Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čím nahradiť cukor? Poznáte týchto 5 sladidiel s „pridanou hodnotou“?

reklama:
Čím nahradiť cukor? Poznáte týchto 5 sladidiel s „pridanou hodnotou“?
Čím nahradiť cukor? Poznáte týchto 5 sladidiel s „pridanou hodnotou“? Foto: www.freepik.com

Zoznámte sa: bleskovo zvyšuje hladinu krvného cukru a provokuje tak tvorbu inzulínu. Zaťažuje tým pankreas. Rozhádže vám minerálnu rovnováhu a scudzí vám niektoré vitamíny. Dramaticky znižuje výkon imunitného systému, pričom sám vyživuje baktérie aj plesne. Zvyšuje aciditu organizmu, posilňuje vyplavovanie adrenalínu, poškodzuje pamäť aj intelektuálny výkon, ničí črevnú mikroflóru, negatívne pôsobí na pokožku.

Kradne vám energiu, spôsobuje obezitu, úzkosti, nesústredenosť, agresivitu a hyperaktivitu. A v neposlednom rade vyvoláva závislosť.

Cukor. Americký pediater a endokrinológ Robert Lustig sa venuje výskumu pôsobenia cukru na ľudské zdravie dlhú dobu. Napísal o ňom mnoho kníh, vystupuje s verejnými prednáškami. Snaží sa alarmovať verejnosť, aby si uvedomila nebezpečenstvo svetovej epidémie obezity a s ňou ruka v ruke idúceho diabetu. Cukru nehovorí inak ako zabijak a označuje ho za rovnakú drogu, akou sú heroín alebo kokaín. Obviňuje výrobcov potravín a nápojov, že s touto závislosťou priamo kalkulujú a preto cukor v rôznych podobách pridávajú doslova do všetkého.

Dá sa cukor niečím nahradiť? Biznis zarába aj na tomto. S umelými sladidlami sa doslova roztrhlo vrece a pod desiatkami rôznych názvov ich na trhu nájdeme množstvo. Lenže ich konzumácia organizmus zbytočne zaťažuje av mnohých prípadoch je vyložene nebezpečná. Dlhodobo je vedená diskusia okolo radu umelých sladidiel bežne pridávaných do tzv. light výrobkov alebo produktov označených hrdým nápisom „bez cukru“. Narazíte na ne nielen pri klasických sladkostiach, ale aj v konzervovaných výrobkoch, rôznych pochutinách a napríklad aj v zubnej paste. Známe sú debaty okolo jedného z najznámejších umelých sladidiel – aspartámu, o ktorom sa dnes vie, že jeho rozkladom v organizme vzniká jedovatý metanol. Laboratórne skúšky naznačujú podozrenie na možnú súvislosť so vznikom nádorových ochorení, ťažkosťami so stabilitou, migrénami a poruchami správania u detí.

Melasa. Je vedľajším produktom spracovania cukrovej trstiny. Cukru obsahuje iba asi 18 až 20 percent. Je to hustý lepkavý sirup tmavej farby, obsahujúci tri percentá bielkovín. Má vysoký obsah vápnika a horčíka, veľké množstvo železa, ďalej obsahuje draslík, sodík, zinok, meď a chróm, nájdeme v nej aj niektoré dôležité enzýmy. Okrem toho melasa obsahuje nenasýtené mastné kyseliny linolovú, linoleovú a olejovú, vitamíny B9, B12, B2, B3, B5, B6, B8 (inositol) a kyselinu fosforečnú. Melase je prisudzovaný rad liečivých a regeneračných účinkov a nezriedka býva označovaný za pravý poklad pre zdravie.

Sušené ovocie. Nesírené sušené ovocie je tiež veľmi dobrým sladidlom. Každý druh môžeme po namočení vo vode rozmixovať na pastu a použiť pri sladení pokrmov aj nápojov.

Ako príklad môžeme vziať jeden z najzdravších druhov – sušené marhule. Ich kalorická hodnota nie je veľká, na 100 g je to asi 48 kcal. Obsahujú veľké množstvo prekurzora vitamínu A – betakaroténu a sú veľkým prínosom pre zdravie zraku, a to nielen ako prevencia, ale aj pri rôznych ochoreniach a podráždeniach očí. V sušených marhuliach je tiež vysoký podiel železa (v 100 g je to 20 percent odporúčanej dennej dávky), z toho dôvodu sú odporúčané pri anémiách. Obsahujú veľké množstvo draslíka, a sú preto výborným pomocníkom ľudského srdca, udržujú rovnováhu elektrolytov v organizme a krvný tlak. Betakarotén má omladzujúci efekt, zvyšuje odolnosť pri infekciách a ako silný antioxidant je prevenciou rakoviny. Sušené marhule tiež obsahujú dôležité vitamíny skupiny B – napríklad kyselina pantoténová (B5) pomáha odbúravať tuky, pôsobí proti depresiám, zlepšuje trávenie aj stav pri žalúdočných vredoch. V neposlednom rade musíme pripomenúť bór, ktorý má v organizme dôležitú aktivujúcu funkciu pri mnohých živinách – napríklad vitamínu D.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.