Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alergény v jedálničku dojčaťa

reklama:
Alergény
Foto: www.gettyimages.com
Sotva do jedálnička dojčaťa zaradíte prvé príkrmy, môžu sa objaviť nepríjemné reakcie ako zvracanie, hnačka, vyrážka alebo opuch. Môže ísť o alergiu na vybrané potraviny.
Mnohí rodičia majú dojem, že najlepšie riešenie je potenciálne alergény do stravy dieťatka vôbec nezaraďovať, ale je to presne naopak. Mnohé štúdie dokázali (a pediatri to len potvrdzujú), že včasný kontakt s „nebezpečnými“ potravinami pomáha alergii predchádzať. Dôležité je správne načasovanie kontaktu črevnej sliznice dieťaťa s látkami spôsobujúcimi imunitnú odozvu a alergickú reakciu. Jedine tak môže byť imunita dojčaťa správne naprogramovaná.

Prvý kontakt s alergénmi

Takzvané bezpečné okno zaradenia alergénov do stravy je medzi 4. až 6. mesiacom veku. Do 4 mesiacov by bábätko malo byť výlučne dojčené alebo kŕmené umelým dojčenským mliekom. Predčasné zaraďovanie príkrmov do stravy dojčaťa pred 4. mesiacom môže viesť k tomu, že dieťaťu začne vadiť napríklad mlieko. Alergia na bielkovinu kravského mlieka je na prvom mieste všetkých potravinových alergií u detí! Medzi 4. a 6. mesiacom by sa dieťatko malo v malej miere stretnúť s lepkom, mliečnymi výrobkami, vajcami, rybami a dokonca aj orechmi (len pozor na vdýchnutie). Nie je tak prekvapujúce, keď päťmesačné bábätko „žužle“ rožok. Čím neskôr sa tieto alergény zaradia do jedálnička dojčaťa, tým väčšie riziko vzniku alergie a celiakia mu v budúcnosti hrozí.

Ako spoznať alergiu na potraviny?

Reakcie na požitie určitej potraviny sú veľmi často spôsobené jej intoleranciou, nie priamo potravinovou alergiou. Jedna hnačka alebo vyrážka tak hneď nemusí znamenať, že je vaše dieťa alergické. Obvykle ide o tzv. falošnú alergiu alebo intoleranciu. Alebo mu jednoducho jedlo len „nesadlo“, to sa predsa stáva aj nám dospelým. Režimové opatrenia vrátane prípadnej diéty sú v prípade alergie a intolerancie odlišné. V prípade pravej alergie vyvolá kontakt alergénu s bunkami alergické príznaky, ku ktorým patrí žihľavka, kýchanie, astmatický záchvat, nevoľnosť, vracanie, ezkém a podobne, a to krátko po konzumácii. Látka, ktorá tieto príznaky vyvoláva, sa nazýva histamín. Preto sa na zmiernenie reakcie užívajú tzv. antihistaminiká (napr. Fenistil kvapky). Pozorujte starostlivo, ktoré potraviny dané príznaky vyvolávajú, často to bývajú syry, ryby, paradajky, jahody, u starších detí čokoláda, orechy a pod.

Aké potraviny zavádzať medzi 4. až 6. mesiacom

Slepačie vajcia. Uvarený žĺtok pridávajte do zeleninových alebo mäsovo-zeleninových príkrmov raz týždenne.

Ryby. O rybách sa hovorilo, že by sa deťom do 1 roka nemali podávať. Dnes to už neplatí a tuniak alebo losos sú bežnou súčasťou príkrmov v danom období.

Lepok. Z hľadiska prevencie celiakie je vhodné postupné zavádzanie malých dávok lepku spoločne s dojčením, ktoré má ochranný vplyv, medzi 4.-7. mesiacom života dieťaťa.

Mliečne výrobky z kravského mlieka. Do jedálnička dojčaťa patria jogurty, syry a mliečne dojčenské nápoje. Tvaroh vo väčšej miere je vhodné podávať až po 1 roku.

Orechy. Aj pre zníženie rizika alergie na arašidy a ďalšie orechy je dôležité obdobie tzv. imunitného okna. Orechy však musia byť rozmixované najemno (do kašičky), aby ich dieťa nevdýchlo.

Pri podozrení na potravinovú alergiu navštívte svojho pediatra, ktorý môže odporučiť vyšetrenie alergológom. Liečba existuje jediná: v jedálničku striktne vynechať spúšťač. Napríklad v prípade zistenia alergie na lepok ide o celoživotné ochorenie, a teda aj vylúčenie lepku navždy. V prípade alergie na mlieko, ktorá je u malých detí pomerne častá, je to pozitívnejšie. S postupujúcim vekom alergia vymizne, alebo sa aspoň zmierni.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.