Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zistíte, že je vaše dieťa pripravené na školu: Kompletný sprievodca

reklama:
Ako zistíte, že je vaše dieťa pripravené na školu: Kompletný sprievodca
Ako zistíte, že je vaše dieťa pripravené na školu: Kompletný sprievodca Foto: www.freepik.com

Stojíte na prahu dôležitého míľnika vašej ratolesti – zápisu do prvej triedy? Prinášame vám prehľad zručností, ktoré by váš budúci prvák mal ovládať, a na ktoré má ešte trochu času. Odhalíme tajomstvo školskej zrelosti a pripravenosti, aby ste vedeli, čo všetko by malo vaše dieťa zvládnuť pred vstupom do školských lavíc.

 

Dieťa, ktoré v danom kalendárnom roku dosiahne vek šiestich rokov najneskôr do 31. augusta, je obvykle pripravené na zápis do prvej triedy. Tento proces môžete však odložiť o rok, ak sa domnievate, že vaše dieťa ešte nedosiahlo potrebnú zrelosť. Ale čo vlastne znamená byť školsky zrelý a pripravený? A čo by mal predškolák vedieť, keď prichádza na zápis?

Rozvoj mozgu môže byť pomalší

Základným kritériom pre začiatok školskej dochádzky je zrelosť centrálneho nervového systému, ktorá je veľmi individuálna. V tomto veku by malo dieťa mať už jasne určenú lateralitu, teda to, ktorou rukou píše. Ak to nie je jasné, môže to naznačovať pomalší vývoj mozgových hemisfér.

Sluch a vedomosti sú kľúčové

Rozvoj nervového systému je tiež spojený so sluchovým vnímaním a dovednosťami. Pozorujte, či vaše dieťa dokáže vydržať pri čítaní rozprávky a následne ju zrekapitulovať. Je schopné sa plne sústrediť aj napriek rušivým zvukom? Zapamätá si básničky a piesne? To všetko vám napovie o zrelosti sluchového vnímania vášho dieťaťa.

Na „r“ a „ř“ je ešte čas

Mnoho rodičov sa zamýšľa, či ich budúci prvák musí správne vyslovovať hlásky „r“ a „ř“. Nemusíte sa obávať, na to majú deti ešte čas počas prvej triedy. Dieťa by však malo vedieť správne vysloviť ostatné hlásky a formulovať zložitejšie vety a súvetia. Poruchy reči môžu výrazne ovplyvniť školské výsledky a čítanie, ale aj sociálne postavenie medzi rovesníkmi.

Kreslenie a maľovanie

Dôležitou oblasťou je aj kreslenie – ako dieťa drží ceruzku, aký tlak vyvíja, ako sa vyvíja jeho kresba. Povzbudzujte dieťa k čo najčastejšiemu maľovaniu. Kúpte mu omaľovánky s obľúbenými postavičkami, nech maľuje pastelkami, fixkami, kriedami. Maľujte na papier, vonku na chodníku, na tabuľu – všade, kde to len ide, aby si dieťa uvoľnilo zápästie a zároveň si precvičilo grafomotoriku.

Jemná motorika je kľúčová

Pri zápise sa tiež hodnotí jemná motorika, ktorá je základom pre písanie. Podporujte dieťa v činnostiach, ktoré jemnú motoriku rozvíjajú, ako je strihanie, lepenie, navliekanie, skrutkovanie. Možností je neúrekom, súhlasíte?

Hrubá motorika tiež zohráva rolu

Často prehliadanou oblasťou je hrubá motorika, ktorá súvisí s obratnosťou a pohybom a je dôležité ju systematicky rozvíjať. Sledujte, ako si vaše dieťa vedie pri skákaní, tancovaní, rytmických cvičeniach. V tomto veku je vhodné zapojiť deti do plávania a vymýšľať hry, ktoré zahŕňajú hádzanie, chytanie alebo manipuláciu s predmetmi.

Tablety a telefóny brzdia rozvoj

Bohužiaľ, toto je pravda. Vďaka týmto elektronickým zariadeniam dieťa prijíma prakticky hotové informácie a nemá priestor pre rozvoj vlastnej fantázie, ani pre rozvoj motorických, sociálnych a komunikačných zručností.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.