Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa dostať do formy po cisárskom reze? Tu je kompletný sprievodca

reklama:
Ako sa dostať do formy po cisárskom reze? Tu je kompletný sprievodca
Ako sa dostať do formy po cisárskom reze? Tu je kompletný sprievodca Foto: freepik.com

Ako sa vrátiť do formy po cisárskom reze? Tento článok poskytuje komplexný prehľad o tom, ako brušné svalstvo prechádza zmenami počas tehotenstva a ako môžete efektívne pracovať na jeho posilnení po pôrode. Pozrite si tipy na bezpečné cviky a poradenstvo od odborníkov, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie a získať späť svoju silu.

Brušné svaly prechádzajú počas tehotenstva značnými zmenami, ktoré nekončia ani po pôrode. Nielen prírodný pôrod, ale aj cisársky rez sú pre telo veľkou záťažou, a mnohé novopečené mamičky sa vyhýbajú pohľadu na svoje brucho po pôrode. Avšak i po cisárskom reze je možné dostať sa späť do formy. Stačí len čas a správne cvičenia.

Na Slovensku sa každoročne narodí približne každé štvrté dieťa cisárskym rezom. A hoci ide o iný typ pôrodu, telo si vyžaduje individuálnu regeneráciu. Na rozdiel od vaginálneho pôrodu pri cisárskom reze dochádza k preseknutiu niekoľkých vrstiev kože a svalov brušnej steny. Svaly sú počas operácie zvyčajne len oddelené, čo umožňuje postupnú obnovu ich sily a pevnosti prostredníctvom cvičenia.

Kedy začať s cvičením?

Telo si po každom chirurgickom zákroku, vrátane pôrodu cisárskym rezom, zaslúži čas na zotavenie. Počas prvých týždňov je dôležité odpočívať, regenerovať sa, hydratovať a tráviť pokojné chvíle s bábätkom. Aj v tomto období však môžete začať s jemnými pohybovými aktivitami.

Odborníci odporúčajú začať s jednoduchými cvikmi, ktoré posilnia jadro tela – svaly brucha, panvového dna, krížovej oblasti a bránice.

Začnite napríklad len dýchaním ako napríklad:

Dýchanie do brucha

Tzv. diafragmatické dýchanie je dychové cvičenie, ktoré patrí medzi prvé bezpečné cvičenia po pôrode cisárskym rezom. Toto dýchanie pomáha rozširovať pevné tkanivo okolo jazvy, vďaka čomu sa rana hojí rýchlejšie. Cvičenie môžete vykonávať v akejkoľvek polohe, ale odporúča sa tá poležiačky.

  • Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená a chodidlá položte na podlahu.
    Ruky si položte na boky hrudného koša.
    Pri nádychu dovoľte hrudi „nafúknuť“ sa do všetkých smerov. Dýchajte teda do brucha, nie do hrudníka.
    Predstavujte si, že sa vaše rebrá otvárajú ako dáždnik, nechajte brucho nafúknuté a uvoľnite akékoľvek napätie v krku.
    Pri uvoľnení dychu prirodzene vydýchnite.
    Postupne dýchanie bez námahy prehlbujte. Ideálne vykonaný cvik by mal spočívať v 4-sekundových nádychoch do brucha a následne 4-sekundových výdychoch

Tu sú bezpečné cviky, ktoré môžete začať praktizovať:

  1. Diafragmatické dýchanie – pomáha rozširovať tkanivo okolo jazvy a podporuje rýchlejšie hojenie.
  2. Priečne brušné sťahovanie – posilňujú najhlbšiu vrstvu brušných svalov.
  3. Mačkanie loptičky – aktivuje panvové dno a priečne brušné svaly.
  4. Mostík – aktivuje gluteálne svaly, ktoré sa počas tehotenstva môžu oslabiť.
  5. Zdvíhanie panvy – zapája viacero svalových skupín využívaných pri starostlivosti o dieťa.

Počas cvičenia postupne zvyšujte intenzitu a počet opakovaní. Ak pocítite bolesť, cvičenie prerušte a poraďte sa s lekárom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.