Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vychovať zdravo sebavedomé dieťa: Nechajte si pomáhať v domácnosti

reklama:
Ako vychovať zdravo sebavedomé dieťa
Ako vychovať zdravo sebavedomé dieťa: Nechajte si pomáhať v domácnosti Foto: www.gettyimages.com

Na deťoch sa ako rodičia alebo blízki môžete dopustiť veľa škody a to aj vtedy, keď si myslíte, že konáte v ich záujme. Niekedy stačia len zlé slová, správanie alebo gestá, ktorými deťom narušíte ich vývoj alebo v nich zapudíte novo rašiace sebavedomie. Je dôležité, aby sa deti nebáli presadiť, povedať o sebe, že sú v niečom dobré. Skrátka mať sebavedomie.

Ako vychovať zdravo sebavedomé dieťa?

Vychovajte zdravo sebavedomé dieťa

Chváliť deti je dôležité, ale len tým sa sebavedomie nevybuduje. Je veľa vecí, ktoré je dobré robiť, aby sa vaše dieťa neprebúdzalo s pocitom, že nie je dosť dobré alebo že niečo nedosiahne. Dodať mu dobrý pocit, dodať mu pocit, že mu veríte, že ste naňho hrdí a viete, že všetko zvládne. Tomu sa hovorí sebavedomie. Ako ho u detí počas výchovy vybudovať?

1. Držte sa späť

Niekedy je to totiž tá najlepšia rada. Aby vaše deti vynikli a vy ste ich mohli poriadne pochváliť, musíte ich nechať niečo urobiť. Riskovať, rozhodovať sa, riešiť problémy. Pomôcť mu je prirodzená potreba, ale ak necháte dieťa, aby sa rozhodlo samo, pomáhate mu. Osvoja si základy rôznych zručností, naučí sa, že prekážky sa majú prekonávať a tiež mu doprajete ten skvelý pocit, keď niečo zvládne.

2. Chváľte, ale s mierou

Sebavedomie môže byť často ošemetná vec. Keď sa vybuduje do vysokých výšin, potom je to až prehnané a v dospelosti to môže byť problém. Neustála chvála môže deťom nahlodať sebavedomie alebo v nich vytvoriť pocit, že sú dokonalé. Chváľte deti za ich zručnosť, ponúknite im pomoc v niečom, čo nevedia a trénujte s nimi.

3. Nechajte ho zdravo riskovať

Dieťa si musí vybudovať dôveru nielen v seba, ale aj vo svet. Naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Keď dostanú vreckové naučia sa s ním hospodáriť. Ak ho minú prvý deň, potom musí čakať na ďalší mesiac. Nechajte dieťa, aby samo otestovalo svoje hranice, pokiaľ to samozrejme nie je nebezpečné. Nechajte deti naliať si džús, aj keď niečo rozleje, doprajte deťom možnosť vyliezť na preliezačku, aby samo otestovalo, aké bezpečné alebo nebezpečné to môže byť. Buďte však nablízku, aby ste mohli zasiahnuť, keď to bude potrebné.

Sebavedomé dieťa a rozhodovanie

4. Rozhodnú sa samy

Čím sú deti staršie, tým sú samostatnejšie. A je dôležité tento pocit v nich budovať. Nechajte ich rozhodnúť. Ponúknite im či chcú ísť pešo alebo autobusom, dajte im peniaze, nech si kúpia v cukrárni, čo chcú. Výber oblečenia, jedla, filmu a podobne im pomáha budovať sebadôveru a pocit, že ich názor je dôležitý.

5. Pomoc v domácnosti

Deti rady pomáhajú a pracujú s dospelými a tí by im to mali každopádne umožniť. Vypratať riad z umývačky, upratať svoje hračky, podávať štipce pri vešaní bielizne, vysávať, skladať bielizeň, vynášať koše a mnoho ďalšieho. Prácu doma prispôsobte veku a možnostiam dieťaťa. Za pomoc ho pochváľte a poďakujte. Dieťa pocíti, že jeho rola v domácnosti je dôležitá a pomoc sa cení.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.