Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zabezpečiť bezpečný domov pre zvedavé batoľatá

reklama:
Ako zabezpečiť bezpečný domov pre zvedavé batoľatá
Ako zabezpečiť bezpečný domov pre zvedavé batoľatá Foto: www.freepik.com

Keď sa stanete rodičmi, okrem bezhraničnej lásky spoznáte ešte jeden úplne nový pocit – všadeprítomný strach. Niekedy sa o svoje dieťatko bojíte tak, že by ste ho najradšej zavreli do zlatého klietka, len aby si niekde neublížilo.

Deti ale potrebujú neobmedzený pohyb a možnosť prieskumu terénu, tak im ho doprajme – majte však oči na stopkách a predvídajte.

Novorodenec dokáže prekvapiť

Bábätká do troch mesiacov síce len ležia na chrbte a nikam vám neutečú, ale čoskoro budú mať túžbu pretočiť sa na bruško, natiahnuť sa pre cumlík a pod. Niekoľkomesačné dieťa robí pokroky rýchlo, preto ho nikdy nenechávajte bez dozoru na prebaľovacom pulte či posteli, aj keby ste sa len chceli ohnúť pre plienku. Je to skutočne len okamih, následný pád by mohol spôsobiť veľké zdravotné komplikácie.

Mamičky často chcú pripraviť „vyčačkanú“ postieľku pre svojich novorodencov, a tak do nej okrem ochranných mantinelov umiestňujú aj všelijaké dekoratívne vankúšiky, plyšové hračky a maznáčikov – tým však môžu robiť chybu. Všetky tieto predmety sú pre bábätká nebezpečné, v noci sa do nich môžu zamotať či zaboriť tvárou a následne dusiť. Do detskej postieľky pre najmenšie bábätká nič také nepatrí, stačí len mantinely okolo hlavičky a ľahká perinka, prípadne len zavinovačka či spací vak.

Rozhodne užitočný je monitor dychu, ktorý sa vkladá pod matrac a stráži pravidelný dych bábätka po celú noc. Monitory sú pomerne drahá záležitosť, pokiaľ nechcete investovať do vlastného, môžete si ho požičať, niekedy túto službu ponúkajú aj nemocnice či materské štúdiá. Monitory sa odporúča používať zhruba do 6 mesiacov veku dieťaťa, kedy je najvyššie riziko SIDS – syndrómu náhleho úmrtia.

Dojča je nepredvídateľné

Akonáhle sa dojča začne pretáčať na bruško či plaziť, zbystrite. Je čas zabezpečiť domácnosť. Začnite prelepením ostrých rohov nábytku, o ktoré by sa dieťa mohlo udrieť do hlavy, penovými krytmi. Až si dieťa začne sadať a stúpať, prikúpte aj bezpečnostné pásky na skrinky a šuplíky. Nielenže vám bude s radosťou v úložných priestoroch „šmejdit“ a vypratať ich, ale hrozí aj privretie prstíkov.

Správanie dojčiat je nepredvídateľné – čo ich jeden deň vôbec nezaujíma, môže byť druhý deň najväčšia zábava. A tak hoci si doteraz elektrickej zásuvky ani nevšimli, na druhý deň už do nej môžu rýchlo strkať prstíky či iné predmety. Zásah elektrickým prúdom môže spôsobiť fyziologické zmeny vnútorných orgánov, poškodzuje nervy a cievy. Prúd z bežnej domácej elektrickej zásuvky je nebezpečný, skontrolujte preto, či máte v celom byte zásuvky „zaslepené“. Pokiaľ nie, kúpte si do všetkých plastové krytky, aby dieťa do zásuvky nemohlo strčiť prsty, ale predovšetkým žiadne kovové predmety! Ukrývajte tiež všetky elektrické káble a pozor na elektrinu pri kúpeli – naučte sa vždy všetky elektrické spotrebiče vyťahovať zo zásuvky. Nebezpečné je aj v prítomnosti dieťaťa žehliť. Pokiaľ už k zásahu elektrickým prúdom dôjde, je lepšie bezodkladne navštíviť lekára, ktorý dieťa prezrie a môže odporučiť natočenie EKG, aby sa vylúčili srdcové arytmie.

