Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aký význam má veľkonočný baránok a ďalšie veľkonočné symboly?

reklama:
Aký význam má veľkonočný baránok a ďalšie veľkonočné symboly?
Aký význam má veľkonočný baránok a ďalšie veľkonočné symboly? Foto: depositphotos.com

Pletieme korbáčiky, zdobíme svoje domovy postavičkami zajacov i kuriatok, farbíme vajíčka a pečieme baránka. Koľko z nás si však uvedomuje, prečo práve tieto symboly k Veľkej noci patria? Poďte to s nami zistiť.

Veľká noc je dobou, kedy sa príroda už prebudila zo zimného spánku, čo z nej robí prostredie plné zelených lístkov, kvetov a mláďat. Za čias našich predkov však bolo toto obdobie aj o tradíciách, zvykoch a poverách. K nim sa viazali veľkonočné symboly, medzi ktoré patria korbáč, farbené vajíčka, kuriatka, sliepky, baránok a zajac, ale napríklad aj chlieb, med a prázdne škrupiny.

Korbáč

Korbáč je neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci, v niektorých krajoch jej ale hovoria inak – napríklad na Zlínsku je to mrskačka, Haná a Valašsko pozná korbáč ako mrskut av Sliezsku zase môžete začuť šmigrust. Korbáč má pôvod v slove omlad, teda prútik k omladeniu, ku ktorému malo vyšľahaním dôjsť. O to sa podľa tradície starali muži a chlapci, za čo od svojich dámskych náprotivkov dostali zdobené vajíčko alebo pentli na korbáč. Ženy a dievčatá mohli popoludní koledníkom oplácať rovnakou mincou alebo polievaním vodou, a to v rámci tzv. ženského korbáčikového práva.

Veľkonočné vajíčka, kuriatka, sliepky

Aký význam má veľkonočný baránok a ďalšie veľkonočné symboly?
Aký význam má veľkonočný baránok a ďalšie veľkonočné symboly?Foto: depositphotos.com

Vajíčka sú nádejou na nový život, ktorý sa z nich klube práve na jar. Nie je preto divu, že sa stala veľkonočným symbolom. Na začiatku farbenia vajíčok stála hlavne červená, teda farba krvi, ktorej Slovania hovorili krasnaja, z čoho mohlo vzniknúť slovo kraslice. Iné pramene sa však prikláňajú k názoru, že jeho pôvod je v slove krasliť, teda skrášľovať. Neskôr sa k výzdobe veľkonočných vajíčok pridala zlatisto žltá, pretože pripomína med, obilie aj slnko, a ďalšie farby. Ľudia na farbenie používali, čo mali doma. Cibuľové šupky, červené víno, kurkumu a napríklad aj špenát. Lokálne potom vznikali aj tradičné zdobenia. Počas Veľkonočného pondelka sa s vajíčkami dokonca hrali hry. Jednou z nich bolo kotúľanie vajec na čo najdlhšiu vzdialenosť.

S Veľkou nocou potom logicky súvisia aj kuriatka a sliepky, teda nový život a tie, ktoré ho privádzajú na svet.

Baránok

Sladký baránok nebude počas Veľkej noci chýbať na našich tabuliach. Podľa Biblie bol obradným pokrmom pred odchodom Židov z Egypta. V kresťanstve odkazuje ku Kristovi ako symbol čistej obete.

Zajac

V Biblii je zajac symbolom skromnosti a pokory, a nie je tak náhodou, že ho na niektorých obrazoch pri nohách máva Panna Mária. Ďalej zobrazuje stvorenie, ktoré sa dokáže obetovať pre druhých a je síce malé, ale veľmi múdre. Skôr ako u nás bol zajac s Veľkou nocou spájaný v Nemecku, kde nosil veľkonočné vajíčka. K nám sa potom odtiaľ „dostal“ v druhej polovici 19. storočia.

Ďalšie veľkonočné symboly

Dôležitými symbolmi Veľkej noci bola šošovica, hrach, makovica, orechy a ďalšie plodiny, ktoré odkazovali na hojnosť. Objavovali sa tiež prvky ochrany: chlieb, prút s tŕňmi a med, a odkazy na smrť a zmar: slimačie ulity, škrupiny a ďalšie.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.