Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čítanie kníh znižuje stres aj krvný cukor

reklama:
Čítanie kníh znižuje stres aj krvný cukor
Čítanie kníh znižuje stres aj krvný cukor Foto: www.gettyimages.com

Po mnohých rokoch, keď prevládal názor, že záujem o umeleckú literatúru zomiera alebo už vôbec umrel pod tlakom internetových článkov a podcastov, dochádza teraz k znovuzrodeniu tohto záujmu, aj keď v inom svetle.

Snáď sú za tým opakované vyhlásenia Billa Gatesa, Oprah Winfreyovej či Elona Maska, že svoje úspechy pripisujú záľube v čítaní, iste sa tiež podpísala skutočnosť, že Gates aj Oprah Winfreyová si dokonca založili svoje knižné kluby. Tiež zistenia publikované kanadskou National Reading Campaign, že totiž už iba 6 minút čítania znižuje úroveň stresu až o 60 percent, zohrala nepochybne svoju úlohu. V každom prípade teraz hviezdy húfne nakupujú krásnu literatúru a svojich fanúšikov vyzývajú, aby sa k nim pripojili. Okrem spomínaných knižných klubov existuje aj klub Reese Witherspoonovej, v ktorom Witherspoonová každý mesiac rozoberá jednu z prečítaných kníh. A keby ste snáď niekde okolo newyorského metra narazili na nejakú len tak voľne položenú knihu, vedzte, že to je dielo britskej herečky Emmy Watsonovej, zakladateľky feministického knižného klubu, ktorá roznáša knihy na rôzne verejné miesta, aby mali aj iné ženy možnosť čítať. rozvíjať sa.

Na mnohých miestach sa húfne schádzajú ženy a muži, aby spoločne čítali a hodnotili prečítané. Že je to užitočné, bolo koniec koncov preukázané aj vedecky. Čítanie je jednou z najvýznamnejších, zároveň však najmenej známych uzdravujúcich metód. Okrem toho, že znižuje stres oveľa účinnejšie ako napríklad prechádzky, má nesmierny význam pre duševné zdravie. Na základe svojich experimentov v nemocnici pri univerzite v Clevelande došiel doktor Robert P. Friedland k záveru, že čítanie kníh až dva a polkrát znižuje pravdepodobnosť vzniku a rozvoja Alzheimrovej choroby vo vyššom veku.

Meditácia je zrejme najobľúbenejšou metódou rozvoja vedomosti a stálosti mysle. Jej účinnosť bola tiež vedecky preukázaná. Praktizujú ju státisíce ľudí v mnohých krajinách, niekedy aj prostredníctvom internetu. Nemali by sme však zabúdať, že aj čítanie je cvičením pozornosti a možno ho pokladať za svojráznu formu meditácie. Keď sa človek pozerá na televíziu a pritom surfuje po instagrame, vstrebáva informácie prostredníctvom niekoľkých zmyslov zároveň, čo vedie k preťaženiu a poklesom pozornosti. Čítanie však vyžaduje plné sústredenie. Ak pozornosť preskakuje od slov na stránke kníh na niečo iné, musí sa človek znova a znova vracať na začiatok a sústreďovať sa na slovo, ktoré už viackrát prečítal. Že vám to niečo pripomína? No áno, ak by slová na tej stránke nahradili mantra, mohli by sme hovoriť o skutočnej transcendentálnej meditácii – jednoduchej meditačnej technike, ktorá znižuje duševný aj fyzický stres a napomáha plnému odkrytiu rozumového potenciálu. Človek sa ocitá v prirodzenom meditačnom stave a získava rovnaký úžitok ako zo skutočnej meditácie, vrátane potlačenia zápalu, posilnenia imunity, zvýšenia úrovne empatie a mnoho iného. Stačí čítať knihu aspoň pol hodiny – na rozdiel od surfovania po internete a prechádzania od jedného článku k druhému.

Okrem toho, že možno čítanie pokladať za jeden z druhov meditácie, vznikajú pri nej nové nervové spojenia, ktoré skvalitňujú život a znižujú hladinu krvného cukru. Hovorí o tom známy americký neurológ, doktor David Perlmutter, autor bestsellerov Moučný mozog alebo Mozog v kondícii, vo svojom podcaste „Všetci ľudia na Zemi majú chuť na sladké“. Ako uvádza, chuť na sladké je v nás založená geneticky a svojho času pomohla ľuďom prežiť. Dnes však je uspokojovaná dvadsaťštyri hodín denne, 365 dní v roku, čo koniec koncov spôsobilo epidémiu obezity. Problémom je, že zakaždým keď svoju túžbu po sladkom uspokojíme, stimulujeme tú časť mozgu, ktorá zodpovedá za odmeňovanie – vyplavuje sa dopamín a to blokuje ostatné časti mozgu, zodpovedajúce za dlhodobé plánovanie, prognózovanie, citlivosť a empatiu.

Žijeme bohužiaľ vo svete podporujúcom myšlienku okamžitého pôžitku. Máme však po ruke nástroj, s ktorého využitím môžeme zmeniť aktivitu jednotlivých oblastí mozgu, najmä posilniť tie jeho časti, ktoré zodpovedajú za empatiu. Týmto nástrojom je umelecká literatúra, rozvíjajúca v človeku schopnosť spoluprežívania, citlivosť a dobrosrdečnosť. Ak čítaním krásnej literatúry posilňujeme jednu časť mozgu, oslabujeme tým zároveň tú opačnú, konkrétne tie nervové spoje, ktoré zodpovedajú za okamžitú odmenu, a núti nás tak vyžadovať ďalší cukor. Výskumom bolo zistené a experimentálne potvrdené, že čítanie kníh pomáha predchádzať vzniku Alzheimra. Vedci z univerzity v Sussexe navyše zistili, že čítanie znižuje úroveň stresu o 68 percent, teda viac ako napríklad počúvanie hudby (61 %), šálka čaju (54 %) alebo prechádzka (42 %). Takže teda na nič nečakajte, vyberte si nejakú peknú a zaujímavú knihu a pustite sa do čítania. Zapíšte sa do verejnej knižnice a zájdite občas do obchodu s knihami. Takú príjemnú možnosť ovplyvnenia vlastného zdravia a jeho perspektív si predsa nemôžete nechať ujsť!

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.