Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sú probiotiká a prečo ich potrebujeme? Chránia črevá, posilňujú imunitu a zabraňujú depresiám!

reklama:
Čo sú probiotiká a prečo ich potrebujeme?
Čo sú probiotiká a prečo ich potrebujeme? Chránia črevá, posilňujú imunitu a zabraňujú depresiám! Foto: www.gettyimages.com

Čo sú probiotiká a kedy pomáhajú? Naozaj sú takým hitom pre zdravie, ako sa o nich všade hovorí a píše? Kedy sa bez nich nezaobídeme a prečo stoja v centre pozornosti vedcov a lekárov? Prezradíme!

Našu imunitu pomáhajú držať v „kondícii“ priateľské baktérie sídliace v črevách. Pri narušení rovnováhy tohto prostredia sa imunitný systém oslabuje a naše telo je vystavené väčšiemu riziku potenciálnej nákazy akoukoľvek vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Podporiť a posilniť prirodzené prostredie v črevách dokážu účinne práve probiotiká, ktoré spoločne s pestrou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, dostatkom spánku a prísunom potrebných vitamínov a minerálov chránia organizmus pred vonkajšími škodlivými vplyvmi.

Čo sú probiotiká?

Čo to vlastne probiotikum je? Ide o živý mikroorganizmus, ktorý keď prijímate pravidelne a v zodpovedajúcom množstve, má na organizmus celkovo veľmi blahodarný účinok. Nielen, že prežije v tráviacom trakte, ale je odolný proti žalúdočným kyselinám. Probiotiká pomáhajú s trávením, povzbudzujú prirodzenú obranyschopnosť, chránia pred patogénmi a sú užitočné aj pri zrážaní krvi.

Čo sa deje v črevách?

V ľudskom tele, najmä v črevách, žijú miliardy prospešných baktérií, ktoré pomáhajú s trávením, elimináciou toxínov, produkujú biologicky aktívne látky a učia imunitný systém chrániť nás pred škodlivými mikroorganizmami. Súhrnne bývajú označované ako črevná mikrobiota. Jej nerovnováha sa negatívne prejavuje na našom zdraví. Aj preto sú probiotiká často odporúčané po liečbe antibiotikami, ktoré práve črevnú mikrobiotu narúšajú. Probiotiká majú schopnosť podporiť mikroorganizmy v črevách a tým vo výsledku posilniť imunitný systém. V posledných rokoch výrazne stúpol záujem vedcov o problematiku ochorení, ktoré sú spájané práve s poruchou črevnej mikrobioty (alergia, obezita, zápalové ochorenie čriev aj psychické poruchy).

V črevách nájdeme asi 100 biliónov baktérií, pričom zloženie črevnej mikrobioty, ktorá sa podieľa na efektívnom spracovaní živín a tráviacom procese v tele (navyše vyrába mnoho živín, ako sú napríklad vitamín K a B12, ktoré si ľudské telo nevie samo vytvoriť), záleží na mnohých faktoroch. Patria medzi ne prekonané choroby, životný štýl, stres, hygienické návyky, pôrodná zrelosť (tzv. gestačný vek) jedinca, skladba jedálnička a stravovacie zvyklosti, ale aj to, ako často užívate v priebehu života antibiotiká.

Prevencia aj pomoc pri letnej hnačke!

Letná hnačka je komplikáciou, ktorá vás môže prekvapiť nielen na dovolenke pri mori. Črevné komplikácie sa nevyhýbajú ani tým, ktorí nikam necestujú. Oplatí sa preto poznať a hlavne dodržiavať dôležité a pritom jednoduché pravidlá prevencie. Ktoré sú to?

  • Prísnejšie dbať na hygienické zásady.
    Strážiť si jedálniček.
    Užívať probiotiká, ktoré sa hodia ako prevencia aj prvá pomoc v prípade akútnych ťažkostí.

Hnačka môže vyvolať infekčné a neinfekčné príčiny. Neinfekčná hnačka pri cestách súvisí so zmenou jedálnička a okolitého prostredia (vzduch, kontaminanty) a s tým, že konzumujete nezvyčajné pokrmy a kombinácie, prípadne kontaminovanú vodu alebo nedostatočne tepelne upravenú stravu.

