Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo robiť, keď sa dieťa bojí tmy

reklama:
Čo robiť, keď sa dieťa bojí tmy
Čo robiť, keď sa dieťa bojí tmy Foto: www.gettyimages.com

Rozsvietená miestnosť, nechuť ísť spať, časté návštevy spálne rodičov. Strach detí z tmy sa u detí objavuje veľmi často. A hoci býva silný a vie potrápiť, neznamená to, že dieťa, ktoré sa bojí tmy, musí byť zákonite úzkostné.

Začnime dobrou správou: Strach z tmy je normálny jav. A okrem toho je prechodný. Začína sa objavovať už okolo dvoch alebo troch rokov dieťaťa a bežný je u detí mladšieho školského veku. So strachom z tmy nemá zmysel urputne bojovať, ale skôr ho nechať (za vašej podpory) postupne prejsť.

Prečo sa deti vlastne boja tmy? Je dôležité si uvedomiť, že k detstvu patrí bujná predstavivosť, a hoci vám príde, že vaše dieťa prežíva bezstarostné a pekné detstvo, môže vidieť bubáky a strašidlá doslova na každom rohu, tieni či zvuku. Iracionálne obavy však môžu viesť k horšej kvalite spánku, a následne aj k problémom so správaním a únave. Web health.clevelandclinic.org uverejnil niekoľko rád detskej lekárky Laury O’Connor, ako deťom pomôcť, aby strach z tmy prekonali.

1. Pomenujte strach

Pokladajte dieťaťu otázky, čoho presne sa vlastne bojí. Čarodejnica v skrini? Bubáka pod posteľou? Ako vyzerá? A nie je to rovnaký bubák, ktorého dieťa zazrelo v knižke rozprávok? Už samotný fakt, že dieťa počúvate, môže detskú obavu zmierniť. Dieťa už na svoje ťaživé myšlienky nie je samo. Detské starosti, akokoľvek sa vám zdajú absurdné, nikdy nebagatelizujte a nezosmiešňujte.

2. Neposilňujte obavy

Pokiaľ sa dieťa obáva napríklad čarodejnice v skrini, možno vás napadne skriňa otvoriť a ukázať dieťaťu, že v nej žiadna nevítaná bytosť nie je. Tým však pripustíte možnosť, že čarodejnica skutočne môže existovať, a teda že je naozaj čoho sa obávať. V tomto prípade prejavte porozumenie pre detský strach, ale zároveň dieťa ubezpečte, že žiadne čarodejnice v skutočnosti neexistujú, a preto im nemôžu ublížiť.

3. Povzbuďte dieťa, aby zostalo vo svojej izbe

Ak sa dieťa bojí zaspať, pravdepodobne bude chcieť k vám do spálne. Namiesto toho skúste vy prísť za ním. Posilnite pocit dieťaťa, že jeho izbička a jeho posteľ je dostatočne bezpečným miestom. Ak sa dieťa uprostred noci prebudí, znova ho ubezpečte, že všetko v poriadku a nie je sa čoho báť.

4. Pracujte na sebavedomí

To, ako dieťa zvláda bežné obavy cez deň, do veľkej miery súvisí s tým, ako ich bude zvládať v noci. Pracujte preto na činnostiach, ktoré dcére či synovi pomáhajú budovať sebavedomie a samostatnosť. A ešte jeden tip: nechajte dieťa, nech o svojich obavách zo strašidiel hovorí vo chvíli, keď je vonku ešte svetlo. Obavy sú za slnečného svitu menej intenzívne, ako keď padne noc… Možno to koniec koncov poznáte sami.

5. Držte sa rutiny

Pred spánkom dodržujte určité – a príjemné – rituály. Čítajte rozprávky, ktoré sú veselé a zábavné, nie desivé (to platí samozrejme aj o filmoch a seriáloch). Rozprávajte sa, spievajte. Rozprávajte deťom smiešne historky, ktoré sa vám stali v detstve.

6. Nezdráhajte sa využiť pomôcok

Niektorí rodičia mávajú strach, že nočná lampička zabraňuje kvalitnému spánku, ale práve rozptýlenie úplnej tmy deťom častokrát veľmi pomáha, aby sa dobre vyspali. Skúste teda zaobstarať do detskej izby špeciálne tlmené lampy či svetielka. Môžete tiež nechať pootvorené dvere do rozsvietenej chodby. Niekedy pomáha aj zvukový sprievod – deti často v strachu napínajú sluch a každé lomenie v radiátore alebo poryv vetra v komíne v nich spúšťa desivé predstavy. Skúste im pustiť veselú audiorozprávku alebo relaxačnú hudbu.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.