Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alergia a izbové rastliny: Ktoré sú bezpečné?

reklama:
Alergia a izbové rastliny: Ktoré sú bezpečné?
Alergia a izbové rastliny: Ktoré sú bezpečné? Foto: freepik.com

Aj keď patríte medzi alergikov, neznamená to, že by ste si nemohli dopriať kúsok zelene vo svojom domove. Existuje mnoho druhov rastlín, ktoré sú priateľské k alergikom a nepodnecujú kýchanie. V tomto článku nájdete tipy, ako si vybrať tie pravé kvety do bytu, aby ste si mohli užívať čerstvý vzduch bez obáv.

Mnoho ľudí trpiacich alergiou na peľ sa domnieva, že kvety a rastliny sú v domácnosti tabu. No, opak je pravdou, pokiaľ viete, ktoré druhy si vybrať. Je dôležité dbať na to, aby ste si nevybrali rastliny s chlpatými listami, ktoré sú náročné na čistenie a môžu zachytávať prach. Pre rastliny s veľkými listami použite vodu zmiešanú s pár kvapkami citrónovej šťavy na ich umytie. Menšie kvety zas môžete jednoducho osprchovať.

Čistiace a sviežujúce rastliny

Geránium a eukalyptus sú dve rastliny, ktoré nielenže čistia vzduch, ale aj produkujú éterické oleje, ktoré sú prospešné pre dýchací systém. Eukalyptus navyše dokáže pohltiť škodlivý formaldehyd uvoľňovaný z nábytku a podláh. Obe rastliny vyžadujú dostatok svetla, pričom eukalyptus potrebuje aj pravidelnú zálievku. Pre tmavšie kúty domova sú vhodné iné druhy pokojových rastlín, ktoré preferujú menej svetla.

Rastliny zaisťujúce optimálnu vlhkosť

Rôzne druhy paliem, ako sú areka, dracena a chamedorea, sú ideálne pre alergikov, pretože zlepšujú kvalitu vzduchu a zaisťujú optimálnu vlhkosť. Dracena navyše dokáže čistiť vzduch od chemických látok, ktoré sú škodlivé pre zdravie. Tieto palmy sú nenáročné na pestovanie a sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Sukulenty do spálne

Pre spálňu alergika sú ideálne sukulenty, ktoré počas noci uvoľňujú kyslík. Niektoré druhy dokonca dokážu znížiť množstvo plesní v miestnosti až o 78,5 % behom 24 hodín.

Rastliny, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Alergici by si nemali kupovať kaprade, ktoré síce nekvitnú, ale rozmnožujú sa drobnými sporami, ktoré môžu pôsobiť podobne ako peľ. Pri kožnej alergii sa vyhnite difenbachii, fíkusom alebo vianočnej hviezde.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.