Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Časté budenie počas noci? Ako často je normálne si odskočiť?

reklama:
Časté budenie počas noci? Ako často je normálne si odskočiť?
Časté budenie počas noci? Ako často je normálne si odskočiť? Foto: www.freepik.com

Čakanie na výťah, na koniec porady alebo kým sa pri domových dverách vypovedá susedka. Niekedy sa zdá päť minút ako celá večnosť. Napríklad vtedy, keď si potrebujete odskočiť, ale musíte skrátka vydržať. Keď človek rýchlo vypije kanvicu čaju alebo fľašu plnú vody, neprekvapí ho to. Ale pokiaľ sa to stáva častejšie, napadne vás, či je s vašim telom všetko v poriadku.

Na to, koľkokrát denne musíte na záchod, nemá vplyv iba váš pitný režim. Časté alebo naopak nedostatočné močenie odráža aj váš zdravotný stav, preto je dobré akúkoľvek odchýlku riešiť s lekárom. Nepanikárte ale, miera toho, ako často je zdravé dôjsť si na záchod, je vcelku široká.

Až osemnásť litrov za deň

To, koľkokrát denne cítite potrebu si odskočiť, sa dosť rôzni. Odráža to totiž váš pitný režim, druh a množstvo skonzumovanej stravy, množstvo soli v jedle, ale aj fyzickú aktivitu, okolitú teplotu či to, ako veľmi sa potíte. „Zdravý mladý človek, ktorý jej typickú západnú stravu, vyprodukuje za deň minimálne pol litra moču. Naopak denné maximum je zhruba 15 až 18 litrov,“ vysvetlil pre magazín Parade Dr. Dennis Moledina, MD, Ph.D., certifikovaný nefrológ a odborný asistent na Yale School of Medicine. Močový mechúr sa pritom ozve, už keď zhromaždí niekoľko sto mililitrov moču.

Dôjsť si aj desaťkrát denne je v norme

Pravdepodobne vás nutkanie na malú vyruší šesťkrát až sedemkrát denne, aj štyrikrát alebo naopak desaťkrát je to ale v norme. Pokiaľ vás nutkanie na močenie dvíha v noci z postele, je to v poriadku, ak si potrebujete odskočiť raz, maximálne dvakrát. Častejšie močenie, či naopak potreba čúrať len jedenkrát alebo dvakrát za deň, je ale dôvodom na návštevu lekára.

Úlohu hrá vek aj lieky

Existujú ale početné výnimky, keď je nadmerné močenie v poriadku. Bežná norma sa môže prirodzene zvyšovať napríklad pri prechladnutí, riadenej detoxikácii alebo v tehotenstve. Tiež malé deti močia častejšie, vo veku do jedného roka pokojne pätnásťkát denne, predškolské deti si dôjdu zhruba desaťkrát denne, k dospelej norme sa deti približujú v školskom veku. Zohľadnite tiež užívané lieky, napríklad medikamenty na vysoký tlak alebo diuretiká potrebu močenia prirodzene dvíhajú.

Uľaviť vám môže nefrológ aj fyzioterapeut

Pretrvávajúce problémy konzultujte so svojim praktickým lekárom, pomôže vám nasmerovať do rúk špecialistu. Za problémami s močením totiž môžu byť komplikácie rôznych druhov. Niektoré patria do rúk nefrológa, experta na obličky, iné na urológiu, s inými vám zas najlepšie pomôže fyzioterapeut, pokiaľ problémy súvisia s oslabenými tkanivami.

Častou diagnózou pri nadmernom močení je ochorenie obličiek alebo hyperaktívny močový mechúr, u mužov aj problém s prostatou. Za problémami môže byť aj cukrovka alebo nadmerné solenie. Úlohu hrá aj ochabujúce svalstvo, predovšetkým ženy vyššieho veku alebo po tehotenstve a pôrode môžu trpieť nielen na nadmernú potrebu dôjsť si na malú, ale aj inkontinenciu, nechcený únik moču.

Máte časté nutkanie ísť na WC, ale nič netečie

Na záchod mierite často, ale nič z vás netečie? Časté nutkanie bez skutočnej produkcie moču býva obvykle príznakom infekcie močových ciest. Sprevádzať ju môže aj ostrá bolesť pri močení a tlak v dolnej časti chrbta. „Príčinou ale môže byť aj močový kameň, vred či krvná zrazenina, problémy teda nie je dobré podceňovať. Príznaky môžu súvisieť aj s užívanými liekmi, napríklad na kŕče a alergie, sprevádza aj niektoré ochorenia ako pohlavné choroby alebo roztrúsenú sklerózu,“ upozorňuje urologická lekárka MUDr. Monika Purmová.

Neriaďte sa len tým, ako často chodíte na toaletu

Všímať by ste si mali nielen frekvenciu močenia a jej prípadné zmeny. Na nevhodný životný štýl alebo zdravotné problémy môže poukazovať aj zmena vo farbe či zápachu moču, bolesť pri močení alebo po ňom, zmena v intenzite toku, napríklad keď ide moč von len po kvapkách, či naopak samovoľné úniky moču.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.