Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aký je najlepší vekový rozdiel medzi súrodencami? Kedy mať druhé dieťa?

reklama:
Aký je najlepší vekový rozdiel medzi súrodencami? Kedy mať druhé dieťa?
Aký je najlepší vekový rozdiel medzi súrodencami? Kedy mať druhé dieťa? Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ plánujete druhé dieťatko, možno premýšľate nad tým, kedy je ten „ideálny čas“. Rovnakú otázku si kládlo aj množstvo výskumníkov a odborníkov v odbore. My vám prinášame ich zistenie.

Niektorí rodičia uprednostňujú mať deti blízko pri sebe, iným sa páči myšlienka väčšej medzery. Okrem preferencie existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie, kedy mať ďalšieho potomka, ako je vek rodičov, schopnosť počatia, plánovaný počet detí a podobne. Každý možný scenár vekových rozdielov medzi deťmi má svoje klady a zápory, ktoré sú často individuálne. A napokon je to to, čo najlepšie vyhovuje vašej rodine. Je však dobré pristupovať k plánovaniu rozostupu medzi deťmi s otvorenou mysľou a pár faktami.

S ďalším otehotnením počkajte aspoň 18 mesiacov

Štúdie z roku 2018 a z roku 2021 odporúčajú počkať po pôrode po ďalšom otehotnení aspoň 18 mesiacov, a to najmä kvôli fyzickému zdraviu matky a dieťaťa. „Kratšie intervaly medzi tehotenstvom ako 18 mesiacov sú spojené so zvýšeným výskytom predčasných pôrodov a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou,“ potvrdila zdravotnému serveru Healthline aj lekárka venujúca sa matersko-fetálnej medicíne Kecia Gaither. Okrem toho v prípade, že ženy rodia cisárskym rezom, skrátia interval medzi tehotenstvom zvyšuje riziko komplikácií u jazvy, ako je dehiscencia (keď sa otvorí rez) alebo ruptúra maternice pri ďalšom pôrode, napokon tu zohráva úlohu aj to, že u rodičov s deťmi s odstupom kratším ako 18 mesiacov bola preukázaná vyššia miera stresu. sa naznačuje, že potom môžu nastať aj väčšie problémy v partnerskom vzťahu.

Pokiaľ deti majú medzi sebou vekové rozpätie okolo 2 rokov, výskum zistil, že deti medzi sebou majú aj užší súrodenecký vzťah. Majú síce tendenciu viac bojovať, ale sú si aj bližšie, čo môže mať pozitívny prínos pre ich sociálne zručnosti. Konkrétne súrodenci vo veku 4 a viac rokov od seba môžu vykazovať väčšiu náklonnosť, prosociálne alebo láskavé správanie a obdiv k sebe navzájom, zatiaľ čo súrodenci vo veku menej ako 4 roky si budú s väčšou pravdepodobnosťou viac blízki. Výskum tiež zistil, že väčšie konflikty medzi súrodencami, ktorí sú si vekovo bližšie, pretrvávajú až do dospelosti. Zdá sa však, že na vekovom rozdiele záleží najviac v ranom a strednom detstve a menej v dospievaní.

Výhody a nevýhody menších a väčších vekových rozdielov

Hoci sa odporúča pred ďalším otehotnením počkať 18 mesiacov, to sa rovná do pôrodu 27 mesiacov a celkovo teda 2 roky a 3 mesiace, potom nastáva otázka, či mať deti hneď potom, teda do troch rokov, alebo aj tak chvíľu počkať a dopriať deťom napríklad vekový rozdiel viac ako 5 rokov. Pre každého tu hrajú rolu iné individuálne veci, ako je spomenuté vyššie. Existujú ale plusy a mínusy, ktoré sa vo vyšších a menších vekových rozdieloch často opakujú a ktoré vám s rozhodovaním, kedy mať deti, možno pomôžu.

Súrodenci s menšími vekovými rozdielmi:

+ Ako je spomenuté vyššie: Z výskumov vyplýva, že si budú bližšie.

+ Akonáhle prejdete náročnou fázou (odstavenie, tréning na nočník), máte hotovo.

+ Môžete zdieľať alebo znovu používať svoje vybavenie (kočíky, autosedačky, postieľka).

+ Riadenie starostlivosti o deti a školské potreby môže byť s deťmi podobného veku jednoduchšie.

+ Vaše deti nebudú poznať ani si spomínať na život jeden bez druhého.

– Pokiaľ ide o kŕmenie, spánok a problémy so správaním dvoch malých detí, môžu byť na opatrovateľa kladené veľké nároky.

– Zrejme sa budú aj viac hádať.

Súrodenci s väčšími vekovými rozdielmi:

+ Väčší obdiv k sebe navzájom

+ Menej hádok.

+ Vaše staršie dieťa (deti) môže pomôcť s mladším súrodencom.

+ Budete mať čas zažiť každú fázu s každým dieťaťom individuálne.

+ Vďaka skúsenostiam môžete byť uvoľnenejšie, pokiaľ ide o rané výzvy rodičovstva s druhým dieťaťom.

– Vaše deti pravdepodobne nebudú mať rovnaké aktivity, akcie a záujmy.

– V detstve si môžu byť trochu viac vzdialené.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.