zdržujú!

reklama:
Do troch rokov deti nechápu čas. Preto sa nerozčuľujte keď zdržujú!
Do troch rokov deti nechápu čas. Preto sa nerozčuľujte keď zdržujú! Foto: www.freepik.com

Rozčuľujete sa, keď vaše dieťa nereaguje na vaše požiadavky, napríklad aby niečo urobilo, pretože za desať minút musíte odísť? Potom vedzte, že malé deti vôbec netušia, že nejaký čas existuje.

Presnejšie povedané, deti do troch rokov vôbec netušia, čo je to čas, že nejaký čas existuje, alebo akých dlhých je napríklad 15 minút. To znamená, že do troch rokov veku vôbec nemá cenu, aby ste sa na svojho potomka hnevali.

Učte deti dni v týždni

Zhruba od troch rokov veku ale začnite svoje deti pomaly učiť s časom zaobchádzať. Potrebujú ale názorné príklady. Pomôže im samozrejme aj to, že už si všimli, že deň začína ránom, kedy sa vstáva a raňajkuje, a končí večerom.

Pomáha tiež chodeniu do škôlky, takže dieťa sa postupne naučí dni v týždni, začne chápať, že päť dní sa chodí do škôlky a dva dni je doma. Ideálne je, keď dieťaťu tieto časové úseky napríklad nakreslíte v kalendári.

Dieťa ale potrebuje znázorniť aj ďalšie časové údaje. Nevie totiž napríklad, čo je hodina, polhodina alebo päť minút. Využite k tomu napríklad televízne programy, ako je večerníček, alebo nejaký pravidelný detský program, ktorý trvá pol hodiny, a vysvetlite, že polhodina je presne toľko, koľko trvá jeho obľúbený program.

Ideálne je neskôr taktiež použiť hodiny, na ktorých dieťaťu môžete vysvetliť, že keď raz sekundová ručička obehne celé hodiny, je to presne minúta času.

Mesiace a týždne začne dieťa chápať až oveľa neskôr

Týždeň môžete dieťaťu priblížiť tak, že mu večer vysvetlíte, že práve uplynul jeden deň. A týždeň má sedem dní, takže ešte ďalších šesť je pred vami. To, že deň má 24 hodín, ale malé dieťa nie je schopné pochopiť. V nástennom kalendári mu ale môžete znázorniť počet dní mesiaca s tým, že toľko dní musí ubehnúť, kým kalendár otočíte a bude nový mesiac.

Od troch do šiestich až siedmich rokov sa ale budú deti stále v čase trochu strácať. Pre deti plynie čas inak a hlavne si nevedia predstaviť, ako dlho jednotlivé časové úseky trvajú. To hlavné sa zmení až v škole, kde sa začnú učiť číslice a hodiny.

Zdroj: styl.instory.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.