Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako účinne bojovať proti všiam: Osvedčené metódy a produkty

reklama:
Ako účinne bojovať proti všiam: Osvedčené metódy a produkty
Ako účinne bojovať proti všiam: Osvedčené metódy a produkty Foto: www.freepik.com

Boj proti všiam sa stáva každoročným rituálom pre mnohé slovenské rodiny, pričom odhaduje sa, že každý rok sa s nimi musí vysporiadať pol milióna ľudí. S rastúcou odolnosťou vší voči bežným prípravkom sa rodiny obracajú na rôzne metódy, od tradičných až po inovatívne. V tomto článku predstavujeme účinné stratégie a osobné skúsenosti v boji proti tomuto nepríjemnému škodcovi.

 

Kto sa nikdy nestretol s všami, môže považovať za šťastného. Táto skúsenosť je bežná takmer pre každého, či už ako dieťa alebo rodič. Odhady hovoria, že na Slovensku každý rok zápasí s všami až pol milióna ľudí. Vši detské sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou a výdržou, čo komplikuje ich likvidáciu.

Výskyt vší je častou témou na oznamovacích tabuliach škôl a škôlok. Nedostatočná dôslednosť pri ich likvidácii môže viesť k tomu, že sa ich nezbavíme počas celého školského roka. Aktuálny rozsah problému v slovenskej spoločnosti je ťažké určiť, keďže povinnosť hlásiť výskyt vší bola zrušená. Tradične bol ich vyšší výskyt hlásený hlavne v zimných mesiacoch, keď ľudia nosia šály a čiapky, ktoré uľahčujú ich šírenie.

Voš detská, žijúca výhradne na hlavách, sa živí krvou 4 až 5-krát denne, čo spôsobuje svrbenie a nutkanie škriabať sa. Samice za svoj život, ktorý trvá maximálne mesiac, nakladú až 50 vajíčok. Tieto vajíčka, prilepené na vlasy, sa vyvíjajú do nymfy, ktorá po viacerých zvliekaniach dospieva.

Tradičné metódy odvšivovania, ako použitie Ortosanu alebo dokonca petroleja, sú dnes nahradené širokou paletou produktov. Však odborníci upozorňujú, že niektoré staré prípravky už nezaberajú kvôli odolnosti vší.

Rodinné skúsenosti ukazujú, že kombinácia farmaceutických prípravkov a trpezlivosti je často najúčinnejšia. Vyžaduje si to však opakovanú aplikáciu a dôkladné vyčesávanie. Niektorí rodičia sa uchyľujú k netradičným metódam, ako je použitie oleja a alpy alebo žehličky na vlasy na likvidáciu hníd.

Dôležité je tiež systematické prehliadanie celej rodiny, použitie špeciálnych šampónov, vyčesávanie hrebienkom a odstránenie hníd. Nezabudnite na opakovanú dezinfekciu osobných predmetov a textílií.

Vydrhnite svoje hrebene. Vyperte minimálne pri 60 ° C posteľnú bielizeň, všetky gumičky do vlasov, čiapky, molitany na slúchadlách, textilné hračky. Každý rodinný príslušník nech používa vlastný hrebeň. Dezinfikujte polstrovanie sedačiek, stoličiek atď. Za osem dní odvšivenie zopakujte.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.