Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa pobiť s alergiou v tehotenstve?

reklama:
Ako sa pobiť s alergiou v tehotenstve?
Ako sa pobiť s alergiou v tehotenstve? Foto: www.gettyimages.com

Nekonečná nádcha, štípanie očí, kýchanie alebo kašeľ. Jar a leto býva pre väčšinu alergikov nie práve obľúbeným obdobím. Ako sa pobiť so zvýšenou koncentráciou peľov, hmyzu a ďalších alergénov, keď čakáte bábätko?

Ak ste alergička, tehotenstvo vašu citlivosť na konkrétny alergén zrejme nijako nezmení. Ako pri všetkom však platí, že každý človek je originál a reakcia organizmu je vždy individuálna. Niektoré tehotné môžu mať odozvu organizmu väčšiu, iné si naopak pochvaľujú, že si práve počas tehotenstva po mnohých rokoch zažili pokojnú peľovú sezónu.

Čo ak sa ale prejavy alergie objavia? Potláčanie príznakov našťastie neprináša pre tehotné žiadne významnejšie rozdiely oproti ženám, ktoré dieťa nečakajú. Ak beriete pravidelne nejaké lieky, určite odporúčame zastaviť sa u alergológa, aby ste si boli istá, že medikácia, ktorú užívate, vášmu dieťaťu nijako neuškodí, najmä v prvom trimestri. Samotné tehotenstvo ale podľa odborníkov určite nie je dôvodom, prečo bez porady s lekárom prerušiť už prebiehajúcu liečbu. Existuje totiž riziko, že by sa ochorenie mohlo zhoršiť.

Bezpečné lieky pre nastávajúce mamičky

Za najbezpečnejšie lieky ako pre tehotné, tak aj pre malé deti, sú považované tzv. kromóny. Ich bezpečnosť vyplýva z toho, že len 10% inhalovanej dávky je absorbovaných celým naším organizmom. Odporúčané sú najmä v prípadoch, keď tehotná trpí alergickou nádchou. Ich nevýhodou je ale nutnosť častého podávania – 4-krát denne.

Pozor si dajte naopak na voľnopredajné lieky uvoľňujúce priechodnosť nosa, opatrné buďte aj pri antihistaminikách, ktoré sú často liekom prvej voľby pri väčšine alergických prejavov. Po dohode s lekárom sa odporúča, ideálne v prvom trimestri, kedy vznikajú základy orgánov dieťaťa, vyhnúť sa všetkým liekom. Následnú liečbu potom určí lekár. Odporúčané sú najmodernejšie intranazálne kortikosteroidy. Tie sa podávajú obvykle od druhého trimestra a sú považované za najúčinnejšiu voľbu s minimálnym a prijateľným rizikom.

10 tipov na zvládnutie alergie

  • Pokiaľ dieťa ešte len plánujete, naplánujte si počatie tak, aby ste prvý trimester prežili na jeseň alebo v zime, kedy je alergénov najmenej. Vo chvíli, keď už budete musieť siahnuť po liekoch, bude to najrizikovejšie obdobie tehotenstva za vami.
    Všeobecne sa snažte obmedziť kontakt s alergénmi. V prípade peľovej alergie či sennej nádchy sa vyhnite dlhému pobytu v prírode či koseniu trávy v záhradke. Príznaky alergie môže zhoršiť aj cigaretový dym. Práve v tehotenstve je ešte dôležitejšie vyhnúť sa aktívnemu i pasívnemu fajčeniu.
    Pri príchode z vonku si vždy umyte tvár aj ruky. Zbavíte sa tak drobných čiastočiek peľu, prachu a nečistôt.
    Udržujte svoj domov čistý. Utieranie prachu, umývanie podlahy aj pravidelná starostlivosť o lôžkoviny môže znížiť alergické prejavy. Posteľ prezliekajte raz týždenne, maximálne raz za 14 dní. Praktické je použitie chrániča matraca, vďaka ktorému sa pot, prach a čiastočky našej kože nedostanú priamo do matraca, ale priľnú na chrániči, ktorý možno ľahko vyprať.
    Zaistite si doma čistý vzduch. Vhodné sú čističky vzduchu, ktoré dokážu zachytiť prach aj alergény. Pamätajte tiež na čisté peľové filtre v aute.
    Dýchacie cesty môže dráždiť aj príliš suchý vzduch v domácnosti. Odporúčaná vlhkosť je v zime 45 až 60 %, v lete potom od 40 do 55 %. Pozor dajte naopak aj na príliš vysokú vlhkosť, ktorá môže viesť k tvorbe plesní.
    Vetrajte ráno, kedy je v ovzduší peľov najmenej. Ak máte možnosť, inštalujte si do okien protipeľové siete.
    Pri alergickej nádche môžete siahnuť po obľúbenej morskej vode v spreji. Čistí nos, odstraňuje z neho alergény, hydratuje a obnovuje vlhkosť sliznice. Je vhodná pre tehotné aj dojčiace ženy.
    Objaviť sa môžu aj potravinové alergie. Pozorujte, či vám niektoré potraviny nespôsobujú tráviace ťažkosti, kožné reakcie či napríklad svrbenie v ústach.
    Niektorým ženám môžu od alergických prejavov uľaviť aj alternatívne metódy, ako je napríklad homeopatia či akupunktúra. Oboje každopádne konzultujte so svojím lekárom.

Zdroj: www.feedo.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.