Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo by ste mali jesť cez deň, aby ste večer a v noci nevyjedali chladničku?

reklama:
Čo by ste mali jesť cez deň, aby ste večer a v noci nevyjedali chladničku?
Čo by ste mali jesť cez deň, aby ste večer a v noci nevyjedali chladničku? Foto: www.freepik.com

Ak riešite svoju váhu, možno sa vám stalo to, čo mnohým ľuďom: Cez deň sa celkom drží, ale úderom verera ich vlčí hlad ženie do chladničky. Ani zaspať nepomáha, prázdny žalúdok sa totiž ohlási aj uprostred noci a na spánok môžete zabudnúť. A čo si budeme hovoriť, že by to človek vyriešil zopár kúskami zeleniny, je pomerne utopická predstava. Na čo sa sústrediť?

Patríte k tým, ktorí sa v noci prebúdzajú s pocitmi hladu a kým nenavštívia chladničku, nezaspia? Premýšľate, čo si dať na večeru, aby vás o polnoci neprepadol hlad? Potom pre vás máme jednu dôležitú správu: Začať musíte už pri raňajkách. Čo jesť cez deň, aby ste nemali v noci hlad?

Aby ste neprepadali záchvatom nočného prejedania, je dôležité sústrediť sa na správnu stravu celý deň. Na čo sa zamerajte?

Raňajkujte

Výživoví odborníci sa zhodujú: Raňajky majú veľký vplyv na to, ako budete jesť po zvyšok dňa. Ovplyvňuje pocity hladu, chute na sladké aj vašu náladu. A nezáleží na tom, koľko toho zjete. Niektorí ľudia jednoducho ráno obrie porcie nezjedia. Čo je ale dôležité, je najesť sa do hodiny po prebudení a aby mali vaše raňajky správne zloženie: bielkoviny, kvalitné sacharidy, vlákninu a zdravé tuky. A tiež pochopiteľne dostatok tekutín.

Čo si teda na raňajky dopriať? Vajíčka, grécky jogurt, nesladené cereálie alebo kaše.

Jedzte pravidelne

Medzi jednotlivými jedlami by ste nemali mať väčšiu pauzu ako 3 hodiny. Ideálne sú tri veľké jedlá denne a dve menšie desiaty. Pokiaľ sa nestihnete najesť skôr, než dostanete hlad, telo má tendencia ukladať si všetku energiu do zásoby, aby tak prestálo ďalšie hladné obdobie. Navyše pravidelnosť v jedle zrýchľuje metabolizmus. Grécky jogurt a ovocie, avokádový toast, nátierka zo šošovky, to sú jedlá, ktoré nedovolia vášmu metabolizmu zaháľať.

Nehladujte

Jedným z dôvodov, prečo sa vaše telo v noci hlási o svoju dávku energie, býva často aj to, že jednoducho jete málo cez deň. Viete, koľko kalórií by ste mali za deň snívať vzhľadom na svoju váhu, výšku, vek a aktivitu? Nejete málo? Ono je to totiž paradoxné, ale hladovanie vedie k spomaľovaniu metabolizmu a priberaniu na váhe. Pokiaľ teda v noci často navštevujete chladničku, možno by bolo načase prehodnotiť množstvo a veľkosť vašich porcií cez deň.

Jedzte dostatok bielkovín

Bielkoviny nepotrebujú len ľudia, ktorí aktívne pracujú na svojej muskulatúre. Ani to nie je výhradne potrava detí, ktoré ešte rastú. Bielkoviny by mali tvoriť podstatnú časť jedálnička všetkých. Ako zistíte, či ich máte dostatok? Je to jednoduché – koľko vážite kilogramov, toľko gramov bielkovín by ste mali za deň zjesť. A to najmenej. Čiže 60 kg = najmenej 60 gramov bielkovín. Bežný jogurt má v balení tak päť gramov, rovnako tak vajcia a hrnček mlieka. Kde ešte bielkoviny nájdeme? Vhodným zdrojom sú rybie alebo hydinové mäso, šunka, grécky jogurt, cottage cheese, všetky tvarohy a strukoviny. Výhodou je, že nielen zasýti, ale na ich trávenie spotrebujete aj viac energie. A navyše regulujú krvný cukor.

Jedzte vlákninu

Podobne ako bielkoviny zasýtiť dokáže aj vláknina. Ženy by mali zjesť aspoň 25 gramov denne, muži zhruba o päť až desať gramov viac. Okrem toho, že po nej nebudete mať čoskoro hlad, aj vláknina zarovná hladinu cukru v krvi, takže vás nebude naháňať maškrtná. Navyše má množstvo benefitov pre vaše zdravie, pomáha treba predchádzať rakovine hrubého čreva.

Zbavte sa stresu

Jedlo, a hlavne to nezdravé, je častým „liekom“ na úzkosť a stres. Možno vás v noci nebude trápiť hlad, ale nervy a zmrzlina alebo vrecúško chipsov je to najlepšie, ako sa upokojiť. Úprimne? Nie je. Hoci cukor môže na chvíľu zdanlivo pomôcť, niektoré štúdie naznačujú, že jeho nadmerná konzumácia naopak môže viesť k depresii. Ako sa ale úzkosti zbaviť? Tu pochopiteľne jednoduchá rada nestačí. Skúste si prečítať naše tipy, ako sa zbaviť emočného prejedania. S odbúraním stresu pomáha napríklad pravidelný pohyb (stačí napríklad svižnejšia prechádzka na čerstvom vzduchu), dostatok spánku alebo napríklad meditácia.

Zistite, či nie ste chorí

Nie každé nočné prejedanie je ale dôsledkom zlého jedálnička alebo životného štýlu. Existuje takzvaný syndróm nočného jedlíctva (prípadne prejedanie). Ten môže súvisieť buď s poruchou spánku, alebo s poruchou príjmu potravy. Pokiaľ máte pocit, že váš jedálniček je dostatočne vyvážený, čo sa týka skladby aj množstva porcií, a napriek tomu zjete veľkú časť svojho denného príjmu potravy večer alebo v noci, konzultujte svoj problém s lekárom.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.