Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Autizmus: Ako ho spoznať u detí v útlom veku a prečo je dôležitá jeho včasná diagnóza

reklama:
Autizmus
Autizmus: Ako ho spoznať u detí v útlom veku a prečo je dôležitá jeho včasná diagnóza Foto: www.gettyimages.com

Autizmus je strašiakom všetkých rodičov. Jeho príčina nie je totiž úplne zrejmá a nedá sa tak ovplyvniť, či ho dieťa bude mať alebo nie. Ako teda spoznať, či postihol vášho potomka?

Keď má niekto autizmus, všetko pre neho funguje tak trochu inak. Okolitý svet pre neho často býva príliš hlasný, má problém čítať v emóciách druhých, komunikácia je pre neho zložitá – často v nej tak užíva nadmerné množstvo naučených zdvorilostných fráz na uľahčenie, obvykle si robí veci po svojom a má rád rutinu. To môže byť jedna podoba u jedného konkrétneho jedinca. U každého sa ale líšia.

Foriem autizmu je niekoľko. Podľa medzinárodnej klasifikácie sa do porúch autistického spektra radí konkrétne detský autizmus, atypický autizmus, Rettov syndróm, Aspergerov syndróm a dezintegračná porucha. Všetky spája problematická sociálna interakcia aj komunikácia a abnormality v správaní, záujmoch a hre. Záleží však na intenzite prejavov autizmu, od čoho sa odvíja, či sa jedná o ľahkú alebo ťažkú formu autizmu. Niektorí autisti dokážu samostatne fungovať, iní nie.

Príčiny vzniku autizmu nie sú doposiaľ celkom jasné a jednoznačné. Je tu určitý vplyv genetických predpokladov, ale pokiaľ je autizmus v rodine, potom to nutne neznamená, že sa bude dediť. Zároveň tu zohrávajú úlohu faktory vonkajšieho prostredia, ako sú vplyvy počas tehotenstva a pôrodu a ďalšie rizikové faktory, ako je vek rodičov či nízka pôrodná hmotnosť. Z týchto dôvodov sa mu nedá predísť. V každom prípade porucha vzniká na základe abnormálneho vývoja mozgu, je teda neurologická. Častejšie sa pritom vyskytuje u chlapcov (až štyrikrát viac ako u dievčat) a podľa poslednej prevalenčnej štúdie zo Spojených štátov amerických v populácii osemročných detí dostalo diagnózu poruchy autistického spektra 1 zo 44 detí. Priemerný odhad výskytu autizmu v populácii sa pohybuje medzi 1,5-2 %. V Českej republike sa každý rok narodí okolo 1500-2000 detí s poruchou autistického spektra.

Ako spoznať, či má vaše dieťa autizmus?

Choroba je síce neliečiteľná. Ale včasná diagnostika môže viesť k zavedeniu kognitívne behaviorálnej terapie, vďaka ktorej je možné zmierniť niektoré prejavy autizmu a pomôcť lepšie začleniť jedinca do spoločnosti. Zároveň vedie k zisteniu rodičov, ako k deťom pristupovať. V súčasnej dobe sa dá relatívne spoľahlivo diagnostikovať autizmus v dvoch rokoch. Určité príznaky si rodič ale môže všimnúť aj skôr, ako objasňujú stránky Národného ústavu pre autisms.

Od 8-12 mesiacov to je malá miera džavotania, nízka reakcia na snahu získať pozornosť dieťaťa a celkovo malý záujem o sociálny kontakt. V 18 mesiacoch dieťa veľmi neukazuje, nenapodobňuje a veľmi nevyzýva na zdieľanie pozornosti (napríklad nenosí predmety na ukážku) a zároveň málo akceptuje spoločenské aktivity. V dvoch rokoch príliš nereaguje na pokyny a otázky, venuje sa intenzívne svojim aktivitám, nedokáže sa hrať spoločne a je málo vnímavé k okoliu.

Od dvoch rokov ďalej to sú nasledujúce znaky:

menej frekventovaný očný kontakt

málo spolupracuje a komunikuje s ostatnými

je ťažké získať si a udržať jeho pozornosť

je tvrdohlavé

je pohltené svojimi záujmami

s hračkami sa hrá odlišným spôsobom

zaoberá sa určitými vecami dookola

má zvláštne pohyby (trepe rukami, poskakuje, chodí po špičkách)

má problém sa zaradiť medzi ostatné deti

fixuje sa na určité hračky alebo predmety

prehnane reaguje na niektoré zvuky

často sa hrá osamote

ťažko sa prispôsobuje zmenám

obmedzená vzájomná hra (posielanie autíčka, hádzanie s loptou)

Zároveň je však potrebné myslieť na to, že toto sú všeobecné znaky autizmu. U každého dieťaťa sa však môžu trochu líšiť. Neexistuje modelový príklad dieťaťa s autizmom.

Pomoc rodičom detí s autizmom

Pokiaľ má však dieťa ťažkú formu autizmu, je to pre jeho rodičov veľmi náročné. Musí mať veľké pochopenie a ešte väčšiu trpezlivosť. A logicky si tak niekedy potrebujú oddýchnuť. S tým im pomáha napríklad združenie Deti splnu. To spája rodiny detí s autizmom a snaží sa im pomáhať napríklad tým, že sprostredkováva dobrovoľníkov, ktorí môžu deti pravidelne pár hodín v týždni strážiť. Podobné ciele má napríklad aj organizácia Via Cortis, ktorá okrem iného pripravuje pre deti s autizmom voľnočasové aktivity, medzi nimi aj arteterapiu či muzikoterapiu, pri ktorých sa môžu stretnúť so svojimi rovesníkmi.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.