Batoľa je obratný prieskumník

Akonáhle sa dieťatko začne pohybovať po dvoch, majte na pamäti, že sa nič nebezpečné nesmie nechávať v jeho dosahu – obzvlášť pozorní buďte na horúce nápoje (káva, čaj) a ostré predmety ako nože a nožnice. Ročné dieťa na špičkách často dosiahne na kraj kuchynskej linky, odkiaľ môže všetko spomínané na seba strhnúť. Pokiaľ varíte v prítomnosti dieťaťa, používajte radšej zadné platničky, alebo si kúpte špeciálnu ochranu (ohrádku) na varič. Pozor tiež na rúru, ktorú pri pečení nekontrolujete po celú dobu – dieťa sa ju môže v nestráženom okamihu rozhodnúť otvoriť. Aj na rúry sa predávajú bezpečnostné poistky.
Rovnako okná sú pre batoľatá obrovským lákadlom. Rodičia občas z okna ukazujú autíčka a psíkov na ulici, a tak sa batoľa jedného dňa rozhodne, že sa z okna pozrie samo, a rýchlo vylezie po gauči alebo si prisunie stoličku. Nenechávajte okná nikdy otvorené bez dozoru, prípadne si na ne kúpte bezpečnostné retiazky. Tiež dvere a vrátka bavia snáď všetky deti – okrem privretia prstíkov hrozí to, že sa vaše dieťatko vydá nepozorovane na prieskum mimo domova, a tak sa radšej zamykajte. Potrebu zaistenia schodov snáď nie je potrebné pripomínať.

Máte doma plávajúcu podlahu, parkety či iné lesklé povrchy? Dávajte dieťaťu ponožky s protišmykovou úpravou (gumové bodky na ponožkách), aby mohlo behať bez obáv z pošmyknutia.

Všetko hore

  • Zaveďte si doma pre otecka, starších súrodencov či starých rodičov jasné pravidlo „všetko hore“. V dosahu malých detí nenechávajte žiadne lieky ani drogériu, ako pracie prášky, tablety do umývačky a pod. Naučte sa upratovať všetko, čo by váš malý objaviteľ mohol chcieť ochutnať, do horných skriniek. Buďte vo všetkom dôslední – jedna chvíľková nepozornosť alebo nedbalosť môže spôsobiť nešťastie.

Na čo ešte dávať pozor

  • Nestabilné kusy nábytku. Pokiaľ sa dieťa bude chcieť postaviť za úchytku nestabilnej komody, ľahko ju na seba môže prevrhnúť.
    Televízia na stojane. Dnešné tenké širokouhlé obrazovky často stoja na stojane (štvornožke), za ktorý sa deti rady chytajú. Pozor na to, aby dieťa televíziu nestrhlo.
    Toaletná misa. Ak máte doma malého zvedavca, radšej si kúpte bezpečnostnú pásku aj na WC. Deti do misy rady hádžu všelijaké predmety, hrajú sa s vodou vo vnútri, čo je veľmi nehygienické, a v krajnom prípade môžu do misy tiež prepadnúť po hlave. Bude preto lepšie, keď bude zostávať zatvorená.
    Do bytu, kde sa pohybuje dieťa mladšie ako 3 roky, nepatria presklené vitríny a sklenené dekorácie v dosahu, tiež dekoratívne koberčeky, po ktorých by sa mohlo pošmyknúť. Pokiaľ používate obrus na stôl, vždy ho zaistite.

Bezpečnostná helmička na doma?

Niektorí úzkostliví rodičia kupujú svojim batoľatám špeciálne mäkké (penové) helmy na doma, aby zabránili možným úrazom hlavy. Lenže paradoxne im môžu skôr uškodiť – nielenže sa dieťa v helmičke nadmieru potí, ale aj zbytočne zaťažuje krčnú chrbticu. Dieťa sa musí učiť správnym reflexom, že sa môže buchnúť a môže to bolieť, ale tým sa učí správne padať a celkovo byť na seba opatrnejší.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.