Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Autizmus je diagnóza na celý život

reklama:
Autizmus je diagnóza na celý život

Štyri až päť z 10 000 narodených detí dnes trpí autizmom. Špecifický syndróm zasahujúci reč, sociálny kontakt a myslenie detí stále nemá presne určenú príčinu ani liečbu. Tabuizované ochorenie čiastočne pomohol v spoločnosti osvetliť film Rain man v hlavnej úlohe s Dustinom Hoffmanom.

Kto autisti sú? A aký je ich svet? To neraz ostáva záhadou pre odborníkov aj rodičov samotných detí.

Trvalá diagnóza

Autimus (z gr. autós- sám) sa objavuje u detí bez ohľadu na rasu, pôvod, výchovu či pohlavie. Častejšie sa však prejavuje u chlapcov než u dievčat (asi 4:1).

Pôvod autizmu je dodnes neobjasný. Predpokladá sa, že ide o genetickú chorobu. Autistický gén však zatiaľ objavený nebol. Niektorí odborníci pripisujú vznik autizmu očkovaniu, antibiotikám či metabolickým poruchám, súvislosť však zatiaľ nijaké výskumy nepotvrdili. Ako jeden z mála syndrómov sa diagnostikuje len prostredníctvom prejavov.

Na Slovensku žije momentálne asi 10 000 diagnostikovaných autistov. Dnes sa už nenachádzajú zatvorení v ústavoch, ale prostredníctvom špeciálnych programov s nimi učitelia a psychológovia pracujú a vzdelávajú ich. Napriek tomu, že autizmus nie je liečiteľný, včasná diagnostika a správny prístup dokážu neuveriteľné veci.

Mnoho autistov vďaka nim dokáže, študovať, pracovať či venovať sa svojim záľubám. Najväčší prínos správneho prístupu k autistom pociťujú predovšetkým rodičia, pre ktorých je pomoc špecialistov skutočným odbremenením. Starostlivosť o autistu je neraz na hranici možných síl človeka a pomocná ruka je nevyhnutná.

Príznaky autizmu Autizmus sa začína prejavovať pomerne skoro. Už u dvoj a trojročných detí môžeme pozorovať špecifické prejavy, ktoré poukazujú na zvlášnosť charakteru. Ide o trojlístok porúch, ktoré sa dotýkajú komunikácie, sociálneho správania a schopnosti predstavivosti.

Autizmus má svoje špecifické prejavy, ktoré sa sa objavujú v rôznych stupňoch a kombináciách:

– neskorý nástup reči, alebo jej úplná absebcia

– pri rozhovore dieťa nenadväzuje zrakový kontakt, rodič ho nedokáže upútať svojim hlasom

– nezáujem o prejavy citov u bábätiek chýba obdobie džavotania dieťa nereaguje na prosby, otázky, nevšíma si odpovede rodičov na vlastné otázky

– dookola opakuje rovnaké výroky, otázky, má sklon reprodukovať naučené texty bez toho, aby chápalo ich význam

– objavujú sa neologizmy, vlastné novovytvorené slová autistom

– v komunikácii chýba záujem, nepokúšajú sa sami nadviazať rozhovor nereagujú na oslovenie

– ako bábätká sa autisti javia ako ľahostajné, "príliš pokojné", alebo naopak nervózne, panovačné, popudlivé deti, ktoré si neustále žiadajú pozornosť rodičov

– nápadný sklon k opakovaniu činnosti, stereotypné záujmy

– autisti milujú svoj systém, prekážajú im zmeny

– nespokojnosť vyjadrujú neprimeraným krikom, plačom, výbuchmi zlosti, niekedy dokonca agresivitou

– prekážajú im pre bežných ľudí nepochopiteľné veci či podnety, napríklad červená farba, obrázok šaša, Mikuláša a podobne

– prekáža im telesný kontakt, napríklad odmietajú mamino objatie. Na druhe strane objímu cudzieho človeka.