Medzi hlavné infekčné vinníkov patria baktérie, ktoré môžu za osem prípadov z 10. Viac ako polovicu všetkých cestovateľských hnačiek vyvolávajú Escherichia coli. Ďalej sa jedná napríklad o salmonelózu alebo úplavicu, zvyšok si potom delia parazity a vírusy. Súčasťou lekárničky by preto, okrem liekov proti akútnej hnačke, mali byť tiež probiotické prípravky s kvasinkou S. Boulardii, ktorá na seba viaže patogény. Zoženiete vo forme tabliet alebo kvapiek.

Na trhu už existujú špeciálne probiotiká určené na cesty do zahraničia a pre prípady zvýšeného rizika. Oproti bežným prípravkom obsahujú väčší počet probiotických kmeňov a živých mikroorganizmov (vhodné je voliť prípravky doplnené o prebiotiká slúžiace zároveň ako potrava pre probiotiká).

Nastavte si správne črevá

Aby ste sa cítili dobre, fyzicky aj psychicky, potrebujete byť v poriadku vo vnútri. Základom je kvalitná a vyvážená výživa, ktorá zaistí optimálnu funkčnosť čriev a tým rovnováhu ich mikroflóry.

Lekári tvrdia, že črevá sú druhý mozog. „Dnešná doba prináša veľa stresu, pracovného vyťaženia a ďalších starostí. To všetko sa nám potom odráža v trávení – črevná neuróza má veľa prejavov. Aj keď tomu neprikladáme dôraz, môže nám to spôsobiť zdravotné problémy (bolesti brucha, hnačky, riedku stolicu, pálenie záhy, plnosť žalúdka, ale aj vyrážky, ekzémy, plesne, migrény či svrbenie kože) a následne aj únavu, stavy úzkosti či depresie, vysvetľuje Dana Hodanová, terapeutka zo Štúdia Danah.

Probiotiká, či už prijímané v prirodzenej forme potravou (kyslé mliečne výrobky, kyslá kapusta, nakladané uhorky, tempeh, niektoré druhy syrov, kombucha atď.) alebo v podobe doplnku stravy, udržujú črevá zdravé.

Na čo potrebujeme a ako pomáhajú probiotiká?

  • Pomáhajú vytvárať prirodzenú bariéru tráviaceho traktu proti škodlivým baktériám zvonku, čo sa dá využiť práve v lete, v čase črevných viróz.
    Prispievajú k tomu, aby sa črevná mikrobiota udržovala v rovnováhe.
    Fungujú ako účinná prevencia proti tráviacim problémom a nevoľnostiam.
    Pomáhajú zmierňovať následky liečby antibiotikami a prispievajú k rýchlejšej obnove a regenerácii zdravého prostredia v tráviacom trakte.
    Vo forme doplnku stravy sa hodí všade tam, kde predpokladáte zhoršené hygienické podmienky (v kempe, pod stanom, na exotické dovolenke, na festivale…)
    Pri akútnych problémoch siahnite po prípravku, ktorý obsahuje väčší počet probiotických kmeňov a živých mikroorganizmov a obsahuje zároveň aj prebiotiká.
    Probiotiká fungujú aj ako prevencia, ak viete, že vás čaká „nezvyklá“ strava, siahnite po nich ideálne týždeň pred plánovanou cestou.
    Probiotiká samé neliečia, ale dokážu liečbu podporiť: Lekár či lekárnik vám ich užívanie odporučí v prípade, že máte hnačku, zápchu, intoleranciu laktózy, zápalové či autoimunitné ochorenie čriev, ekzém, kvasinkovú infekciu v ústach či pošve alebo v prípade, že užívate antikoxózie.
    Štúdie ukazujú, že pravidelné užívanie probiotík redukuje frekvenciu užívania antibiotík u dojčiat a detí, pretože prispievajú k zníženiu rizika bežných akútnych respiračných infekcií.
    Prospešné sú aj pre tehotné ženy, pretože môžu pomôcť nielen udržať bakteriálnu rovnováhu u mamičiek, ale aj pozitívne ovplyvniť imunitné reakcie ešte nenarodených detí.

Zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.