Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cumlíky a detské riady: Ako ich vyberať a starať sa o ne

reklama:
Detské cumlíky
Foto: www.gettyimages.com

Cumlíky, cumlíky, dojčenské fľaše a hrnčeky, plastové misky a ďalší detský riad patria do výbavy každého bábätka. Ako sa vyberať a ako sa o ne správne starať?

Ako vybrať správny cumlík

Existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo používať cumlík alebo fľašku, a rovnako tak mnoho dôvodov, prečo radšej nie. Cumlík bábätku navodzuje pocit sania, čím ho upokojuje, dáva mu pocit bezpečia a zároveň ho uspáva. Na druhú stranu však ovplyvňuje rast zubov aj vývoj reči. Podobné je to aj s cumlíkami u dojčenských fliaš. Preto je nevyhnutné vyberať ich správne a v správnom čase ich tiež definitívne odložiť.

Zásady pre výber cumlíka a cumlíkov

Čo sa týka materiálu, odporúčajú sa silikónové cumlíky. Silikón je v podstate gumový, elastický materiál, ktorý je špeciálne mäkčený, je extrémne odolný voči vysokým teplotám a má neutrálnu chuť. Nie je napustený žiadnou látkou, môže sa vyvárať, je priesvitný a má hladký povrch – to sú jeho najväčšie výhody. Z hľadiska životnosti, údržby a hygieny je teda lepší silikónový materiál ako klasický latex. Častým sterilizovaním aj saním totiž materiál veľmi trpí.
Berte do úvahy aj to, že silikón je menej elastický ako latex a môže sa ľahšie natrhnúť. Je totiž veľmi citlivý, takže keď sa cumlíky alebo cumlíky používajú dlhšiu dobu, mali by ste ich pravidelne prezerať, či nie sú pretrhnuté. Akonáhle zistíte poškodenie, cumlík alebo cumlík vyhoďte a kúpte nový. Môžu to byť aj maličké dierky, ryhy či škrabance od zúbkov a podobne.
Kupujte len ortodontické cumlíky a cumlíky. Tie podporujú správny skus bábätka, funkciu jazyka a vývoj poschodia. Pre citlivé detské ďasná sú teda mimoriadne šetrné.
Vyberajte správnu veľkosť podľa veku dieťaťa a tvar. Nekupujte zbytočne viac druhov. Dieťa si obľúbi len jeden typ a ďalší bude odmietať.
Nevyplatí sa kupovať tie najlacnejšie cumlíky aj cumlíky – musia byť testované, vyrobené z kvalitných materiálov a tiež by mali niečo vydržať.

Ako sa o cumlíky a dojčenský riad starať

Pred prvým použitím cumlík vyvarte po dobu piatich minút alebo sterilizujte. To opakujte pravidelne, u novorodencov každý deň. U starších dojčiat aspoň pravidelne oplachujte pod horúcou tečúcou vodou.
Z hygienických dôvodov je dobré cumlík či fľašku vymieňať po troch mesiacoch používania.
Cumlík, ktorý vonku spadne na zem, sami neolizujte! Vaše sliny môžu obsahovať baktérie a ďalšie škodlivé látky. Radšej so sebou noste pitnú vodu na opláchnutie, prípadne špeciálny detský dezinfekčný sprej.

Ako vyberať riad pre deti

Pri výbere detského riadu sa zamerajte na jeho certifikáciu zdravotnej nezávadnosti a materiál. Nenechajte sa ovplyvniť len peknými obrázkami. Overte si, či je riad vhodný do umývačky a sterilizátora. Medzi nevhodné materiály patrí PVC (môže byť mäkčené zmäkčovadlami, napríklad adipáty, ktoré sa po nejakej dobe začnú správať ako ftaláty a stanú sa zdravotne závadnými), bisfenol (bisfenol je látka vyskytujúca sa hlavne vo výrobkoch z polykarbonátu) alebo melamín (predtým obľúbený materiál na výrobu detského riadu, ale testy odhalili, že obsahuje nebezpečný formaldehyd). Odporúčajú sa klasické materiály, ako je sklo alebo porcelán, je možné použiť aj plastový riad s certifikáciou. Na trhu je rad certifikovaných plastových výrobkov, ktoré sú hygienicky nezávadné a sú určené pre najmenšie deti.

Náš tip!

Cestovná miska s lyžičkou, ktorá je ideálna na vonkajšie kŕmenie a výlety. Je opatrená tesniacim viečkom a lyžičkou uloženou vo viečku. Je vyrobená z prvotriedneho zdravotne nezávadného plastu, hodí sa do chladničky, mrazničky aj mikrovlnnej rúry, môže sa umývať v umývačke.

Čistenie a údržba detského riadu

Väčšina kvalitného detského riadu je vhodná na umývanie v umývačke aj sterilizácii. Obzvlášť pozorní buďte pri umývaní dojčenských fľaštičiek a hrnčekov so cumlíkom či slamkou. Vo všetkých záhyboch a v mieste skrutkovania býva usadené mlieko alebo zvyšky iného nápoja, ktoré môžu plesnivieť. Rovnako tak u cumlíkov, kde sa nečistota zachytáva v spoji medzi silikónom a plastovým držadlom. Nestačí ich preto iba opláchnuť horúcou vodou, je potrebné použiť umývací prípravok na detský riad a nečistoty odstrániť štetkou alebo kefkou.

Ako sterilizovať cumlíky, fľaštičky a riad

V prvých šiestich mesiacoch by ste mali bábätku sterilizovať všetko. Predovšetkým cumlíky a fľaše. Môžete ich vyvárať v hrnci s horúcou vodou po dobu 5 minút, potom nechať osušiť na čistej látkovej plienke. Môžete použiť parný sterilizátor do mikrovlnky, elektrický sterilizátor alebo sterilizovať tzv. za studena pomocou sterilizačnej tablety alebo roztoku. Pred sterilizáciou však musíte všetko vyčistiť horúcou vodou a špeciálnym umývacím prípravkom. Sterilizácia nenahrádza umývanie!

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.