– typickým prejavom autizmu je, že namiesto toho, aby si dieťa vypýtalo hračku alebo sladkosť, vedie k požadovanému predmetu ruku rodiča dieťa sa najradšej hrá samo

– nevyhľadáva kamarátov či partnerov, prípadnú spoločnosť ignoruje

– lipne na obľúbenej hračke či hre, nedokáže bez nej cestovať či ísť spať

– u autistov sa objavuje nezáujem o bežné hry, zamerajú sa napríklad na ukladanie kartičiek, otváranie a zatváranie dverí, a tejto hre sa venujú bez prerušenia, či zmeny pravidiel hrania celé hodiny

– často sa vyskytuje trepotanie prstami, obzeranie rúk, chodenie po vytýčenej osi deti sa nehrajú kreatívne, nevymýšľajú si vlastné hry, neprejavuje sa u nich spontánnosť

Každý autista je iný

Autizmus si vždy vyžaduje odbornú diagnostiku a nastavenie správneho režimu a prístupu zo strany rodičov a špeciálnych pedagógov. Neraz sa spája s ďalšími diagnózami. Veľmi často sa vyskytuje mentálna retardácia, averzia voči iným ľuďom a akýmkoľvek zmenám či agresivita. Autizmus obsahuje celú škálu stupňov postihnutia, od ľahších prípadov (výskyt autistických čŕt) až po ťažké stavy, kde sa zasiahnutý intelekt spája s fyzickým postihnutím (Rettov syndróm).

Zabudnite na mýty

O autizme v spoločnosti panuje niekoľko mýtov. Najčastejší mýtus je spájanie autistov s nadpriemerným intelektom. Ten priniesol práve spomínaný film Rain man, kde si hlavný hrdina po prečítaní telefónneho zoznamu dokázal zapamätať všetky uvedené telefónne čísla.

Takáto autistická črta je však zriedkavá, medzi autistami sa objavuje toľko špecificky nadaných detí ako medzi zdravými. Naviac väčšina autistických géniov nepestuje práve užitočné záľuby, takže ich genialita sa najčastejšie dotýka výnimočnej pamäte či bohatej slovnej zásoby.

U väčšiny autistov sa neobjavuje kreativita a fantázia, schopnosť imaginácie má necelých 20% autistov. Niekedy sa však môže objaviť mimoriadne umelecké nadanie, často ide o maľovanie obrazov či komponovanie hudby.

Ďalším zaužívaným mýtom je, že za autizmus môžu tzv. chladničkoví rodičia. Tomuto predsudku sa verilo najmä v minulosti a odniesli si to predovšetkým matky, ktoré mali výchovu na starosti. Medzi citovou depriváciou a autizmom je však obrovský rozdiel!

V silách žiadneho rodiča nie je pomôcť autistovi "uzdraviť sa", môže sa však zamerať na správne napĺňanie potrieb a rozvíjanie daností dieťaťa. Autizmus sa veľmi často spája s Aspergovým syndrómom. Na presnom zaradení sa zatiaľ nezhodli ani odborníci.

Prevažuje však názor, že sa u Aspergov vyskytujú len niektoré špecifické črty v komunikácii a myslení, podobné autizmu. Obvykle však ide o inteligentné deti, ktoré narozdiel od autistov o svet okolo seba majú záujem.

Na záver je potrebné vyvrátiť posledný mýtus. Mnoho rodičov sa zameria na liečenie syndrómu, pretože veria v uzdravenie dieťaťa. Zatiaľ sa objavilo len niekoľko ojedinelých vyliečených autistov, ale odborníci sa domnievajú, že 98% prípadov je neliečiteľných. Zbytočná nádej rodičov na "normálne" dieťa však prináša veľké sklamania a dezilúziu.

Rozsvieť modrú

Pod heslom Rozsvieť modrú sa môžeme aj na Slovensku dozvedieť viac o živote ľudí s autizmom. Cieľom projektu Nadácie Filantropia, ktorá sa takto pripojila k celosvetovej kampani organizácie Autism Speaks, je skvalitniť život autistov, napomôcť k ich zaradeniu do spoločnosti a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 18. apríla 2018Zdroj pinterest

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.