Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zvládnuť vzťah na diaľku? 6 tipov, ako udržať kontakt s partnerom či vnúčatami. Robte veci spolu!

reklama:
Ako zvládnuť vzťah na diaľku?
Ako zvládnuť vzťah na diaľku? 6 tipov, ako udržať kontakt s partnerom či vnúčatami. Robte veci spolu! Foto: www.gettyimages.com

Chceli by ste im dať pusu, objať ich alebo zájsť len tak na rýchlu kávu a oznámiť si novinky. Ale nejde to. Máte s partnerom, deťmi alebo napríklad s kamarátkami vzťah na diaľku. To určite nie je ideálna situácia, ale dnes to nie je nič výnimočné. Keď dobre nastavíte pravidlá, môže to fungovať.

Hovoríte si, že vzťah na diaľku nie je pre vás, chcete mať svojich blízkych stále pri sebe. Ale niekedy nie je na výber. Ako to urobiť, keď nie je možné sa s blízkymi pravidelne osobne vidieť? Dôležité je vedieť, prečo presne odlúčenie vzniká a že má rozumný dôvod. Navyše mnoho dvojíc pred vami už tento vzťahový model vyskúšalo a vy teraz môžete z ich skúseností čerpať.

Na čo upozorňuje psychologička on-line poradne Mojra Juliana Zmrhalová? „Vzťah na diaľku neznamená pauzu vo vzťahu ani voľnosť, predstavuje však o to väčšiu skúšku dôvery i trpezlivosti.“ Ide o skúšku, na ktorú sa musíte pripraviť, a potom dodržiavať dohodnuté pravidlá.

Čo je pre vzťah na diaľku zásadné

Vzťah na diaľku vyžaduje úsilie oboch (respektíve všetkých) partnerov. Môže priniesť veľa výziev a problémov, preto je potrebná trpezlivosť a prispôsobivosť. Ale vedzte, že páry s touto skúsenosťou nakoniec vzťah na diaľku označili za prínos.

Kristína Hriciková Glattová, psychoterapeutka pôsobiaca na on-line platforme Hedepy, k tomu hovorí, že každý vzťah je jedinečný. Čo niekomu funguje a vyhovuje, inému nemusí, a vzťah na diaľku nie je pre každého. A je dôležité pracovať na jeho funkčnosti: „Je nutné si dôverovať, kvalitne spolu komunikovať a využívať na to všetky dostupné prostriedky, nastaviť si od začiatku svoje očakávania, nežiarliť na aktivity mimo vzťahu a mať aj vlastné záujmy. A čo to ide, vídať sa naživo.“

6 tipov, ako na kvalitný vzťah na diaľku

Experti z terapeutického programu GetLasting dali dohromady sadu tipov, ktoré sa vám vo vzťahu na diaľku môžu hodiť:

  • Komunikujte podľa potreby. Uvedomte si, že vo vzťahu na diaľku sa večer nezídete doma a všetko si osobne nepoviete. Pošlite si počas dňa krátku správu, fotku z obeda a dajte si vedieť, že na seba myslíte a čo robíte. Juliana Zmrhalová dodáva, že pri kontakte nie je až taká dôležitá početnosť ako pravidelnosť a jej dodržiavanie: „Na rozhovor treba mať pokoj a priestor, urobiť si z toho rituál. Podporovať sa navzájom a byť tu jeden pre druhého plne prítomní.“
    Buďte tu jeden pre druhého. Reagujte na pokusy o emočné prepojenie. Myslite na to, čo sa kedy dôležitého deje v partnerovom živote, a zaujímajte sa o to.
    Pravidelne si vyznávajte lásku. Doma sa môžete dotknúť, mrknúť na seba – a viete. Ale na diaľku je to ťažšie, preto musíte o vás dvoch hovoriť. Juliana Zmrhalová dopĺňa, že je dôležité hovoriť o vzťahu, o strachu alebo neistote, ktoré prežívate, o spoločnej vízii aj o budúcnosti, na ktorú sa tešíte.
    Robte veci spolu, aj keď zvlášť. Ako ide mať spoločné záľuby, keď ste od seba kilometre ďaleko? Varte spolu po telefóne, čítajte rovnakú knihu a rozprávajte sa o nej, majte spoločný playlist. O sexe po telefóne ste už asi tiež počuli, však?
    Naučte sa riešiť problémy. Áno, je ťažké riešiť konflikt po telefóne, a keď ste potom konečne spolu, nechcete to kaziť. Juliana Zmrhalová odporúča neriešiť cez telefón alebo videohovor veci s horúcou hlavou alebo po vyčerpávajúcom pracovnom dni: „Hádky majú význam, pokiaľ sú konštruktívne.“
    Nájdite na odlúčení pozitíva. Je to ťažké, ale dá sa. Vzťah na diaľku má aj výhody. Možno oceníte, že budete mať viac času na prácu a aj na koníčky a spoločný čas nebude nič narúšať.

Vzťah na diaľku s deťmi a vnúčatami

Týka sa vzťah na diaľku vás a vašich detí? Jednoduché to nie je. Buď môžete nechať situáciu voľne plynúť, alebo si nastavte pravidlá. Nebojte sa dať najavo, že potrebujete byť v obraze a že vám nestačí telefonát raz za 14 dní. Dohodnite si, kedy si budete volať, či odrastenejším deťom nevadí, keď ich budete sledovať na sieťach, aby ste vedeli, ako žijú, majte spoločnú komunikačnú skupinu. Buďte tu pre nich a nebojte sa ich prekvapiť napríklad listom.

A čo keď máte ďaleko kamarátky? Pravidelné telefonáty sú fajn, ale čo sa dohodnúť na pravidelnom spoločnom víkende, keď si síce nestihnete ani tak povedať všetko, ale minimálne to bude len váš spoločný čas…

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.